۲۲ شهریور ۱۳۹۷،‏ ۱۱:۰۳
کد خبر: 83032094
۰ نفر
سهم تاثیرگذار مردم در احیای دریاچه ارومیه

ارومیه- ایرنا- در حالی نگاه ها برای احیای دریاچه ارومیه به دولت دوخته شده و دولتمردان نیز با جدیت به دنبال تحقق وعده های خود هستند، سهم مشاركت های مردمی در احیای نگین آبی آذربایجان حداقل سه برابر مسوولان است.

به گزارش ایرنا با وجود تلاش های بازدارنده، همچنان چاه های غیرمجاز به صورت مخفیانه در حوضه آبریز دریاچه ارومیه حفر شده و محصولات پرمصرفی چون چغندرقند و هندوانه كشت می شود تا اصلی ترین راهكار احیای این زیست بوم یعنی مشاركت محلی مورد بی توجهی قرار گیرد.
بخش قابل توجه مصرف آب بدون شك مربوط به كشاورزی و برداشت آب از چاه های مجاز و 40 هزار چاه غیرمجاز آذربایجان غربی بوده و در كنار اجرای طرح های ستاد احیا دریاچه ارومیه، نقش مشاركت های جوامع محلی در مصرف بهینه آب غیرقابل كتمان است.
بخش كشاورزی آذربایجان در این میان ﺑﻪ ﻟﺤﺎظ دارا ﺑﻮدن یك میلیون ﻫﮑﺘﺎر اراضی قابل ﮐﺸﺖ ﺑﺎ ﻗﺎﺑﻠﯿﺖ ﺗﻮﻟﯿﺪ ﻣﺤﺼﻮﻻت زراﻋﯽ و ﺑﺎﻏﯽ سهم مهمی در اصلاح الگوی كشت و بهبود عملكرد تولید در مقیاس سطح دارد.
چرایی خشك شدن دریاچه ارومیه از دیدگاه كارشناسان دلایل مختلفی را پیش رو قرار می دهد اما در حقیقت این پیكره آبی زیبا كه آب آن حدود 2 دهه قبل با امواج خروشان و سهمگینش، جاده ها و باغ های پیرامونی را غوطه ور كرده بود، نه در یك روز و یكسال، بلكه در طول 20 سال و در اثر افزایش مصرف آب به این حال و روز افتاده است.
احیای این بستر آبی فروخفته در شمال غرب كشورمان همانند خشك شدنش، نیازمند گذشت زمان و همدلی و همراهی مسوولان و كشاورزان ساكن در حوضه آبریز دریاچه از طریق مصرف منطقی و استقرار كشاورزی پایدار است.

** دریاچه ارومیه در عرض 2 سال قابل احیاست
محمد مهدی شهریاری، استاندار آذربایجان غربی با بیان اینكه همت و مشاركت مردمی راهكار احیای دریاچه ارومیه است، گفت: اگر كشاورزان و مردم همت كنند، دریاچه ارومیه در 2 سال احیا می شود.
وی اضافه كرد: در بخش كشاورزی حوزه آبریز دریاچه ارومیه پنج تا هفت میلیارد مترمكعب آب مصرف می شود در حالی كه هفت میلیارد مترمكعب، مصرف آب آشامیدنی كل كشور است.
شهریاری اضافه كرد: همه از احیا نشدن دریاچه نقد می كنند و مشكلات را بر روی دوش دولت می اندازند در حالی با یك میلیارد مترمكعب آب می توان تمام زمین های كشاورزی حوضه دریاچه ارومیه را آبیاری كرد.

