۲۴ شهریور ۱۳۹۷،‏ ۸:۳۱
کد خبر: 83033364
۰ نفر
شفافیت آرای نمایندگان در حصار دوگانگی

تهران-ایرنا- طرح شفافیت آرای نمایندگان با استقبال جامعه روبرو شد اما مخالفت با فوریت آن و دوگانگی های شعاری و عملكردی برخی نمایندگان مردم درباره این طرح، انتقاد مردم را به دنبال داشت.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، رد یك فوریت طرح شفافیت آرای نمایندگان مجلس شورای اسلامی در افكار عمومی و فضای رسانه های مجازی واكنش های زیادی را به همراه داشت. طرحی كه برای یك رای جدا از موافقت و مخالفت رای دهندگان تعهد، مسئولیت پذیری و پاسخگویی را به عنوان ضمانت به دنبال دارد و نگاه تحقیق محور و كارشناسی را بر سطحی نگری، سیاسی كاری و رویه های جناحی در مصوبه های مجلس شورای اسلامی اولویت می دهد.
اما نمایندگان مجلس چهارشنبه 14 شهریورماه با 108 رای مخالف و پنج رای ممتنع از مجموع 194 نماینده حاضر در جلسه با یك فوریت طرح الحاق دو تبصره به ماده 119 قانون آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی كه در مورد شفافیت آرای نمایندگان است، مخالفت كردند. در این رای گیری تنها 59 نماینده رای موافق دادند.
واكنش ها به این موضوع متفاوت بود و از انتقاد مردم به مواضع دوگانه مجلسی ها تا زیرسوال بردن عملكرد آنها را شامل می شد؛ برخی نمایندگان از قانون و ماده و تبصره ادله آوردند و برخی نیز راه حل جدید در پاسخ به دغدغه حامیان شفافیت ارائه دادند. شماری از مجلسی ها هم این طرح را به سبب پیامدهای كه ممكن بود در آینده برای رای دهندگان به لحاظ سیاسی داشته باشد، زیر سوال بردند و برخی نیز بحث تقدم و تاخر ارائه طرح را از سوی دو جناح سیاسی در مجلس پیش كشیدند.
به هر روی فوریت این طرح از سوی نمایندگان رد شد تا این طرح در قالب عادی و بدون قید فوریت در زمان دیگری در صحن علنی مجلس مطرح شود.
در همین زمینه خبرنگار گروه سیاسی ایرنا ضمن واكاوی در اظهارنظرهای نمایندگان و مردم در فضای مجازی با احمد مازنی نماینده مردم تهران و عضو فراكسیون امید مجلس شورای اسلامی گفت و گو كرد.

