۲۰ شهریور ۱۳۹۷،‏ ۱۰:۳۱
کد خبر: 83029711
T T
۰ نفر
گامی بلند برای تامین حق تحصیل

تهران- ایرنا- دولت دوازدهم هفته جاری با ورود به موضوع پرونده های ناقص دانشجویی گام بلندی برای تامین حق تحصیل‬ برای تمام ایرانیان برداشت كه آن را می توان برگ درخشانی در كارنامه روحانی و آزمونی جدی برای مجلس و مجمع تشخیص مصلحت نظام به شمار آورد.

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاه ایرنا، هیات وزیران در جلسه عصر یكشنبه به ریاست دكتر حسن روحانی رییس جمهوری، لایحه الحاق یك تبصره به قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها و مراكز آموزش عالی كشور را جهت تقدیم به مجلس شورای اسلامی به تصویب رساند.
به موجب این اصلاحیه حق آموزش جزء حقوق اساسی افراد است و هیچ كس را نمی‌توان به عذری غیر از عدم صلاحیت علمی مقرر از آموزش در مقاطع مختلف تحصیلی محروم كرد.
بر اساس اصلاحیه مصوب هیات دولت، در برخورداری از حق آموزش در مقاطع تحصیلی، افراد دارای سابقه محكومیت قطعی كیفری به جرائم سازمان یافته، قاچاق انسان، محاربه و جاسوسی مستثنی هستند.
پس از اعلام نتایج كنكور تحصیلات تكمیلی بار دیگر پرونده برخی افراد با مشكلاتی برخودار شد كه نقص مدارك عنوان شد.
این روند به سبب سبقه تاریخی در استعلام بررسی صلاحیت های عمومی داوطلبان تحصیلات تكمیلی براساس آیین نامه شورای عالی انقلاب فرهنگی كه مصوبه ای قانونی است؛ امسال سبب افزایش شدت حساسیت ها شد به گونه ای كه موضوع در دستور كار هیات وزیران قرار گرفت.
بر اساس مصوبه 151 شورای عالی انقلاب فرهنگی در تاریخ 31 خرداد ماه سال 1367، افراد معتاد یا دارای پرونده های اشتهار و فحشا و نیز معاندین با نظام از ورود به دانشگاه محروم می شوند ، مصوبه طی این سال ها با نوسانات شدید و خفیف اجرا می شد و این در حالی است كه در این مصوبه آمده است كه 'حتی‌المقدور باید سعی شود كه تعداد این قبیل اشخاص زیاد نباشد تا مساله تعهد گرفتن لوث نگردد.'
البته مخالفان بر این باورند كه اگر حق تحصیل را یكی از حقوق مقرر در قانون اساسی بدانیم، چون این گونه محرومیت‌ها، در هیچ قانون مصوب مجلس نیامده و قانونا هیچ نهادی نمی‌تواند حق تحصیل را از افراد سلب كند؛ این اقدامات بر خلاف قانون است.
آنان بر این باورند كه هیچ قانونی نباید برای مجرم یا متهمی ، مجازات افزون تر ایجاد كند و حق تحصیل‬ شهروندان از ابتدایی ترین حقوق انسانی محسوب می شود و نباید مورد تهدید و تحدید قرار بگیرد.
افزایش ستاره دار شدن دانشجویان طی سال های گذشته به منزله زنگ خطری جدی بود كه قانونگذار 3 دهه قبل پیش بینی آن را مبنی بر لوث نشدن مصوبه داشته بود و دولت دوازدهم نیز با توجه به این امر كه اگر بخشی از فلسفه مجازات، اصلاح و تنبه محكومان است چگونه محكومان را از امر آموزش به عنوان ابزار ارتقای ذهنی انسان ها محروم سازیم؛ وارد این گود كرد.
منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری روز گذشته در گفت وگو با ایرنا حق آموزش شهروندان را جزء حقوق اساسی افراد برشمرد و گفت: هیچ كس را نمی‌توان به عذری غیر از عدم صلاحیت علمی مقرر از آموزش در مقاطع مختلف تحصیلی محروم كرد.
به گزارش ایرنا، هم اكنون كه دولت یك گام مهم در پذیرش دانشجو برداشته و لایحه ای مصوب كرده برخی نگرانند كه این امر پشت دیوار موازی ها نماند تا یك گام بزرگ در مسیر حق تحصیل در دولت دوازدهم برداشته شود.
همچنین محمد جواد اردشیر لاریجانی رییس ستاد حقوق بشر قوه قضاییه نیز در گفت وگو با ایرنا از دیدگاه رافت بار مسوولان به دانشجویان گفت و با فرزند عنوان كردنشان، 'تك' زدن به دانشجویان را مردود دانست.
رییس دانشگاه صنعتی امیركبیر نیز در همین زمینه به ایرنا اظهار داشت: معنای ستاره دار شدن یك دانشجو برایم نامشخص است.
وی گفت: معمولا ستاره ها را به افرادی می دادند كه اقدامات ارزشمندی انجام داده باشند؛ اما هم اكنون تعریف دیگری پیدا كرده است.
سید احمد معتمدی افزود: معتقدم ستاره دار شدن اگر به دلیل فعالیت های سیاسی و اجتماعی و یا دیدگاه های مخالف یك دانشجو باشد؛ امری نادرست وغلط است.
معتمدی در ادامه یادآور شد: نباید دانشجو را از حق تحصیل محروم كرد و مخالف چنین امری هستم چرا كه هر فردی دارای دیدگاه خاصی است كه می تواند با دیدگاه من كاملا در تضاد هم باشد.
وی خاطرنشان كرد: البته اگر جرمی در بیرون از دانشگاه مرتكب شده كه خارج از این مسائل باشد؛ بحث دیگری است اما نباید افراد را صرفا به سبب فعالیت دانشجویی محكوم كرد.
رییس دانشگاه صنعتی امیركبیر تصریح كرد: دانشجو ممكن است نظراتی برخلاف دیدگاه های رایج داشته باشد و نمی توان بر همین اساس فرد را از تمامی مزیت های تحصیل و حقوق اجتماعی محروم كرد بلكه راه حل آن هم توصیه و تذكر در كمیته های انضباطی است.
همچنین محمود فتوحی رییس دانشگاه صنعتی شریف نیز در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: معتقدم مسولان شایسته است كه حل و فصل این گونه مسایل و مشكلات دانشجوی را در اختیار خود دانشگاه ها بگذارند.
رییس دانشگاه صنعتی شریف گفت: بایستی اجازه دهند تا دانشگاه ها با دانشجویان به تعامل رسیده و مشكلات را برطرف سازند.
فتوحی افزود: وزارت ، علوم و تحقیقات چنین پیشنهادی را داده تا در قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها و مراكز آموزش عالی كشور اصلاحاتی انجام شود.
كارشناسان بر این باورند كه این اتفاق مهم یعنی نداشتن دانشجوی ستاره دار در كشور یكی از ‏تصمیمات مهم هیات دولت بوده و هر قانونی كه حق تحصیل‬ را مشروط كند؛ نقض قانون اساسی و قانون بالادستی محسوب می شود.
البته این اهتمام دولتمردان با توجه نظرات كارشناسان حوزه آموزش عالی كشور نیازمند همدلی با سایر قوا و نهادها همچون مجلس شورای اسلامی، شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام است.
**9187**1601**

سرخط اخبار علم و آموزش