30  هزار مهاجرغیرقانونی در مالزی بازداشت شدند

كوالالامپور- ایرنا- منابع خبری گزارش دادند كه 30 هزار نفر از مهاجران غیرقانونی از ابتدای سال جاری در مالزی بازداشت شدند كه اكثر آنها را كارگران خارجی غیرمجاز تشكیل می دهند.

به گزارش روز جمعه ایرنا به نقل از رسانه های مالزیایی ، ماموران اداره مهاجرت مالزی از ابتدای سال جاری تاكنون بیش از 30 هزار مهاجر غیرقانونی را بازداشت كردند كه حدود 7 هزار نفر از آنها را اتباع بنگلادش تشكیل می دهند.
اكثر مهاجران غیرقانونی دراین كشور را اتباع اندونزی، بنگلادش، نپال، هند، فیلیپین، كامبوج و میانمار تشكیل می دهند.
اگرچه آمار رسمی و دقیقی از تعداد مهاجران غیرقانونی در مالزی ارائه نشده اما طبق گزارش های رسانه ای حدود 600 هزار نفر مهاجر در به طور غیرقانونی دراین كشور مشغول به كار هستند.
براین اساس، حدود 2 میلیون كارگر خارجی ثبت شده در این كشور جنوب شرق آسیا نیز حضور دارند كه اكثر آنها در بخش های خدماتی ، مشاغل سخت در كشتیرانی و ساخت و ساز، رستوران ها و فروشندگی مشغول به كار هستند.
مالزی با جمعیتی بیش از 30 میلیون نفر به عنوان یك كشور ترانزیت برای مهاجران غیرقانونی محسوب می شود و بسیاری از قاچاقچیان انسان نیز كارگران خارجی را به این كشور وارد كرده و یا از طریق مالزی به كشورهای دیگر جنوب شرق آسیا و اقیانوسیه می فرستند.
به گزارش دیلی استار ، داتوك سری مصطفی علی رئیس اداره مهاجرت مالزی در این باره گفت كه این اداره با اعلام روز 30 آگوست سال جاری (8 شهریور) فرصت خوبی به تمام كارگران خارجی و افرادی كه به طور غیرقانونی وارد مالزی شده اند، داد تا با معرفی خود به صورت داوطلبانه امكان بازگشت به كشور خود را داشته باشند.
وی توضیح داد: از ابتدای سال جاری همچنین یكهزار نفر از كارفرمایانی كه از كارگران غیرقانونی استفاده كردند، بازداشت شده اند.
رئیس اداره مهاجرت مالزی تاكید كرد: با وجود صدها عملیات انجام شده برای دستگیری مهاجران غیرقانونی ، هنوز تعداد زیادی از مهاجران بدون مجوزهای قانونی در سراسر كشور وجود دارند.
وی هشدار داد كه این عملیات با قدرت در سراسر مالزی ادامه خواهد داشت و ما می خواهیم كشور ما از مهاجران غیرقانونی آزاد شود.
به عقیده گروههای حقوق بشری،این مهاجران و كارگران غیرقانونی عمدتا قربانیان قاچاقچیان انسان هستند كه توسط آنها به این كشور آورده می شوند.
شبد**آساق**1599 **1010