نمايشگاه صنايع دستي و عكس استان بوشهر در بمبئي برگزار شد

دهلي نو - ايرنا - به مناسب برگزاري هفته فرهنگي ايران در بمبئي نمونه هايي از صنايع دستي و آثار عكاسي هنرمندان استان بوشهر براي علاقه مندان به نمايش گذاشته شد.

به گزارش روز دو شنبه ايرنا به نقل از روابط عمومي نمايندگي فرهنگي جمهوري اسلامي در بمبئي، اين نمايشگاه به همت خانه فرهنگ ايران و با حضور وابسته فرهنگي و تعداد كثيري از علاقه مندان به فرهنگ و هنر ايران برگزار شد.
در اين مراسم «مهدي زارع» نماينده فرهنگي ايران گفت: اشتراكات فرهنگي دو كشور نشان دهنده قدمت روابط ميان دو ملت است و بدون اغراق عنصر فرهنگ اصلي‌ ترين و كليدي ترين مولفه در تداوم، پيوستگي و ارتباط ميان ايران و هند در طول تاريخ چندين هزار ساله بوده است.
وي با بيان اينكه هرچه اقتدار يك فرهنگ بيشتر باشد تأثير آن در ساير كشورها و آفاق بيشتر خواهد بود، اظهار داشت: فرهنگ ايران نيز چنين قدرت و قابليتي داشته است. يكي از سرزمين‌ها و قلمرو هاي كه ا ز ديرباز ميدان حضور فرهنگ ايران بوده شبه قاره هند است. هزاران سال است كه ملت ايران و هند، پيوستگي‌ها و وابستگي‌هاي اخلاقي و معنوي فراوان داشته كه مظاهر آن در فرهنگ، هنر (اعم از ادبيات، شعر، موسيقي و...) و دانش‌هاي مختلف متجلي شده است.
نماينده فرهنگي ايران در ادامه گفت: در طول ساليان گذشته، به واسطه نزديكي روابط سياسي و تجاري ايران و هند، رفت و آمدهاي زيادي ميان دو كشور وجود داشت و هنرمندان اين دوخطه تاثير بسياري بر تاريخ هنر ايران و هند گذاشتند.
وي با اشاره به توان بالاي هنرمندان بندر بوشهر بيان داشت: صنايع دستي و هنرهاي سنتي استان بوشهر زبانزد خاص و عام است. هنرمندان ارزنده اين خطه صنايع دستي منحصر به فرد همچون حصيربافي، عبابافي، منبت كاري، گليم، گبه، قالي و جاجيم را توليد و در اختيار مردم قرار مي دهند.
هفته فرهنگي بوشهر كه به مدت چهار روز در بمبئي برگزار شد يكشنبه شب به كار خود پايان داد.
آساق**1424*شبس*1613