دولت برای حق تحصیل صریح‌تر عمل كند

تهران - ایرنا - كامبیز نوروزی می گوید: دولت باید خیلی صریح برای استیفای حق تحصیل شهروندان، به این پرسش پاسخ دهد كه، این شیوه گزینش تا چه حد قانونی بوده و اگر قانونی نیست آشكارا و با شجاعت با این رویه مقابله كند. اما اگر اقداماتی كه به ستاره دار شدن دانشجویان منجر می‌شود، قانونی است! قانون اصلاح شود.

حقوقدان و وكیل دادگستری روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا در واكنش به اصلاح لایحه گزینش دانشجو در هیات دولت گفت: مساله دانشجوی ستاره‌دار از مسائل مهم جامعه علمی كشور است. به نظر من مشكل دانشجویان ستاره‌دار با این عبارات كلی حل نخواهد شد. چرا كه در درجه اول باید مشخص گردد، آیا ستاره‌دار كردن دانشجویان قانونی هست یا نه!؟ اگر این محرومیت‌سازی‌ها تا كنون بر مبنای قانونی بوده كه باید مقررات اصلاح شود، اما اگر قانونی نبوده باید جلوی رفتارهای غیرقانونی را گرفت و نیاز به قانون‌گذاری جدید نداریم.
هیات وزیران در جلسه عصر یكشنبه به ریاست دكتر حسن روحانی رییس جمهوری، لایحه الحاق یك تبصره به قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها و مراكز آموزش عالی كشور را جهت تقدیم به مجلس شورای اسلامی به تصویب رساند.
به موجب این اصلاحیه حق آموزش جزء حقوق اساسی افراد است و هیچ كس را نمی‌توان به عذری غیر از عدم صلاحیت علمی مقرر از آموزش در مقاطع مختلف تحصیلی محروم كرد.
بر اساس اصلاحیه مصوب هیات دولت، در برخورداری از حق آموزش در مقاطع تحصیلی، افراد دارای سابقه محكومیت قطعی كیفری به جرائم سازمان یافته، قاچاق انسان، محاربه و جاسوسی مستثنی هستند.
نوروزی در ادامه با طرح این پرسش كه اساسا باید دید اقدامات هیات گزینش تا چه حد مبتنی بر قانون بوده است، افزود: دولت باید خیلی صریح برای استیفای حق تحصیل شهروندان، به این پرسش پاسخ دهد كه، این شیوه گزینش تا چه حد قانونی است و اگر قانونی نیست آشكارا و با شجاعت با این رویه مقابله كند. اما اگر اقداماتی كه به ستاره دار شدن دانشجویان منجر می‌شود، قانونی است! قانون اصلاح شود.
این وكیل دادگستری در ادامه تاكید كرد: این موضوع نیاز به قانون‌گذاری ندارد بلكه دولت باید صریح‌تر برخورد كند و تعاملش را با نهادهای زیر ربط بیشتر كند. این لایحه اگرچه ظاهر پسندیده‌ای دارد اما اصلا مساله را درست ندیده است.
نوروزی با تاكید بر اینكه هیچ كس حق ندارد حق تحصیل را از فردی سلب كند، گفت: حتی دادگاه‌ها هم نمی‌توانند كسی را از ادامه تحصیل محروم كنند. اگر كسی شرایط علمی قبولی در دانشگاه دارد باید بتواند تحصیلش را ادامه دهد. مثلا در برخی دانشگاه‌ها كه دانشجوی مكاتبه‌ای دارند، فرد می‌تواند از داخل زندان تحصیل خود را ادامه دهد. لذا به نظر من این استثنائات هم كه در متن اصلاحیه دولت آمده درست نیست.
وی سپس نقدی هم به متن لایحه دولت وارد دانست و گفت: تحصیل جزو حقوق اساسی افراد است؛ اما جایگاه این تعابیر در قانون اساسی است و نه قوانین عادی. در قوانین عادی باید نحوه استیفا و تحقق حقوق اساسی را بیان كرد. آموزش یك حق بنیادی و غیرمشروط است.
نوروزی در پایان تكرار كرد متن لایحه صراحت ندارد و به شیوه لایحه‌ نویسی ایراد وارد كرد و گفت: در این لایحه ذكر شده كه كسی را نمی‌توان به غیر از دلایل علمی از تحصیل محروم كرد. اگر قرار به حل مساله است، باید از راه خودش پیش برود دولت باید خودش را با این مساله روبرو كند و باید مسئولانه پاسخ دهد. چنین لوایحی مشكلی را حل نمی‌كند. در همین لایحه اگر دولت باید صریح حرف می‌زد و ضمانت اجرا تعیین می‌كرد.
** ب.ل **1601**

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش