حامیان دولت ونزوئلا علیه مداخله های آمریكا تظاهرات كردند

تهران- ایرنا- صدها حامی دولت ونزوئلا روز گذشته در اعتراض به دخالت های آمریكا در امور این كشور تظاهرات كردند.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از تارنمای هرالد تریبیون آمریكای لاتین، این شهروندان ونزوئلایی علیه آنچه ' امپریالیسم آمریكا' توصیف می كنند، در خیابان های كاراكاس راهپیمایی كرده و به سخنان برخی مقامات حزب حاكم و جنبش های حامی انقلاب ونزوئلا گوش دادند.
'پدرو كارنیو' یكی از اعضای حزب حاكم كه در این تظاهرات شركت كرده بود، گفت: آنچه می خواهیم كوتاه شدن دست آمریكا از خاك ونزوئلاست. ما به امپراطوری( آمریكا) كه دشمن سرزمین ماست می گوییم كه مردم ونزوئلا دیگر نمی خواهند قربانی تهدیدهای بیشتر شوند.
'دیوسدادو كابیو' سخنگوی مجلس موسسان ونزوئلا نیز تصریح كرد كه مردم این كشور آماده دفاع از سرزمین مادری شان در برابر حملات مسلحانه هستند. وی افزود: آمریكا عادت به زیر پا گذاشتن (حریم) كشورها دارد.
این مقام ونزوئلایی در ادامه، روسای جمهور فعلی آرژانتین، كلمبیا و برزیل را آلت دست آمریكا خواند.
در همین حال، دولت آمریكا روز گذشته از اعضای شورای امنیت سازمان ملل خواست به حمایت هایشان از نیكلاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا پایان دهند. آمریكا در حالی تحریم های اقتصادی شدیدی را علیه مقامات دولت كاراكاس اعمال كرده است كه مقامات ونزوئلا این تحریم ها را عامل بحران های فعلی در این كشور خوانده اند. اما مخالفان دولت مادورو معتقدند سوءمدیریت مقامات دولتی موجب بحران شدید اقتصادی شده است.
به گزارش ایرنا، همزمان با تداوم بحران اقتصادی و اجتماعی در ونزوئلا به دلیل كمبود شدید مواد غذایی و دارو و همچنین تورم بسیار شدید، شمار زیادی از ونزوئلایی ها همچنان در حال فرار به كشورهای همسایه هستند.
موج مهاجرت شهروندان ونزوئلا، كشورهای همسایه همچون پرو، اكوادور و كلمبیا را با چالش هایی مواجه كرده است.
براساس اعلام سازمان ملل بیش از 2.3 میلیون نفر از جمعیت 30.6 میلیونی ونزوئلا از سال 2014 میلادی از این كشور خارج شده اند كه 90 درصد آنها به كشورهای آمریكای لاتین رفته اند.
روزنامه نیویورك تایمز چندی پیش گزارش داد كه مقام های دولت آمریكا با مقام های نظامی ونزوئلا به منظور گفت و گو در مورد طرح بركناری «نیكلاس مادورو» رئیس جمهوری ونزوئلا مخفیانه دیدار كرده اند.
این روزنامه با انتشار این خبر یادآور شد كه مقام های آمریكایی در نهایت تصمیم گرفتند به مقام های ونزوئلایی در این زمینه كمكی نكنند.
'دونالد ترامپ' نسبت به دولت مادورو، نگاهی به شدت منتقدانه داشته است. نیویورك تایمز با استناد به سخنان مقام های ناشناس آمریكایی و یك فرمانده سابق نظامی ونزوئلا كه در این مذاكرات محرمانه شركت داشتند، اعلام كرد كه طرح كودتا متوقف مانده است.
اروپام**9234**