يك قلاده گربه شني در محيط طبيعي ايرانشهر رها شد

زاهدان - ايرنا - رئيس اداره حفاظت محيط زيست ايرانشهر در جنوب سيستان و بلوچستان گفت: ماموران يگان حفاظت محيط زيست اين شهرستان موفق شدند يك قلاده گربه شني گرفتار در تله را آزاد و به دامان طبيعت باز گردانند.

محمد انور هاشمزهي روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: اين گربه در تله زنده گيري شكارچيان براي گرفتن پرندگان گرفتار شده بود.
وي افزود: گربه شني كه به زبان محلي به آن «گيابان گربه» مي گويند به عنوان نماد حيات وحش شهرستان ايرانشهر معرفي شده است.
وي از مردم ايرانشهر خواست از گربه شني حفاظت كنند و اجازه ندهند شكارچيان پرندگان با تله هاي شكار خود جان اين گونه كمياب را به خطر اندازند.
رئيس يگان حفاظت محيط زيست ايرانشهر گفت: تاكنون حدود 50 قلاده گربه شني در شهرستان هاي ايرانشهر و دلگان واقع در جنوب سيستان و بلوچستان شناسايي شده اند.
وي افزود: گربه شني يكي از هشت گربه سان وحشي ايران و كوچكترين آنها محسوب مي شود كه سازگاري منحصر به فردي با مناطق بياباني به ويژه تپه زارهاي ماسه اي دارد.
گربه شني كمي از گربه‌هاي خانگي بزرگتر است، سري پهن، گوش بزرگ و دست و پاي كوتاه دارد و در كف پنجه‌ها موهاي بلند قهوه‌اي يا سياه دارد كه آن‌ها را از گرماي شديد كوير حفظ مي‌ كند و با پراكندن وزن بدن موجب مي‌شود تا به‌خوبي بر روي شن‌هاي روان حركت كنند. رنگ موهاي پشت زرد، و با نوارها و خال‌هاي نسبتاً تيره، ولي زير بدن سفيد است. شنوايي فوق العاده قوي دارند كه حتي امواج ماوراي صوت ناشي از حركت جانوران در زير زمين را هم دريافت مي‌كند.
طول سر و تنه به‌طور ميانگين ۵۰ سانتي‌متر و دم ۲۸ سانتي‌متر است. ارتفاع بدن در ناحيهٔ شانه ۲۴ تا ۳۰ سانتيمتر و ميانگين وزنش ۲٫۷ كيلوگرم است.
ايرانشهر در 337 كيلومتري جنوب زاهدان مركز استان سيستان و بلوچستان قرار دارد.
7314 **6081