۲۰ شهریور ۱۳۹۷،‏ ۸:۳۱
کد خبر: 83029552
۰ نفر
حق تحصيل براي همه

موضوع محروميت از تحصيل دانشجويان به دلايل غير از موضوعات علمي و تحصيلي در سال‌هاي اخير، همواره يكي از دغدغه‌هاي دانشجويان و محصلان دانشگاه‌ها در آستانه سال تحصيلي جديد بوده است.

امسال هم دوباره برخي داوطلبان اين آزمون در فضاي مجازي اعلام كردند كه محروم از تحصيل شدند. آنها با گذاشتن كارنامه تحصيلي شان در شبكه‌هاي مجازي نوشتند كه سازمان سنجش در توضيحات زير كارنامه تحصيلي شان درج كرده كه به علت نقص پرونده پذيرفته نشدند و در صورت تمايل براي بررسي وضعيت شان به سازمان سنجش مراجعه كنند. موضوعي كه حالا مورد انتقاد جمعي از دانشگاهيان قرار گرفته است. آنها اعلام كردند در اين ‌سال‌ها هر وزيري كه آمده اولين وعده‌‌اش برگرداندن دانشجويان ستاره‌دار به دانشگاه بود و در نهايت اين ستاره دارها هستند كه هر ساله نامشان بر زبان مي‌آيد.

همين موضوعات موجب شد تا هيأت دولت مصوبه‌اي را به تصويب برساند كه بر اساس آن هيچ‌كس را نمي‌توان به راحتي محروم از تحصيل كرد. دراين مصوبه برخورداري از آموزش حق همگان دانسته شده مگر آنكه افراد داراي سابقه محكوميت قطعي كيفري به جرائم سازمان يافته، قاچاق انسان، محاربه و جاسوسي باشند. اين يعني ديگر افراد به جرم عقايدشان از تحصيل محروم نمي‌شوند. موضوعي كه شهيندخت مولاوردي دستيار ويژه رئيس جمهوري در امور حقوق شهروندي هم بر آن تأكيد مي‌كند و به خبرنگار«ايران» مي‌گويد: با تصويب اين مصوبه در مجلس شوراي اسلامي ديگر شاهد اين نيستيم كه برخي دانشجويان محروم از تحصيل شوند. درباره دانشجوياني كه اعلام كردند كه امسال محروم از تحصيل شدند در حال رايزني هستيم تا بتوانيم آنها را به دانشگاه برگردانيم.

**دانشجويان ستاره دار چه كساني هستند؟
تابستان 85 بود كه تعدادي از داوطلبان كنكور كارشناسي ارشد، با ديدن ستاره‌هايي در كنار نام خود در كارنامه كنكور متوجه وضعيت خاص خود براي محدوديت و محروميت از تحصيل شدند. در آن روزها خيلي‌ها اعتراض كردند. كامران دانشجو ، وزير علوم دولت احمدي نژاد اعلام كرد كه ستاره‌دار كردن دانشجويان مربوط به زمان آنها نيست، از زمان فرد ديگري شروع شد و مصوبه شوراي عالي انقلاب فرهنگي را نيز دارد. گرچه جواب اين ادعا را جعفر توفيقي وزيرعلوم دولت اصلاحات داده بود: «اين مسأله در دوره اصلاحات وجود نداشت. ممكن بود در آزمون‌هاي ورودي برخي دانشجويان ستاره‌دار باشند، منتها مفهوم ستاره‌دار به معني منع از تحصيل يا منع از فعاليت نبود بلكه مفهوم ستاره‌دار به معني بازبيني مجدد پرونده بود.البته اين مسأله در دوره اصلاحات هيچ‌گاه به عنوان يك مشكل سياسي مطرح نبوده است.»

با اين همه درباره محروميت از تحصيل دانشجويان يك منبع آگاه در سازمان سنجش به خبرنگار «ايران» مي‌گويد: سازمان سنجش هيچ گونه استعلامي از وضعيت دانشجويان ندارد. استعلام از وضعيت پذيرفته‌شدگان دوره‌هاي تحصيلات تكميلي از نهادهاي اطلاعاتي، كميته انضباطي دانشگاه‌ها و نيروي انتظامي انجام مي‌شود، بر اساس نتايج اين استعلام‌ها پذيرفته‌شدگان مي‌توانند با تعهد يا بدون آن ادامه تحصيل دهند كه در اين سال‌ها برخي‌ها هم تعهد دادند و به دانشگاه‌ها آمدند.

وي تأكيد مي‌كند: در حقيقت استعلام از وضعيت دانشجويان قانون مصوبه شوراي عالي انقلاب فرهنگي است و ربطي به دولت‌ها ندارد. اگر در هيأت مركزي گزينش استاد و دانشجو نهادهاي خاص اعلام كنند كه دانشجويي نبايد ادامه تحصيل دهد وزارت علوم نمي‌تواند در برابر اين موضوع مقاومت كند. آنها هم مجبورند كه محروميت را براي دانشجو درنظر بگيرند و به سازمان سنجش هم اعلام مي‌كنند كه در كارنامه دانشجو بنويسيم كه نقص پرونده دارد. او مي‌گويد: اگر مجلس ورود و اين مصوبه هيأت دولت را تأييد كند يك گشايش بزرگي براي دانشجويان ستاره دار بدست خواهد آمد و ما ديگر شاهد نخواهيم بود كه اين تعداد از دانشجويان محروم از تحصيل باشند. البته اين موضوع مورد توجه دولت هم هست، براي همين رئيس جمهوري لايحه ممنوعيت از تحصيل را امضا كرده است.

