۲۳ شهریور ۱۳۹۷،‏ ۱۲:۳۸
کد خبر: 83032906
۰ نفر
رئیس هیات صنعا خواستار از سرگیری گفت وگوهای یمن شد

تهران- ایرنا- محمد عبدالسلام رئیس هیات صنعا و'عبدالملك العجری' عضو این هیات در دیدار با 'مارتین گریفت' فرستاده سازمان ملل به یمن و'معین شریم 'معاون وی در مسقط خواستار از سرگیری گفت وگوها برای حل بحران سیاسی، انسانی واقتصادی یمن شدند.

به گزارش روز جمعه ایرنا به نقل از خبرگزاری یمن ( سبا)، 'عبدالسلام' در این دیدار بر رفع محاصره ظالمانه ائتلاف سعودی بر مردم یمن تاكید كرد.
وی با تشریح موانع پیش روی حضور هیات صنعا در مذاكرات هفته قبل ژنو، آن را نتیجه كارشكنی كشورهای متجاوز در صدور مجوز برای هواپیمای عمانی برای انتقال هیات ملی به همراه چند تن از زخمی ها وبیماران طبق روال گذشته با هماهنگی سازمان ملل (مانند دوره های قبلی) دانست.
'عبدالسلام' در این دیدار خواستار بازگشایی فرودگاه بین المللی صنعا، تبادل اسرا ، حل مشكلات اقتصادی و اتخاذ تدابیر لازم برای از سرگیری گفت وگو ها در اسرع وقت وبررسی چارچوب كلی حل بحران یمن شد.
طرفین توافق كردند پیشنهادهای سازمان ملل در مورد حل مشكلات مذكور را در صنعا بررسی كنند.

** فرمانده حزب صالح، ریاض و ابوظبی را مسئول كشته شدن علی عبدالله دانست
'یاسر الیمانی' فرمانده حزب كنگره مردمی وابسته به 'علی عبدالله صالح 'رئیس جمهوری پیشین یمن گفت: عربستان وامارات با درخواست خود از صالح در خصوص قطع همكاری با انصارالله به وی نیرنگ زده موجب كشته شدنش شدند.
وی افزود: عربستان و امارات با تداوم كشتار غیرنظامیان یمنی نشان دادند كه در پی نابودی مردم یمن هستند.
الیمانی ادامه داد: علی صالح با اینكه با پیشنهاد انصارالله در خصوص اقامت اجباری و انزوای سیاسی مخالف بود اما با خیانت عربستان و امارات كه خواستار قطع همكاری وی با انصارالله بودند، روبه روشد.
وی همچنین عربستان وامارات را مسئول حمایت از تروریست های القاعده و داعش در عدن، حضرموت، لج وشبوه وهرج ومرج در این مناطق دانست.
عربستان از روز ششم فروردین سال 94 در قالب ائتلافی از چند كشور عربی و با كمك و چراغ سبز آمریكا، حملات گسترده ای را علیه یمن، فقیرترین كشور عربی آغاز كرد تا به بهانه بازگرداندن منصور هادی رئیس جمهوری مستعفی این كشور به قدرت، به اهداف و زیادخواهی های سیاسی خود جامه عمل بپوشاند.
تجاوز عربستان به یمن تاكنون منجر به كشته شدن بیش از 14 هزار یمنی بی گناه و ویرانی این كشور شده است.
شبد**خاورم** 1453 **1010