۲۲ شهریور ۱۳۹۷،‏ ۱۵:۴۷
کد خبر: 83032406
۰ نفر
تجهیزات فرودگاهی با توان داخلی بومی سازی می شوند

تهران- ایرنا- سرپرست اداره كل تجهیزات و سامانه‌های فرودگاهی شركت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران اعلام كرد: متخصصان جهاد دانشگاهی خواجه نصیر طوسی برای بومی‌سازی سامانه روشنایی عوامل پروازی با این شركت همكاری می كنند.

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، عباس وفائی روز پنجشنبه افزود: این همكاری به دنبال انعقاد تفاهمنامه ای میان شركت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری شكل گرفت و مقرر شد سامانه روشنایی عوامل پروازی را منطبق با شرایط جغرافیایی و فرودگاه های كشور به طور كامل بومی سازی شود.
وفائی افزود: پیش از این جهاد دانشگاهی خواجه نصیر طوسی عناصر چراغ های لبه باند را برای شركت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران مدل سازی كرده بود.
سرپرست اداره كل تجهیزات و سامانه‌های فرودگاهی شركت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران اضافه كرد: همچنین این شركت در آستانه امضای یك تفاهمنامه جدید در راستای قرارداد همكاری با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است كه هدف آن اجرای طرح های پژوهشی، نمونه سازی تخصصی و ساخت تجهیزات روشنایی عوامل پروازی است.
وفایی اظهار داشت: همچنین برای سیستم روشنایی 47 فرودگاه كشور نیازمند قطعات یدكی و پشتیبان هستیم و برخی را باید به روز رسانی كنیم.
سرپرست اداره كل تجهیزات و سامانه‌های فرودگاهی شركت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران تصریح كرد: برای تضمین كیفیت و مرغوبیت تجهیزات، دستورالعمل های لازم برای نحوه آزمایش و وارسی را از مركز پژوهش های علمی و صنعتی ایران دریافت كرده ایم.
وی اضافه كرد: با اجرای این طرح، ایران اولین كشور منطقه خواهد بود كه توان بومی سازی فناوری تأمین تجهیزات فرودگاهی را دارد و این گام مهم بر اساس اصل 44 قانون اساسی برداشته می شود.
سرپرست اداره كل تجهیزات و سامانه‌های فرودگاهی شركت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران اضافه كرد: اكنون بسیاری از تجهیزات فرودگاهی كشور مانند كانتر، ترازو، آسانسور، سیستم انتقال بارمسافر (BHS)، میمیك (سامانه كنترل روشنایی عوامل پروازی)، ترانس ها با قدرت های بالا و تابلوهای فرمان، ایرانی هستند و با استفاده از توان مهندسان دانشگاه خواجه نصیر طوسی چراغ های عوامل پروازی و نیز رگلاتورهای جریان ثابت (CCR) نیز بومی سازی می شوند.
به گفته وفایی بومی سازی سایر تجهیزات نیز در دست بررسی است و امكان ساخت آنها در داخل وجود دارد.
اقتصام *1063 * 3063

سرخط اخبار اقتصاد