پدر جانباز و تعزیه خوان بیجاری دار فانی را وداع گفت

سنندج - ایرنا - پدر جانباز، پیر غلام درگاه حسینی و تعزیه خوان بیجاری شامگاه دوشنبه در اولین شب محرم دار فانی را وداع گفت.

به گزارش خبرنگار ایرنا، پیر غلام درگاه سیدالشهدا (ع) كه بیش از نیمی از عمر خود را در نقش شمر بن ذی الجوشن در تعزیه ها صرف كرده بوده پیش از آنكه در صحنه تعزیه امسال حضور یابد به دیار باقی شتافت.
اسماعیل ملكی مهر مشهور به شاطر اسماعیل كه بیش از 55 سال از زندگی 90 ساله خود را به رجز خوانی در تعزیه های سنتی و دسته های عزاداری در بیجار صرف كرده بود و در نقش شمر بن ذی الجوشن مردم را از جنایت شمریان زمانه حضرت امام حسین(ع) آگاه می كرد.
علی اصغر ملكی مهر جانباز 55 درصد هشت سال دفاع مقدس نیز فرزند وی است و پیكر این پیرغلام درگاه حسینی امروز بر دوش مردم حسینی این شهرستان تشییع و در باغ رضوان بیجار به خاك سپرده شد.
شاطر اسماعیل همواره در تعزیه ها نقش خود را با چشمانی پر اشك و غمی اندوهگین اجرا می كرد و در تلاش های پنج دهه ای خود توانست بسیاری از مفاهیم عمیق دینی و فرهنگ عاشورا را به نسل های نوجوان و جوان انتقال دهد.
او در دوران جوانی علاقه زیادی به نقش آفرینی در لباس شمر را داشت و با تهیه لباسی قرمز، زره و كلاه خود و پس از نیم قرن هنرنمایی در آن نقش، بعد از شهادت فرزندش، از این علاقه و شور جوانی دست كشید و به خادمی در آرامگاه آیت الله فاضل گروسی و خدمت در مراسمات شبانه عزاداری حضرت امام حسین(ع) پرداخت.
مراسم ترحیم این پیرغلام درگاه حسینی امروز در مسجد قائم (عج) این شهرستان برگزار می شود.
شهرستان بیجار با 89 هزار و 162 نفر جمعیت در 142 كیلومتری شمال شرق سنندج قرار دارد.
7350/ 6108