۲۴ شهریور ۱۳۹۷،‏ ۱۳:۲۱
کد خبر: 83033762
۰ نفر
حصیر؛ دستبافه دیرین اهالی دره شهر ره به بازار می جوید

ایلام - ایرنا - حصیر به عنوان دستبافه هنری و صنعتی رایج در برخی مناطق استان ایلام و به طور خاص شهرستان دره شهر با دستكم دو هزار ساله پیشینه برای بقا نیازمند متناسب سازی در تولید و پذیرش از سوی بازار و خریداران است.

به گزارش ایرنا، زنان روستایی شهرستان دره شهر با استفاده از شاخ و برگ نی و نیزارهای منطقه دست سازه هایی را تولید و عرضه می كنند كه موجب شگفتی و تحسین بینندگان می شود كه البته به طور معمول این شگفتی و تحسین به خرید منجر نمی شود كه بینندگان به علت نداشتن محل مصرف با افسوس از خیر و خرید این كالاهای دوستدار محیط زیست صرف نظر می كنند.
حصیر تا چند دهه پیش نام ماده تولیدی كالاهای متعدد، متنوع و ضروری از گلدان تا جا نماز و فرش و سبد بود كه زنان مناطق روستایی شهرستان دره شهر در جریان زندگی روزمره خود به شكل جدی یا تفننی بافته و به بازار پر تقاضا عرضه می كردند.
این صنعت هنری بانوان روستایی دره شهر چون بسیار دیگر از محصولات و منسوجات سنتی و تاریخی هم اكنون زمینه های مصرف خود را از دست داده و مجبور به ترك قفسه و ویترین مراكز فروش شده است.
این در حالی است كه ادامه تولید و عرضه حصیر از زمینه های جدی اشتغال جنبی و وسیله ترمیم درآمد بسیاری از خانوارهای اغلب روستایی شهرستان دره شهر محسوب می شود.
حصیر بافی در زندگی های امروزی كمتر دیده می شود و خانواده ها كمتر تمایلی به آن دارند، یكی از عوامل این كاهش تمایل تغییر سبك زندگی نسل جدید است كه خانواده ها را از حصیربافی و یا مصرف محصولات آن بازداشته است.

*مشكلات حصیربافان دره شهر
فریده اعظیمی از زنان هنرمند دره شهر در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: 10 ساله حصیر می بافم و روزی یك محصول مانند دم كش پخت پلو و برنج تولید می كنم.
وی گفت: مشكلات زیادی بر سر راه ما قرار دارد و مهم ترین آن نفروختن محصولات است كه فقط در ایام نوروز كمی فروش داریم مابقی سال فروش بسیار ضعیف است.

*ایجاد بازارچه های محلی صنایع دستی در شهرستان دره شهر
فرماندار دره شهر نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: به منظور حمایت از هنرمندان صنایع دستی شهرستان، قرار است در آینده نزدیك بازارچه محلی برای فروش محصولات راه اندازی شود.
علی اكبر شفیع زاده گفت: برای توسعه اشتغال روستایی، تسهیلات لازم نیز در اختیار كارآفرینان بخش صنایع دستی شهرستان قرار می گیرد.
وی با اشاره به اینكه هم اكنون براب مشاغل خانگی تسهیلات پرداخت می شود، گفت: صنایع دستی با كمترین هزینه می تواند نقش مهمی در اشتغال روستایی شهرستان داشته باشد.
شفیع زاده افزود: بیش از 200 مورد ثبت نام در سامانه كارا در بخش تسهیلات برای صنایع دستی شهرستان بوده است.
وی عنوان كرد: طرح ‌های روستایی پس از ثبت نام در سامانه كارا و تایید كارگروه، در كمیته فنی بررسی و اگر توجیه اقتصادی داشته باشند، تایید و جهت دریافت تسهیلات به بانك معرفی می‌شوند.

*آمادگی میراث فرهنگی دره شهر برای حمایت از صنایع دستی
رئیس میراث فرهنگی شهرستان در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: حدود 100 نفر در رشته های مختلف صنایع دستی شهرستان دره شهر مشغول به فعالیت هستند كه نزدیك به 25 نفر از این تعداد در رشته حصیربافی مشغول به فعالیت هستند.
مجتبی فرهادی افزود: پنج كارگاه صنایع دستی در شهرستان فعال است كه در رشته های جاجیم بافی، گلیم بافی، تراش سنگ و...مشغول به فعالیت هستند.
وی بیان داشت: پنج رشته صنایع دستی در شهرستان دره شهر وجود دارد كه هم اكنون در مناطق مختلف شهرستان به خصوص روستاها به صورت انفرادی و كارگاهی آموزش داده می شود.
وی با اشاره به اینكه میراث فرهنگی شهرستان از صنایع دستی حمایت ویژه دارد، تصریح كرد: به هر یكی از كارگاه های صنایع دستی شهرستان بیش از 500 میلیون ریال تسهیلات پرداخت شده است.
فرهادی بیان اشت: تسهیلات اشتغال روستایی و مشاغل خانگی باعث رونق صنایع دستی شهرستان از جمله رشته حصیربافی شده و ما نیز آماد كمك به صنعتگران برای معرفی برای پرداخت تسهیلات هستیم.
رئیس میراث فرهنگی دره شهر افزود: از آنجایی كه هنرمندان صنایع دستی در دو بخش آموزشی و خانگی فعالیت می‌كنند در زمینه‌ تقویت صنعت‌گران خانگی از جمله حصیربافی به صنعت گران صنایع دستی تسهیلات پرداخت می شود.
وی اظهار داشت: رشته حصیربافی كه منسوخ شده بود را به‌عنوان یك رشته بومی احیاء كردیم و كاربری آن را از روستایی به شهری به‌صورت ظروف میوه‌خوری و تابلویی تغییر دادیم.
استان ایلام دارای 33 رشته صنایع‌دستی است كه از جمله آن‌ها می‌توان به گلیم نقش برجسته، معرق چوب، نمدمالی، گیوه‌بافی، جاجیم‌بافی، سیاه‌چادر بافی و چیت‌بافی اشاره كرد.
صنایع دستی ایلام، به واسطه زندگی سنتی و عشایری در این استان تنوع و رونق بسیاری دارد. همچنین ایلام یكی از قدیمی ترین بخش های ایران است كه هر كدام از صنایع دستی این خطه می تواند نشانی بر تمدن و اصالت آن باشد.
6034/7177