مدیركل آژانس: ایران، تعهدات خود تحت برجام را اجرا كرده است

لندن – ایرنا – یوكیا آمانو مدیركل آژانس بین المللی انرژی اتمی در نخستین روز اجلاس شورای حكام اعلام كرد: ایران، تعهدات خود تحت برجام را اجرا كرده است.

به گزارش ایرنا، آمانو روز دوشنبه در بیانیه ای در این نشست افزود: آژانس به راستی آزمایی و عدم انحراف مواد هسته ای اظهارشده توسط ایران تحت موافقتنامه پادمان، ادامه می دهد.
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اوایل شهریور ماه در گزارش خود بار دیگر تایید كرد كه ایران به تعهدات خود در چارچوب توافق هسته‌ای سال 2015 پایبند بوده است.
گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی برای دوازدهمین بار از زمان اجرای برجام و برای دومین بار پس از خروج آمریكا از این توافق، تائید می كند كه اقدامات و فعالیت های هسته ای ایران كاملا منطبق با این توافق بین المللی است.
كاظم غریب آبادی سفیر و نماینده دائم كشورمان نزد سازمان‌های بین المللی در وین، در همین رابطه اظهار داشت: در این گزارش تصریح شده است كه از روز اجرای برجام، آژانس بین المللی انرژی اتمی به نظارت و راستی آزمایی اجرای تعهدات مرتبط هسته‌ای از سوی ایران براساس مفاد برجام ادامه داده است. آژانس همچنین قادر بوده كه به راستی آزمایی عدم انحراف مواد هسته‌ای اظهار شده در تاسیسات هسته‌ای ایران بپردازد.
سفیر و نماینده دائم كشورمان همچنین اظهار داشت: این گزارش تصریح می‌كند آژانس بین المللی انرژی اتمی هیچ مشكلی در فرایند بازرسی‌ و دسترسی به سایت‌های مربوطه نداشته است.
غریب آبادی تاكید كرد:این گزارش همچنین به موضوع برنامه ایران برای ساخت پیشران هسته‌ای پرداخته و اذعان می كند كه ایران داده‌های مربوطه را در این خصوص در اختیار آژانس قرار داده است..
دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریكا 18 اردیبهشت از برجام خارج شد و اعلام كرد تحریم هایی كه در چارچوب توافق هسته ای برداشته شده بود، دوباره اعمال می شود. با این حال سایر طرف های برجام با عهدشكنی آمریكا مقابله كرده و تلاش دارند با پایبندی به برجام آن را حفظ كنند.
همزمان، اروپایی ها اعلام كرده اند كه روی یك سیستم پرداخت مالی برای مقابله با تحریم های آمریكا علیه كشورهایی مانند ایران كار می كنند. برخی منابع خبری اعلام كرده اند كه اتحادیه اروپا برای تداوم تجارت با ایران به درصدد ایجاد یك نظام نقل و انتقالات بانكی مستقل از آمریكا با همكاری بانك‌های مركزی اروپایی است.
اروپام ** هـ ن **1590