۲۳ شهریور ۱۳۹۷،‏ ۱۲:۴۵
کد خبر: 83032909
۰ نفر
لوله نفتی در بخش غیزانیه اهواز دچار نشتی شد

اهواز - ایرنا - دهیار روستای روزنه در اهواز گفت: نشت نفت از یك لوله نفتی در روستاهای بخش غیزانیه اهواز از چهار روزپیش آغاز شده و تاكنون برای تعمیر آن اقدامی نشده است.

علی بالدی روز جمعه در گفت وگو با ایرنا افزود: نشت نفتی ناشی از یكی از لوله های شركت نفت و گاز كارون و در مسیر دهستان «مشرحات» از توابع غیزانیه موجب آلودگی در روستاهای فضله، حیاویه، خیط الرمله یك و 2، منیثر، هور سیدعلی و روزنه شده است.
به گفته وی، این آلودگی نفتی در جاده شركت نفت كیلومتر چهار چاه شماره 10 قرار دارد.
وی افزود: تا دیروز پنجشنبه هیچكدام از مسئولان برای رسیدگی به این وضعیت مراجعه نكردند، اما عصر دیروز چند نفر از كاركنان نفت با لودر به محل آمده و خاك های آلوده به نفت را برداشتند، اما این لوله همچنان تعمیر نشده و دارای نشتی است.
بالدی گفت: تعداد لوله های فرسوده انتقال نفت و یا مواد نفتی در بخش غیزانیه زیاد است كه هر از چند گاه دچار نشتی می شود كه این مساله امنیت و سلامت روستاییان را تهدید می كند.
دهیار روستای روزنه، با انتقاد از عملكرد شركت های نفتی منطقه افزود: شركت نفت با وجود درآمدزایی بسیار از میادین نفتی در بخش غیزانیه، هنوز حاضر نشده خطوط لوله فرسوده را تعمیر و از بروز حوادث احتمالی جلوگیری كند.

* دومین نشت نفت در یك ماه
در پیگیری های خبرنگار ایرنا، روابط عمومی و رییس ایمنی، بهداشت و محیط زیست شركت بهره برداری نفت و گاز كارون، مساله را در دست بررسی عنوان كردند.
رییس اداره حفاظت محیط زیست اهواز اما گفت: نشت نفتی، وسعت انتشار و آلودگی و میزان خسارت آن در بخش غیزانیه بررسی می شود.
علی بنی عگبه افزود: 2 هفته پیش نیز در همین بخش و در نزدیكی روستای غیزانیه كوچك نشت نفتی اتفاق افتاد كه مقدار آن كم بود و تعمیر شد.
بر اساس این گزارش، نشت آلودگی نفتی (اعم از نفت و یا پساب نفتی) از مشكلات شهرستان اهواز به ویژه بخش غیزانیه است.
تیر پارسال نیز خط لوله انتقال نفت قلعه نار- نفت سفید در منطقه سه راهی فرودگاه اهواز دچار نشتی شد. همچنین مرداد پارسال نیز نشت مواد نفتی در این بخش گزارش شده بود.
شركت ملی مناطق نفتخیز جنوب بزرگترین تولید كننده نفت كشور است كه خوراك پالایشگاه ها و بخش اعظم نفت صادراتی را تامین می كند. شركت نفت و گاز كارون، بزرگترین زیرمجموعه این شركت (كه بخش زیادی از تاسیسات نفتی و چاه های این شركت در بخش غیزانیه اهواز قرار دارد) روزانه بیش از یك میلیون بشكه نفت خام و 55 هزار بشكه میعانات گازی تولید می كند.
بخش غیزانیه در شرق اهواز، بیش از 90 روستا و بیش از 26 هزار نفر جمعیت دارد.
واحدهای یونیت یك و كریت كمپ بر روستاهای سمت راست جاده اهواز- ماهشهر تاثیر گذاشته است؛ همچنین در سمت چپ این جاده واحد یونیت 2 ، در كنار روستای لذة در مجاورت جاده میدان تپه به فرودگاه، یونیت چهار در جوار روستای صفیره و واحدهای بهره برداری مارون یك در كنار روستاهای نمره 3 و كوپال و غیزانیه بزرگ، واحد مارون 6 در كنار روستاهای طویله كوچك و عوده و واحد مارون 4 در مجاورت روستاهای عوافی و مشرفه بزرگ و ابیرش، واحد بهره برداری كوپال مارون در مجاورت روستاهای عین المجیبل و بطره قرار دارند.
9754/ 6037