خرازی: منتظر اقدامات عملی اروپا در زمینه برجام هستیم

پكن- ایرنا- رییس شورای راهبردی روابط خارجی جمهوری اسلامی ایران با بیان اینكه در بحث برجام منتظر اقدامات عملی بیشتری از سوی اروپا هستیم تاكید كرد اگرچه اروپا اقداماتی انجام داده اما هنوز این تلاش ها، انتظارات ما را براورد نكرده است و باید دید چه قدر به تعهداتشان وفادار خواهند بود.

به گزارش ایرنا 'كمال خرازی' شامگاه سه شنبه در نشست پرسش و پاسخ با دانشجویان دانشگاه مطالعات بین المللی پكن با بیان اینكه اروپا برخلاف آمریكا كه از برجام خارج شده است همچنان به این تعهد پایبند است افزود: اروپا متعهد است وظایفش را در چارچوب برجام به خوبی انجام دهد و در موضع گیری های سیاسی از برجام حمایت كند تا این قرارداد بین المللی به قوت خود باقی بماند.
رییس شورای راهبردی روابط خارجی جمهوری اسلامی ایران افزود: اروپا در راستای حمایت از برجام گام هایی مانند اجرای قانون انسداد برداشته است هرچند آنطور كه باید به روشنی به تعهدات خود عمل نكرده است.
به گفته وی امكان برقراری روابط مستقیم بانك مركزی ایران با بانك های مركزی اروپا و حمایت از شركت های كوچك و متوسط همكار با ایران از جمله حمایت های اروپا از ایران در زمینه برجام است.
به گفته وی حتی بحث هایی مطرح شده است كه سویفیت یورویی هم در اروپا تاسیس شود تا روابط بانكی اروپا با ایران تسهیل شود.
خرازی تصریح كرد: مذاكرات خوبی با اروپا انجام شده است اما بسته حمایتی اروپا هنوز عملیاتی نشده است و هنوز امیدواریم كه در ماه های آینده این بسته به تمامی اجرایی شود و بتواند تضمینی برای شركت های اروپایی باشد.
او تاكید كرد اگر اروپا نتواند نیازهای ایران را تامین كند ایران هم آن وقت تصمیم خود را خواهد گرفت در آن صورت وجود یا عدم وجود برجام تفاوتی نخواهد داشت ایران حق دارد در آن شرایط بخشی یا تمام تعهدات خود را در برابر برجام متوقف كند ولی ما هنوز این كار را نكرده ایم و منتظر تعهدات طرف مقابل هستیم.
خرازی با اشاره به اینكه روابط ایران با اروپا، چین و روسیه متفاوت و رو به گسترش است تاكید كرد در برابر تهاجم و فشارهای آمریكا، در كنار دو كشور چین و روسیه هماهنگ هستیم و با همكاری نزدیك به جلو می رویم.

** شرایط فرهنگی
خرازی در پاسخ به سئوال دیگری در مورد شرایط فرهنگی ایران گفت: امروز جمهوری اسلامی ایران داعیه فرهنگی خود را حفظ كرده و در قالب های مختلف به معرفی فرهنگ اصلی اسلامی در سطح بین الملل می پردازد.
به گفته وی همكاری مردم ایران و كشورهای دیگر از جمله ایران و چین می تواند در جهت توسعه دو كشور نقش مهمی ایفا كند.
خرازی افزود: روابط فرهنگی ایران و چین از جمله تدریس زبان فارسی باید بیشتر شود و در ایران هم موسساتی در حال تدریس زبان چینی هستند.
رییس شورای راهبردی روابط خارجی جمهوری اسلامی ایران افزود: بدون پشتوانه فرهنگی سیاست ها ابتر هستند و باید در زمینه فرهنگی همت و تلاش بیشتری كرد.
او گفت: طرح رییس جمهوری چین در مورد 'یك كمربند یك جاده' تحولات زیادی در جهان ایجاد خواهد كرد و دانشجویان زبان فارسی می توانند نقش خود را در این زمینه به خوبی ایفا كنند.

