۲۳ شهریور ۱۳۹۷،‏ ۱۱:۰۲
کد خبر: 83032838
۰ نفر
سهم بانوان از مناصب مدیریتی فارس به 7.7 درصد رسید

شیراز- ایرنا- مدیركل امور بانوان و خانواده استانداری فارس با اشاره به برنامه دولت برای تحقق سهم 30 درصدی بانوان در مناصب مدیریتی گفت: با تلاش های صورت گرفته تاكنون در سراسر استان فارس، حدود هفت و هفت دهم درصد پست های مدیران به زنان سپرده شده است.

سیده معصومه دستغیب روز جمعه در گفت و گو با ایرنا افزود: این آمار تنها مربوط به 50 دستگاه اجرایی است و تعدادی از دستگاه‌های اجرایی به استانداری پاسخی در این زمینه نداده‌اند و شاید اگر همه دستگاه‌های اجرایی مقید به پاسخگویی باشند، درصد بهتری محقق شود.
وی اظهار داشت: تنها بانوانی كه در پست‌های مدیریتی ارشد، میانی و پایه باشند و قدرت تصمیم‌گیری و بودجه‌ریزی در سازمان‌ها دارند، در زمره این 30درصد قرار می‌گیرند.
این مقام مسئول در استانداری فارس اعلام كرد: درحال حاضر از 545 مدیر میانی در استان فارس، 42 نفر زن هستند و 503 نفر مردان هستند به عبارت دیگر سهم زنان در پست‌های مدیریت میانی هفت و هفت دهم درصد است كه با 30درصد تعیین‌شده فاصله بسیاری دارد.
دستغیب اظهار داشت: در حال حاضر 2 معاون زن در فرمانداری فسا و پنج بخشدار زن در كل استان فارس فعالیت می‌كنند؛ همچنین سه مدیر كل در استانداری و یك مدیركل در بیرون از استانداری خدمت می‌كنند كه در سطوح میانی تصمیم‌گیرنده هستند.
وی گفت: انتظار داریم به این موضوع خارج از بخشنامه و فارغ از نگاه خشك توجه شود؛ زیرا موضوعی است كه هم باید قوانین را درباره آن در نظر گرفت و هم نیاز به فرهنگ‌سازی دارد.
مدیركل امور بانوان و خانواده استانداری فارس ادامه داد: اینكه دولت به شكل دستوری به تمام مدیران ابلاغ كند، به تنهایی اكتفا نمی‌كند و تجربه نشان داده باید در كنار این دستور اجرایی برنامه‌ریزی های متعدد، آموزش و نظارت و ارزیابی صورت گیرد.
** مدیران باید پاسخگو باشند
دستغیب با بیان اینكه باید برنامه‌ریزی كلی از سوی دولت صورت گیرد، اظهار داشت: در بعد نظارتی نیز باید مشخص شود كه چه تعداد از مدیران به این موضوع توجه داشته‌اند و مدیرانی كه بی اعتنا هستند، مواخذه شوند كه چرا به یكی از دستورات دولت بی‌توجه بوده‌اند.
وی ادامه داد: در كارگروه بانوان و خانواده استانداری نیز تاكید شده است كه مدیران استان موظف هستند هر 2 ماه یك بار باید اطلاع دهند كه چه تعداد از پست‌های مدیریتی را به زنان اختصاص داده‌اند.
مدیركل امور بانوان و خانواده استانداری فارس گفت: این مساله در شورای برنامه‌ریزی استان نیز مصوب شده است و از سوی معاونت پشتیبانی و معاونت توسعه منابع انسانی استانداری پیگیری می‌شود و مدیران موظف‌ هستند در این باره پاسخ دهند.
دستغیب با تأكید بر اینكه این موضوع در دستور كار استاندار فارس است، اظهار داشت: در این راستا عملكرد همه مدیران هر چهار ماه یكبار توسط معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری فارس بررسی می‌شود.
وی در ادامه همچنین به تلاش‌های صورت گرفته برای شناسایی زنان توانمند دستگاه ها و معرفی آنان به مدیران در حوزه‌های مختلف اشاره كرد؛ اما تاكید كرد كه هنوز باید فعالیت‌های وسیع‌تر و گسترده‌تری در این باره رخ دهد.
