عزم دولت برای حمایت از تولید و حذف دلالان از بازار پتروشیمی

تهران- ایرنا- فروش محصولات پتروشیمی به نرخ دلار رسمی، باعث ایجاد رانت برای دلالان و گرانی و كمبود مواد اولیه برای تولید كنندگان شده بود، اما با تصمیم دولت برای آزاد شدن سقف معاملات محصولات پتروشیمی در بورس كالا، علاوه بر افزایش شفافیت معاملات، دلالان نیز از بازار حذف خواهند شد.

به گزارش ایرنا، فروش محصولات پتروشیمی در بورس كالا به نرخ ارز 4200 تومانی، سبب شده دلالان به خرید از بورس كالا و فروش محصولات به نرخ ارز آزاد در بازار یا صادرات آن اقدام و سود سرشاری عاید خود كنند.
این روند سبب رشد قیمت ها شده و در نتیجه تولیدكنندگان بخش پایین دستی و مصرف كنندگان، از دسترسی به مواد اولیه ارزان محروم شوند.
اما دولت به تازگی تصمیم به پالایش و واقعی سازی تقاضاها در بورس كالا كرد كه بر اساس آن، سقف رقابت برای معاملات محصولات پتروشیمی برداشته شده و آزاد می شود.
بر این اساس، محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت شامگاه دیشب (پنجشنبه) از آزاد شدن سقف رقابت معاملات محصولات پتروشیمی در بورس كالا خبر داد و گفت: از هفته آینده در عرضه محصولات پتروشیمی سقف رقابت، آزاد خواهد شد.
تاكنون سقف معاملات، 10 درصد در روز بوده كه دلالان با استفاده از این موضوع، اقدام به خرید از بورس و فروش آن به نرخ آزاد به مصرف كنندگان واقعی می كردند.
اما با آزاد شدن سقف معاملات، امكان دسترسی تولید كنندگان به محصول در بورس افزایش یافته و سود دلالان كاهش می یابد كه به تدریج باعث حذف آنها خواهد شد.

**حمایت از آزاد شدن سقف معاملات پتروشیمی
پیش از این احمد مهدوی ابهری نیز در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا درباره برداشته شدن سقف معاملات محصولات پتروشیمی در بورس كالا، با تاكید بر لزوم حذف دلالان و واقعی سازی تقاضاها در بورس كالا گفت: اكنون از یك سو تولیدكننده بالادستی سود آنچنانی نمی برد و قیمت برای مصرف كننده نهایی یعنی مردم افزایش زیادی داشته است؛ در واقع، سود اصلی نصیب دلالان می شود.
«برداشته شدن سقف معاملات محصولات پتروشیمی در بورس كالا می تواند با پایین آوردن قیمت مواد اولیه ای كه به دست تولیدكنندگان می رسد، باعث كاهش قیمت محصول نهایی تولید شده نیز شود.»
دبیركل انجمن كارفرمایی صنعت پتروشیمی به افزایش تقاضای محصولات پتروشیمی در بورس كالا پس از نوسانات نرخ ارز اشاره كرده و گفته بود: از ابتدای سال 96 تا 20 شهریور پارسال تقاضای محصولات پتروشیمی، 2 میلیون و 622 هزار تومان بود اما در مدت مشابه امسال به هفت میلیون و 704 هزار تومان رسیده كه رشد حدود 300 درصدی را نشان می دهد.
وی با انتقاد از این مساله تصریح كرده بود: «مگر چه اتفاقی در كشور افتاده كه این میزان تقاضا بالا رفته است؟ آیا كارخانه های جدیدی افتتاح شده و یا ظرفیت تولید بالا رفته است؟»
به گفته مهدوی ابهری، بررسی ها نشان می دهد كه چنین اتفاقی نیفتاده و دلالان اقدام به خرید محصولات از بورس و فروش چند برابری آن در بازار آزاد می كنند.
با توجه به مشكلاتی كه در بازار معاملات پتروشیمی رخ داده و جولان دلالان را به دنبال داشته، حمایت ها از حذف سقف معاملات با هدف كنار گذاشتن دلالان رو به افزایش است.
حسین عبده تبریزی عضو شورای عالی بورس نیز در این باره گفت: چند ماه است كه شورای عالی بورس و سازمان بورس، مخالفت جدی و مستدل خود را با فروش محصولات بر مبنای دلار 4200 تومانی محصولات پتروشیمی و فلزی در بورس اعلام كرده اند.
وی با بیان اینكه همه قبول دارند این معاملات به معنای توزیع رانت و گتسرش فساد است، افزود: اما عده ای نگران بالا رفتن قیمت ها برای مصرف كننده نهایی هستند، غافل از اینكه مدتهاست قیمت ها خود را با دلار نرخ آزاد منطبق ساخته اند.
عضو شورای عالی بورس، به آزادسازی سقف معاملات محصولات فولادی در بورس اشاره كرد و گفت: خوشحالم كه معاملات همه فلزات و فولاد از رانت رهایی یافت و از چهارشنبه، معاملات فولاد در بورس كالا عادی شد.
عبده تبریزی ابراز امیدواری كرده بود كه مساله پتروشیمی نیز حل و از روز شنبه معاملات آن در فضای رقابتی انجام شود.
در هفته ای كه گذشت، سقف معاملات فولاد در بورس كالا برداشته شد كه گام مهمی برای واقعی كردن قیمت ها و حذف دلالان به شمار می رود.
جعفر سرقینی معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت با ارسال نامه ای به حامد سلطانی نژاد مدیرعامل بورس كالای ایران خواستار برداشته شدن سقف رقابت محصولات فولادی در بورس كالای ایران شده است.
به دلیل آزادسازی سقف معاملات فولاد در بورس كالا و همچنین احتمال آزادسازی سقف محصولات پتروشیمی، شاخص بورس در روز چهارشنبه شاهد ركوردشكنی تاریخی بود.
اقتصام**2022**9129