** ستاد احیا به دنبال فرهنگ سازی است
رییس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی نیز با اشاره به اینكه مردم نقش مهمی در احیا دریاچه دارند، گفت: طرح های فرهنگ سازی با 2 میلیارد و 100 میلیون تومان از محل اعتبارات سال 1396 در حال انجام است.
فرهاد سرخوش ادامه داد: فرهنگ سازی و مدیریت منابع آب در حوضه آبریز دریاچه ارومیه از اولویت دولت و ستاد احیاست و با تمهیداتی كه در سال جاری اتخاذ شده، اثربخشی مناسبی خواهد داشت.
وی با اشاره به عملكرد موفق این ستاد در جلوگیری از ادامه روند خشك شدن دریاچه ارومیه، گفت: اگر اقدامات ستاد احیای دریاچه ارومیه و توجه دولت تدبیر و امید نسبت به این دریاچه نبود، نگین آبی آذربایجان در زمان حاضر خشك شده بود.
سرخوش با اعلام اینكه حوضه آبریز دریاچه ارومیه توسط 21 رودخانه دائمی و 39 رودخانه دوره ای سیراب می شود، گفت: با اجرای طرح های این ستاد دریاچه ارومیه باید ظرف مدت 10 سال به تراز اكولوژیك خود برسد اما مشاركت مردم نیز در تحقق این هدف تاثیرگذار است.

** جلب مشاركت مردم هزینه بر و زمان بر است
معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست نیز به تمركز پروژه همكاری های مشترك بین المللی بر روی مسایل اجتماعی و تلاش برای جلب مشاركت مردم در جهت احیای دریاچه ارومیه اشاره كرد و افزود: انجام اینگونه اقدامات كاری بسیار سخت و نیازمند صرف وقت و هزینه بسیار است.
عیسی كلانتری وضعیت كنونی دریاچه ارومیه را نتیجه مدیریت نامناسب منابع آبی حوضه آبریز، سدسازی و برداشت های بی رویه از منابع آبی می داند.

** سمن ها توان اصلاح نگرش مردم را دارند
كارشناس مسایل اجتماعی و فرهنگی معتقد است كه سمن ها با استفاده از دانش وعلم روز شهروندان را آموزش می دهند، نگرش آنان را اصلاح كرده و با ایجاد تغییر در باورهای غلط قبلی رفتار درست شهروندان را دنبال می كنند.
هوشنگ عطاپور افزود: سازمان های مردم نهاد با خدمات داوطلبانه مردم فعالیت می كنند و سرمایه اجتماعی بالایی دارند به همین دلیل شهروندان با اعتماد به عملكرد آنها، فرآیند فرهنگ سازی را تسهیل می كنند و اثربخشی را در جامعه افزایش می دهند.
وی ادامه داد: هر جامعه ای كه توانسته است تا ظرفیت سازمان های مردم نهاد را شناسایی كند و آن را به كار بگیرد در ترویج فرهنگ مسوولیت پذیری موفق بوده است.
به گزارش ایرنا پروژه 'همكاری در احیای دریاچه ارومیه با الگوسازی مشاركت جوامع محلی در استقرار كشاورزی پایدار و حفاظت از تنوع زیستی' بر اساس تعاملات متقابل انجام شده بین دولت ایران و ژاپن برای همكاری در زمینه های محیط زیست از سال 2014 آغاز شد.
ارتقای سطح اطلاعات و درك جوامع محلی از نقش مهمی كه در استفاده از روش های كشاورزی پایدار و احیای دریاچه ارومیه دارد، گسترش كشاورزی پایدار در 130 روستای حوضه آبریز دریاچه ارومیه با هدف كاهش مصرف آب و نهاده های شیمیایی، بسیج اجتماعی به منظور احیای دریاچه ارومیه و حفاظت از تنوع زیستی اهداف این پروژه است.
این پروژه با اختصاص بودجه چهار میلیون دلاری توسط دولت ژاپن در چهار سال گذشته اجرا شده و در حال گسترش است؛ سند فاز پنجم همكاری مشترك برنامه عمران ملل متحد، سازمان حفاظت محیط زیست و حمایت دولت ژاپن تحت عنوان پروژه «همكاری در احیای دریاچه ارومیه با الگوسازی مشاركت جوامع محلی در استقرار كشاورزی پایدار و حفاظت از تنوع زیستی» طی اوایل سال جاری به امضا رسید.
3072