پلنگ ایرانی در جزیره اشك دریاچه ارومیه مشاهده شد

ارومیه - ایرنا - مدیركل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: تصاویر یك قلاده پلنگ ایرانی، 16 شهریورماه جاری با استفاده از دوربین ها در آبشخور جزیره اشك دریاچه ارومیه ثبت شد.

پرویز آراسته روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: به دلیل خشك شدن دریاچه ارومیه بخش جنوبی آن به جزیره اشك متصل و این موضوع موجب شده است تا گونه های مختلفی از جمله پلنگ، گرگ و شغال كه تا به حال در این زیستگاه وجود نداشت، به جزیره راه یابند.
وی بیان كرد: وجود شرایط مناسب تغذیه ای از جمله قوچ و میش ارمنی، گوزن زرد ایرانی و همچنین چشمه آب شیرین یكی از مهمترین عوامل ورود پلنگ ایرانی به جزیره اشك است.
مدیركل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی اضافه كرد: كارشناسان حیات وحش حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی مسیر ورود، تعداد و وضعیت آنها و تاثیر بر جمعیت سایر گونه ها را در دست بررسی دارند و نتایج بررسی ها به زودی اعلام می شود.
به گزارش ایرنا جزیره اشك یكی از جزایر 9 گانه پارك ملی دریاچه ارومیه است؛ این جزیره به علت محصور شدن در میان آب در پیش از 20 سال گذشته مهمترین و امن ترین محل برای زیست گوزن زرد انتخاب شده است.
هم اكنون با بروز خشكسالی در دریاچه ارومیه و بهم پیوستن جزایر، حیواناتی چون گرگ و شغال به این جزیره راه یافته اند كه تهدید برای گوزن زرد بوده و نیازمند اخذ تدابیری برای صیانت از این گونه است.
پلنگ ایرانی مشاهده شده در این جزیره نیز براساس اظهارات مسوولان زیست محیطی استان، بومی مناطقی مانند طبیعت مراغه است كه به خاطر حفظ نسل و بقا و به دنبال زیستگاهی امن به این منطقه پناه آورده است.
7125/3072