شركتهاي فولاد و كربن خوزستان بخاطر آلايندگي تذكر گرفته اند

اهواز - ايرنا- معاون دادستان عمومي و دادگاه انقلاب اهواز با اشاره به اينكه شركت هاي فولاد خوزستان و كربن استان از عوامل ايجاد كننده آلايندگي هستند، گفت: در همين رابطه دادستاني به اين شركت ها تذكرات قانوني را داده است.

محمد گراوند پنج شنبه در گفت و گو با ايرنا، احياي حقوق عامه را از جمله مسئوليت هاي دادستاني عنوان كرد و اظهار داشت: يكي از مسائلي كه در حقوق عامه مي گنجد وضعيت محيط زيست مردم استان است كه به نوعي معاونت دادستان مركز استان خوزستان وظيفه رسيدگي به آن را بر عهده دارد.

*مشكلات عديده زيست محيطي خوزستان
وي ادامه داد: در بحث محيط زيست خوزستان مشكلات عديده اي وجود دارد و در همين رابطه مقام معظم رهبري نيز نظر داده و بر لزوم رفع مشكلات محيط زيست استان تاكيد كرده اند .
معاون دادستاني مركز استان تصريح كرد: به همين دليل جا دارد مسئولان مربوطه فعاليت هاي مناسبي در خصوص رفع اين مشكلات زيست محيطي داشته باشند.
گراوند با اشاره به اينكه آلودگي هوا يكي از موضوعات مهم زيست محيطي در سطح استان است، بيان داشت:فعاليت فلرهاي نفتي و ريزگردها از اولويت هاي اين حوزه است كه نياز به رسيدگي دارند.
اين مقام مسئول در دادگستري استان تصريح كرد: همچنين بايد در اين زمينه به فعاليت شركت هاي كربن و فولاد خوزستان نيز اشاره شود كه به دليل ايجاد آلايندگي در سطح استان از سوي دادستاني مركز استان تذكرات قانوني دريافت كرده اند.
وي يادآور شد: اين شركت ها بايد براي رفع آلايندگي هاي خود ، برنامه هايشان را به دادستاني اعلام كنند.

*شناسايي پنج كانون ورود فاضلاب به رودخانه كارون
معاون دادستاني مركز استان همچنين آب و كيفيت آن بخصوص در رودخانه كارون را يكي از چالش هاي موجود خوزستان دانست و گفت: ورود فاضلاب به رودخانه وضعيت اسفناكي را به وجود آورده است.
گراوند با بيان اينكه دادستاني به اين بحث نيز ورود كرده است، افزود: با پيگيري هايي كه صورت گرفته پنج كانون اصلي و عمده ورود فاضلاب به رودخانه شناسايي شده است.
وي تصريح كرد: با برنامه ريزي هاي صورت گرفته در تلاش هستيم كه تا پايان سال ورود فاضلاب ها به رودخانه كارون به طور كامل كنترل و جمع آوري شود.

*آمادگي دادستاني مركز استان براي همكاري با فعالان حوزه محيط زيست
معاون دادستان اهواز در بخش ديگري از اين گفت و گو با تاكيد بر اينكه براي ورود به ديگر مسائل زيست محيطي استان اين آمادگي وجود دارد تا با اصحاب رسانه و سازمان هاي مردم نهاد فعال همكاري كنيم، بيان داشت: براي رفع آلايندگي ها بايد اقدامات اساسي صورت بگيرد.
گراوند در پاسخ به سوال خبرنگار ايرنا مبني بر اينكه دليل احضار مديرعامل سازمان تاكسيراني اهواز به دادستان چه بوده است، گفت: در خصوص ناوگان تاكسيراني اهواز مسائلي وجود دارد كه در آينده درباره آن صحبت خواهم كرد.
/6002/7148