**كسي ديگر دلواپس ستاره دار شدن نباشد
مديركل دفتر بازرسي و پاسخگويي به شكايات وزارت علوم درباره محروميت از تحصيل دانشجويان و اين مصوبه مهم دولت به «ايران» مي‌گويد: از زمان روي كار آمدن دولت اعتدال رئيس جمهوري بارها و بارها در جلساتي كه با مسئولان حقوق شهروندي داشتند اعلام كردند كه موضوع محروميت از تحصيل برخي دانشجويان را به‌طور جدي پيگيري كنند. البته در اين باره منشور حقوق شهروندي هم نوشته شد اما از آنجايي كه باز هم در آستانه سال تحصيلي شاهد اين هستيم كه برخي دانشجويان محروم از تحصيل مي‌شوند رئيس جمهوري با امضاي اين مصوبه اين پيام را به دانشگاهيان داد كه ديگر دلواپس ستاره دار شدن نباشند. فريدون جعفري تأكيد مي‌كند: البته در طول اين يك‌سالي كه بنده اين مسئوليت را پذيرفتم فقط يك مورد محروميت از تحصيل در اين سازمان ثبت شده است اما ما معتقديم كه همين يك مورد هم نبايد وجود داشته باشد. وي تأكيد مي‌كند: مطمئن هستم كه مجلس شوراي اسلامي در اين زمينه با دولت همراهي مي‌كند و همان طور كه در اصل قانون هم آمده است اصل آزادي تحصيل و آزادي انتخاب رشته براي همگان باشد.

وي درباره اين موضوع كه آيا با تصويب اين قانون نهادهاي امنيتي مي‌توانند مشكلي را براي محروميت از تحصيل دانشجويان ايجاد كنند؟ اظهار مي‌كند: قطعاً نهادهاي امنيتي در كار دانشگاه و وزارت علوم دخالتي نمي‌كنند، هر اقدامي در دانشگاه بر اساس قوانين مجلس شوراي اسلامي و شوراي انقلاب فرهنگي است. ما نمي‌توانيم بگوييم كه نهادهاي امنيتي در كار دانشگاه دخالتي مي‌كنند، حق تحصيل براي همگان است اين موضوع حتي در منشور حقوق شهروندي هم آمده است اما در كنار همه اين مسائل در مصوبه رئيس جمهوري هم آمده كه اگر فردي صلاحيت علمي داشته باشد مي‌تواند در دانشگاه ادامه تحصيل دهد.

در اين ميان رئيس دانشگاه تهران هم در گفت‌و‌گو با خبرنگار «ايران» تأكيد مي‌كند: وعده حذف ستاره دارها مدت‌ها مطرح شده است.با اين مصوبه هيأت دولت يك قدم به رسيدن به اين وعده نزديك‌تر شده‌ايم. دانشگاهيان بشدت از اين موضوع حمايت مي‌كنند و اميدواريم در سال آينده دانشجويي محروم از تحصيل نشود.
محمود نيلي احمدآبادي مي‌گويد: در دانشگاه تضارب آرا وجود دارد و ما نمي‌توانيم تك‌صدايي در دانشگاه داشته باشيم. دانشجويان بايد وارد بحث‌هاي سياسي و اجتماعي شوند، بايد آزادي عمل داشته باشند. اين موضوع نه تنها خواسته ما بلكه خواسته اصلي دولت است و فكر مي‌كنم با اين مصوبه باز هم شاهد شور و نشاط بيشتري در فضاي دانشجويي باشيم.

**هيچ‌كس را نمي‌توان به عذري غير از عدم صلاحيت علمي از تحصيل محروم كرد
هيأت وزيران لايحه الحاق يك تبصره به قانون سنجش و پذيرش دانشجو در دانشگاه‌ها و مراكز آموزش عالي كشور را تصويب و آن را به مجلس شوراي اسلامي ارسال كرد. به موجب اين اصلاحيه حق آموزش جزء حقوق اساسي افراد است و هيچ‌كس را نمي‌توان به عذري غير از عدم صلاحيت علمي مقرر از آموزش در مقاطع مختلف تحصيلي محروم كرد. در برخورداري از حق آموزش در مقاطع تحصيلي افراد داراي سابقه محكوميت قطعي كيفري به جرائم سازمان يافته، قاچاق انسان، محاربه و جاسوسي مستثني هستند. هيأت وزيران لايحه الحاق يك تبصره به قانون سنجش و پذيرش دانشجو در دانشگاه‌ها و مراكز آموزش عالي كشور را تصويب كرد.

منبع: روزنامه ايران، 1397.6.20
گروه اطلاع رساني**2002**