** روابط با همسایگان
رییس شورای راهبردی روابط خارجی جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سئول یكی از دانشجویان چینی كه در مورد وضعیت روابط ایران با همسایگان پرسید گفت: مصلحت خارمیانه بر روابط خوب میان كشورهای منطقه از طریق گفت و گو است و این سیاست در ایران نیز در ارتباط با همسایگان وجود دارد.
او در مورد رابطه با عربستان گفت: قبلا روابط بسیار خوبی با عربستان و امارات داشتیم و چندین تفاهم نامه همكاری هم در زمینه های مختلف از جمله در زمینه انرژی با عربستان داشتیم كه خیلی هم تاثیر گذار بود.
خرازی با بیان اینكه روابط ما با امارات هم خوب و حجم روابط اقتصادی هم بالا بود تصریح كرد: متاسفانه این روابط در دوره های اخیر آسیب دید كه یكی از دلایلش وجود رهبران بی تجربه ای است كه بر این دو كشور حاكمیت می كنند.
رییس شورای راهبردی روابط خارجی جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اینكه در این دو كشور بزرگترهایی هم هستند كه باید سیاست های این دو كشور را بازنگری كنند تصریح كرد: برای مثال به دلیل حمایت این كشورها از تروریسم، سوریه ویران شد، اما آیا آنها نتیجه گرفتند؟ بشار اسد به عنوان حاكم سوریه نه تنها ساقط نشد بلكه توانست بیشتر اراضی اش را پس بگیرد.
خرازی افزود: این كشورها با سرازیر كردن اسلحه و پول خود به سوریه به دامنه مشكلات افزودند آیا حمایت از داعش و جبهه النصره یك كار انسانی، اخلاقی و اسلامی است چگونه می توان حمایت از داعش را توجیه كرد اینها اشتباهاتی است كه روزی باید به آن اعتراف كنند همانگونه كه دیگران اعتراف كردند.
رییس شورای راهبردی روابط خارجی جمهوری اسلامی ایران به نقش عربستان در ویرانی یمن پرداخت و گفت: عربستان علیرغم بمباران سه ساله یمن، هنوز به نتیجه نرسیده است بنابراین زمان آن فرا رسیده است كه ریاض در سیاست هایش بازنگری كند.
به گفته وی ایران از سیاست مذاكرات یمنی - یمنی حمایت می كند دولت های خارجی نباید حمایت كنند عربستان و امارات در حال ویران كردن یمن هستند.
او گفت: در صورت بازنگری این كشورها در سیاست هایشان، ایران آماده مذاكره برای حل مشكلات و مذاكرات با عربستان و امارات است.

** ائتلاف ایران، تركیه و روسیه در سوریه
رییس شورای راهبردی روابط خارجی جمهوری اسلامی ایران در ادامه با اشاره به ائتلاف ایران، تركیه و روسیه در بحث سوریه گفت: این سه كشور پیشرفت های خیلی خوبی در مساله سوریه داشته اند اما نباید فراموش كرد این سه كشور هر كدام مسایل خاص خود را هم دارند مثلا تركیه خیلی نگران قدرت گرفتن نیروهای جبهه دموكراتیك سوریه و همچنین روانه شدن سیل مهاجران ساكن ادلب به سمت مرزهایش است.
او گفت: با این حال اگرچه ایران و روسیه هم اهداف دیگری دارند ولی وجه مشترك سه كشور در بحران سوریه، بیشتر از اختلافات است.
خرازی یكی از اختلاف نظرها را در نحوه تحقق حاكمیت سوریه عنوان كرد و افزود: اینكه این كار با عملیات نظامی صورت بگیرد یا روش های دیگری، جای بحث دارد.

** نفت، زمینه ساز توسعه روابط ایران و چین
رییس شورای راهبردی روابط خارجی جمهوری اسلامی ایران در ادامه نفت و تامین انرژی را یكی از زمینه های همكاری دو كشور چین و ایران عنوان كرد و افزود: از مشاركت چین در زمینه اكتشاف و همچنین توسعه میادین نفتی و سرمایه گذاری در زمینه های مختلف از جمله پتروشیمی، استقبال می كنیم.
او گفت: ایران تولید كننده و چین هم نیازمند انرژی است منافع دو كشور ایجاب می كند كه علیرغم فشار كشورهای دیگر باید روابط خود را حفظ كنند.
خرازی تاكید كرد: چین نشان داده است علیرغم فشارهای آمریكا در برابر این كشور سر تعطیم فرود نمی آورد و به دنبال منافع خودش است.

** آمریكایی ها از پیروزی مردم سوریه خوشحال نیستند
رییس شورای راهبردی روابط خارجی جمهوری اسلامی ایران همچنین در پاسخ به سئوال دیگری در مورد سوریه با اشاره به اینكه دستاوردهای سوریه با حمایت ایران و روسیه دستاوردهای بسیار بزرگی است اظهار داشت: آمریكایی ها از این دستاوردها خوشحال نیستند و از اینكه سوریه توانسته در اكثریت سرزمین خودش حاكم شود ناراحت هستند.
او هشدار داد: آمریكا با موشك پراكنی نمی تواند جلو دولت سوریه را بگیرد مگر اینكه تصمیم بگیرد لشكر كشی كند و نیروی پیاده اعزام كند و بخواهد سوریه را تسخیر كند كه این كار هم امكانپذیر نیست چون علاوه بر سوریه، ایران و روسیه هم در آنجا حضور دارند.
به گفته وی جهت گیری نهایی بحران سوریه به سمت حل شدن مساله است و آمریكایی ها ناچار هستند كه از آنجا خارج شوند و شرایط فعلی را بپذیرند.
خرازی تصریح كرد: ایران و چین می تواند نقش مهمی در بازسازی عراق و سوریه داشته باشند.
'كمال خرازی' رییس شورای راهبرد روابط خارجی جمهوری اسلامی ایران به دعوت حزب كمونیست چین و با هدف برگزاری نشست های راهبردی با مسئولان این كشور به چین سفر كرده است.
**آساق**1904**