سوگواره بصیرت عاشورایی در مراغه آغاز شد

مراغه - ایرنا - رییس اداره اوقاف و امور خیریه مراغه از آغاز سوگواره بصیرت عاشورایی در امامزادگان، بقاع متبركه و مساجد این شهرستان خبرداد.

حجت الاسلام فریدون مطهری روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: این سوگواره به عنوان حركتی فرهنگی و مذهبی برای معرفی هرچه بهتر فرهنگ عاشورایی به مردم، تا پایان ماه صفر ادامه خواهد داشت.
وی ادامه داد: بر این اساس، برنامه های فرهنگی و مذهبی علاوه بر آستان امامزادگان سید محمد (ع) و سید ابراهیم (ع) و بقعه شهیدین در 60 مسجد شاخص این شهرستان نیز برگزار می شود.
وی اضافه كرد: برگزاری آیین های سوگواری وعزاداری سنتی، سخنرانی و ادعیه خوانی و زیارت عاشورا از جمله برنامه ها و آیین های فرهنگی و مذهبی در قالب این سوگواره است.
وی گفت: در برگزاری این آیین های سنتی و سوگواره بصیرت عاشورایی، حدود 50 نفر از روحانیون این شهرستان در زمینه ترویج فرهنگ عاشورایی به بیان فلسفه نهضت حسینی می پردازند.
وی با اشاره به برگزاری آیین های سوگواری در قالب سوگواره بصیرت عاشورایی در این شهرستان افزود: تجمع بزرگ لبیك یا حسین (ع) و احلی من العسل از دیگر برنامه های شاخص در اماكن مذهبی، آستان امامزادگان و مساجد این شهرستان در طول ایام عزاداری ماه محرم است.
وی اضافه كرد: همچنین در راستای فرهنگ سازی در آیین های سوگواری حسینی، خیمه های معرفتی با حضور روحانیون در زمینه پاسخ به مسایل شرعی، تبیین فرهنگ حسینی و نهضت عاشورا و ترویج فرهنگ وقف در این اماكن مذهبی برپا می شود.
شهرستان 263 هزار نفری مراغه در 127 كیلومتری تبریز، مركز آذربایجان شرقی قرار داشته و عزاداری های ماه محرم در این شهرستان با شور و حال كم نظیری برگزار می شود و هرساله پذیرای هزاران مسافر از شهرهای مختلف كشور است.
3077/7487