**طرح شفافیت آرا نمایندگان؛ كلمه حقی كه از آن اراده باطل می شود
مازنی نماینده مردم تهران و رییس كمیسیون فرهنگی مجلس، عادی شدن طرح شفایت آرا نمایندگان را دارای معانی مختلفی دانست و گفت: این طرح كه فوریت آن به تصویب نرسید در نوبت طرح های عادی قرار می گیرد، ممكن است به كمیسیون برود و با نظرات و بررسی های كارشناسی قوام و انسجام بیشتری به خود بگیرد یا این كه مسائل فوری تر از این طرح وجود داشته باشد و باید موضوعات دیگری كه از قبل در نوبت هستند بررسی شوند.
ضمن این كه اگر طرحی از فوریت خارج شود و بخواهند دوباره خارج از نوبت به آن رسیدگی كنند باید با 50 امضا شود.
این نماینده مجلس با بیان این كه 'من جزو نمایندگانی بودم كه در قدم اول طرح را امضا كردم، وقتی كه طرح در صحن آمده بود و در موضوع فوریت آن مطرح شد نیز رای مثبت دادم.'
مازنی افزود: دلایل كسانی كه جدا از بحث فوریت به این طرح رای ندادند این است كه شفافیت، وسیله و ابزاری برای حذف رقیب قرار گیرد مثلا اگر پیشنهادی به عنوان طرح یا لایحه در مجلس مطرح باشد و یك جناح آن را خلاف باورها و اعتقادات خود می داند و از طرفی نماینده ای بر اساس وظایف نمایندگی خود به آن رای مثبت دهد در این شرایط ممكن است رای نمایندگان به صورت یك پرونده برای رسیدگی به كار صلاحیت نماینده رای دهنده در دور بعدی نمایندگی مجلس شورای اسلامی قرار گیرد.
وی خاطرنشان كرد: عناصر و سازمان هایی كه تصمیم سازی می كنند معمولا از شفافیت ممكن است استفاده ابزاری كنند؛ استدلال این دسته از مخالفان به سبب این كه در گذشته این موضوع تجربه شده است تا حدودی پذیرفتنی است. از طرفی ممكن است نماینده ای از یك جناح سیاسی در یك طرح، موضعی مستقل داشته باشد و نخواهد بر اساس حزب یا جناح خود رای دهد.
عضو فراكسیون امید مجلس با بیان این كه مخالفان و موافقان فوریت طرح شفافیت آرای نمایندگان نه فقط از یك جناح سیاسی كه اصلاح طلب، اصولگرا و مستقل بوده اند، تصریح كرد: شماری از دوستان اصلاح طلب، اصولگرا و مستقل بر این نظر هستند كه این طرح ذاتا درست است اما كلمه حقی است كه از آن اراده باطل می شود.
وی افزود: حتی اگر چنین شائبه ای وجود داشته باشد به روند دموكراسی در كشور كمك می كند و قدمی در جهت شفافیت برداشته شود ولو اینكه كسانی مثل من حذف شوند.
رییس كمیسیون فرهنگی مجلس همچنین در پاسخ به این پرسش كه رای مخالف نمایندگان به طرح شفافیت، چنانكه مردم نیز درباره آن سوال دارند، آیا سلب آزادی بیان از نماینده نیست'، گفت: بسیاری از كارهایی كه ما انجام می دهیم، این گونه است، درخصوص نطق غلامرضا حیدری و پروانه سلحشوری در مجلس شورای اسلامی، برخی نمایندگان از ادبیات نامتعارف استفاده كردند و آنها را تهدید می كنند.
این موضع گیری ها سبب می شود كه نه فقط نماینده كه جامعه دچار تردید شود، زمانی كه یك نماینده مجلس كه بر اساس قانون مصونیت دیپلماتیك داشته و با اركان نظام ارتباط دارد، از جانب نماینده ای دیگر مورد تهدید قرار می گیرد، آسیب هایی را بر جامعه وارد كرده و هزینه های زیادی را به شهروند اعم از مقامات دیپلماتیك تا شهروندان عادی تحمیل می كند. در این شرایط عقلای سیاسی باید میدان داری كنند و اجازه ندهند سرمایه اجتماعی جامع دچار افول شود.

**مخالفت به استناد قانون
محمود صادقی نماینده مردم تهران و عضو فراكسیون امید در مجلس شورای اسلامی در صفحه توییتر خود با پرداختن به رد یك فوریت این طرح و استدلال های قانونی نوشت: مطابق ماده 2 قانون نظارت بر رفتار نمایندگان رسیدگی به امور زیر در صلاحیت هیات است: سوء استفاده و تخلف مالی یا اخلاق نماینده و درمدها و هزینه های غیر متعارفوی؛ رفتار خلاف شؤون نمایندگی؛ اعمال خلاف امنیت ملی كشور و سایر اعمال مجرمانه از بعد انتظامی؛ غیبت، تأخیر و بی نظمی نماینده.
صادقی همچنین توییت كرد: ماده 6 قانون نظارت بر رفتار نمایندگان با ارجاع به اصل86 قانون اساسی و م75 ق آیین نامه داخلی مصونیت نمایندگان و غیرقابل تعقیب كیفری بودن آن ها به سبب آراء و اظهار نظرهای آنها تاكید كرده است.
كاربران اما در موضعی انتقادی به توئیت های صادقی پاسخ دادند؛ 'در این مدتی كه در مجلس هستید برای مردم چه كردید؟ ما خلاء های قانونی زیادی داریم كه اصلاح آنها وظیفه شماست، نظرات در عملكرد دولت و وزرا وظیفه شماست و ...فقط فرافكنی و یاوه گویی، مسئول مشكلات عدیده اقتصادی و ... یك نفر نیست، همه پاسخگوی وضع فعلی باشید.'