مدیركل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری فارس اظهار داشت: آمار ارائه شده صرفا در حوزه پست‌های تصمیم‌گیرنده است؛ درحالی كه حضور زنان در جایگاه های مختلفی همچون روابط‌عمومی‌ها و كارشناسان مسئول اداره ها بسیار شایان توجه است؛‌ اما آنچه اهمیت دارد مشاركت آنان در تصمیم‌گیری‌ها و پست‌های مدیریتی است.
وی بیان داشت: مدیران همچنان به گزینش زنان پایبند نیستند و به ضرورت موضوع پی نبرده‌اند. در این زمینه ایجاد تفاهم و درك عمومی بین مدیران جامعه و بانوان برای رسیدن به این اصل مهم انتخاب زنان به نفع جامعه است، اهمیت دارد.
این مقام مسئول گفت: در این باره نیازمند كار فرهنگی عمیق هستیم كه باید با برگزاری دوره‌های مختلف آموزشی صورت گیرد و براساس آن اثربخشی حضور زنان در پست‌های مدیریتی تبیین شود.
دستغیب خاطرنشان كرد: برخی مدیران از انتخاب زنان به عنوان مدیر میانی باعنوان برگ موفقیت یاد می‌كنند؛ درحالیكه این آنچنان موفقیتی نیست مهم این است كه بتوانند از زنان متخصص در پست‌های مختلف دعوت كنند و از علم و دانش آنان بهره گیرند.
مدیركل امور بانوان و خانواده استانداری فارس افزود: امروز یكی از افتخارات ما این است كه 60درصد از دختران به دانشگاه‌ها راه یافته‌اند و در حوزه‌های تخصصی هیچ مشكلی نداریم؛ اما از این افراد در پست‌های مدیریتی و كارگروه‌های تخصصی و شوراها دعوت نمی‌كنیم.
وی اظهار داشت: یكی دیگر از مشكلات این است كه هنوز زنان توانمند به این موضوع آگاه نشده‌اند كه جامعه نیازمند حضور اثربخش و هدفمند آنان است كه باید در این زمینه نیز به آنان آموزش داد.
دستغیب همچنین به نگرش زنان به یكدیگر اشاره كرد و گفت: زنان حضور یكدیگر را در عرصه های مدیریتی پذیرفته‌اند و همدیگر را تشویق می‌كنند؛ اگرچه مشكلات و موانع زنان مدیر بسیار زیاد است و زمانی كه آنها در كنار هم به گفت و گو می نشینند ممكن است بیش از آنكه از خوبی‌ها و فواید صحبت كنند از مشكلات صحبت كنند كه این انعكاس منفی گاه بر انگیزه سایر بانوان تاثیر می گذارد.
** بستر هم‌اندیشی زنان فراهم شود
مدیركل امور بانوان و خانواده استانداری فارس پیشنهاد كرد بودجه‌هایی برای نشست‌های تخصصی مدیران زن اختصاص داده شود تا آن‌ها بتوانند راهكار‌هایی عملیاتی برای تقویت جایگاه خود و دیگر زنان بیابند.
وی بیان داشت: گرچه بسیار خوشحال هستیم كه زنان مدیر انتخاب می‌شوند و مسیر را برای معرفی دیگر بانوان تسهیل می‌كنیم؛ همچنان بسیاری از زنان در عرصه‌های مدیریتی با مشكلات جدی مواجه هستند و به آن ها به دیده شك و تردید نگریسته می‌شود و این زنان باید چندین برابر مردان در سِمتی مشخص كار كنند تا بتوانند خود را اثبات كنند و جامعه آنان را باور كند.
دستغیب افزود: این مساله به زنان فشار بسیاری وارد می‌كند و نگاه‌ها و ارزیابی‌های مداوم آنان را بار سنگینی بر دوش آن‌هاست و در حالیكه از فردای پذیرش مسئولیت یك زن همه از او راهكار و عملكرد و تغییر می‌طلبند، در پست‌های مشابه توقعات این چنینی از مردان وجود ندارد.
7375/ 2027