**رویكرد دوگانه مجلس در مظان اتهام
مواضع دوگانه برخی نمایندگان محلس شورای اسلامی در فضای مجازی با انتقاد روبرو شد، كاربری در این زمینه توییت كرد: این كه یك نماینده مطلبی را تأیید كند و به صورت مكتوب همراه با امضا و سپس زیرش بزنه آیا رفتاری خلاف شئون مسلم نمایندگی نیست!؟
كاربر دیگر هم نوشت: گاهی زیاد نیاز به شفافیت آرا نمایندگان نیست؛ مثل رد طرح مبارزه با مفاسد اقتصادی كه با پیشنهاد كواكبیان و موافقت پزشكیان به رای گذاشته شد و به تعداد اعضای فراكسیون امید رای آورد!
دیگری توییت كرد: فقط باید مردم بر شما نظارت كنند. اگر اینجور قوانین جوابگو بود، این وضع مملكت نبود. در مورد این كه چرا نماینده هایی به مردم دروغ میگن و یه طرحی را امضا می كنند ولی بعد موقع رای گیری بهش رای نمی دن، قانونی نداریم؟؟؟
كاربری دیگری در توییتی انتقادی نوشت: ...شما كه اصلا مشخص نیست به لوایح و طرح ها چه رایی می دهد، مدعی شفافیت هستی؟ اصلا معلوم نیست به شفافیت آرا نمایندگان چه رای دادی!
حاجی دلیگانی نماینده مردم شاهین شهر نیز با اشاره به انتقاده مردم و افكار عمومی از رای ندادن مجلس به طرح شفافیت آرای نمایندگان، نوشت: چرا باید به گونه ای عمل كرد كه خانه ملت، دارالمنافقین خطاب شود؟

**مخالفت با شفافیت؛ سلب آزادی بیان
كاربری مخالفت مجلس با طرح شفافیت آرا نمایندگان را سلب آزادی بیان از آنها دانست و در ادامه توییت خود در عبارتی كنایه آمیز به مجلسی ها نوشت: واقعا نماینده ها با تصویب قانون گل كاشتن و آزادی بیان را از خود سلب كردن'.
كاربری در پاسخ به توییت وی نوشت: مطالبه مردم شفافیت آرا نمایندگان و شفافیت آرا مجلس هست و شما با این شفافیت ها در تضادید. با مردم صادق نیستید. از چشم های نظاره گر مردم و اشراف مردم بر رفتارهای دوگانه حراس دارید.
دیگری نوشت: ملت ایران از شما نمایندگان می خواهد اگر واقعا در گفتار و عمل صادقید داوطلبانه آرا خود را شفاف كنید تا نمایندگان مخلف شفافیت رسوا شوند.
بسیاری از كاربران خطاب به برخی نمایندگان گفته اند كه از چه چیز هراس دارید؟ برخی از مصونیت قانونی مورد استناد آقای صادقی انتقاد كرده اند برخی نیز خواستار ارائه دلیل به رای ندادن نماینده ها به طرح شفافیت آرا شده اند در همین زمینه كاربر توییت كرد: 'میشه بگید دلیل نماینده ها از رای ندادن به شفافیت آرا چی بود؟ و شما رای تون چی بود؟ برخی به قوانین ایراد گرفته و آن را موجب سوء استفاده وفساد دانسته اند.
مازنی ضمن بیان امضای طرح شفافیت و رای مثبت به آن در توییتی دیگر كرد:'مهم ترین دلیل رای نیاوردن طرح شفافیت تردید درباره هدف برخی طراحان آن بود. گفته می شد این حضرات از شفافیت رای نمایندگان مثل سایر مقدسات و ارزش های اجتماعی برای حذف رقیب استفاده می كنند ...'
احمد امیر آبادی فراهانی عضو هیات رییسه مجلس نیز در توییتی ضمن اشاره به رای گیری طرح یك فوریت شفافیت آرا در مجلس شورای اسلامی نوشت: چرا نمایندگان از شفافیت آرا گریزانند!؟

** رد فوریت طرح شفافیت؛ افزایش بی اعتمادی مردم
محمدرضا بادامچی نماینده مردم تهران نیز توییت كرد: من شخصا روز چهارشنبه به طرح شفافیت آرا رای داده ام، اما به نظر می رسد دلیل رای نیاوردن این طرح، بی اعتمادی نمایندگان به یك جمع محدود اما منسجم است كه متاسفانه با اهداف سیاسی تلاش می كند طرح را به نام خود مصادره كند در حالی كه با شفافیت صبغه ای ندارند.
در این میان كاربری عدم رای نمایندگان به این طرح را دلیلی برای غیر قابل اعتمادبودن آن ها تعریف كرد.
حاجی دلیگانی عضو شورای مركزی فراكسیون نمایندگان ولایی در مجلس نیز توییت كرد: نباید به تعداد امضاهای طرح شفافیت آرا نمایندگان دل خوش باشیم. چون كسانی بودند كه به خود من می گفتند طرح را از روی رودبایستی امضا كرده اند و با آن موافق نیستند!
كاربر دیگری نوشت: جالبه همه نماینده ها به شفافیت اذعان دارند ولی فقط 59 نفر رای مثبت دادند.
یكی از كاربران در پاسخ انتقادی به مواضع دوگانه نمایندگان توییت كرد: 207 نماینده این طرح را امضا می كنند صرفا جهت تنویر افكار عمومی حوزه انتخابی خود و در روز رای گیری مخالفت خود را اعلام می كنند این دوگانه بهترین دلیل برای شفافیت آرا نمایندگان است.

**انتقاد از اولویت اسم و رسم ها بر نفس طرح شفافیت آرا نمایندگان
بادامچی نوشت: طرح شفافیت آرا مدت ها پیش توسط 38 نماینده عضو فراكسیون امید مطرح شده بود اما تنها زمانی به صحن علنی آمد كه اقلیت تندور مشابه آن را به هیئت رییسه ارائه كردند. اگر طرح اصلی به موقع به صحن می رفت، قطعا رای می آورد.
وی همچنین توییت كرد: مردم كارفرمای نمایندگان مجلس هستند و باید از عملكرد وكلای خود به صورت دقیق مطلع شوند. شفافیت ارا نمایندگان و نحوه مشاركت آنان در فرآیند تصویب لوایح و طرح ها، نكته عزیمت دموكراسی و ضرورت مغفول كشور ما است. بنده با افتخار طرخ مطروحه را امضا كرده ام و برای تصویب آن تلاش خواهم كرد.
كاربری در پاسخی كنایه آمیز به این توییت نوشت: 'ظاهرا مناسبات و اسم و رسم بین خود نماینده ها خیلی مهم تر از نتیجه ای است كه برای مردم حاصل میشه'.
كاربر دیگری این كه چه كسی طرح را ارائه داده بی اهمیت دانست و نوشت: ما شفافیت می خواستیم كه بهش رایی داده نشده.
كاربر دیگری با بی اهمیت شمردن ارائه دهنده طرح این نظر بادامچی را عذر بدتر از گناه دانست و نوشت: مهم منافع مردمه كه رد تصویب این طرحه.
امیر خجسته از دیگر نمایندگان مجلس نیز رای ندادن نمایندگان به طرح شفافیت آرای نمایندگان به رغم رویكرد امید آفرینی در استیضاح ها، ناامید كننده و باعث سرافكندگی دانست.
حاجی دلیگانی نماینده شاهین شهر همچنین در توییتی نوشت:' هشتگ شفافیت آرا نمایندگان در توییتر فارسی هم ترند شد ولی ظاهرا هنوز برخی از همكاران عزیز در بهارستان از شفافیت واهمه دارند.
طیبه سیاووشی دیگر نماینده تهران نیز در توییتی تصریح كرد: دو فوریت طرح شفافیت آرا می توانست در مسیر شفافیت و مسئولیت پذیری نمایندگان تاثیرگذار باشد اما متاسفانه رای نیاورد و طرح به شكل عادی در دستور كار مجلس قرار گرفت. این طرح امتیارات فراوانی برای مردم و ساختار قانونی كشور دارد و هر نماینده مسئولیت موضع و رای امروزش را قبول می كند.
سیام**3050**1336

سرخط اخبار سیاست