۱۹ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۲
کد خبر 83028901
۰ نفر
درخت چش كهنسال بوشهر به ثبت ملی رسید

بوشهر- ایرنا - مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر گفت: درخت چش (بابل) كهنسال در منطقه بهمنی بندر بوشهر به عنوان كهنسال ترین درخت چش كشور به ثبت ملی رسید.

ناصر امیرزاده روز دوشنبه درگفت وگو با ایرنا افزود: این نخستین درخت كهنسال استان بوشهر است كه با قدمت 200 تا 250 سال با ارتفاع 20 متر از سطح دریا، طول تاج 22.5 متر، عرض 19.20 متر، ارتفاع 19 متر و وسعت پوششی 341 مترمربع در شهر بوشهر به ثبت ملی رسیده است.
وی اظهار داشت: در منطقه بهمنی بوشهر هفت اصله درخت وجود داشت كه به هفت برادرون معروف بودند و قناتی از آنها عبور می كرد كه با گذشت زمان این قنات پوشیده و 6 درخت دیگر قطع و تنها این درخت باقی مانده است.
امیرزاده ادامه داد: محل استقرار این نوع درختان در دشت های مسطح شمال خلیج فارس و جزو منطقه خلیج عمان است كه از نوع گونه های كهور ایرانی و آكاسیا و رشد آن در جنگل های مانگرو است.
وی اضافه كرد: عمده استفاده درخت چش در استان بوشهر در صنعت لنج سازی است.
امیرزاده گفت: درخت چش همیشه سبز و چند منظوره است كه نقش زیادی در تولید چوب صنعتی، هیزم، ذغال، حفاظت خاك، تولید محصولات فرعی مانند آكروفاراستری كاربرد دارد و در مراتع به عنوان استراحت گاه دام استفاده می شود.
وی یادآور شد: بعد از ثبت گنبد نمكی در سال 1388 این دومین اثر طبیعی استان بوشهر است كه به ثبت ملی رسیده است.
مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر گفت: در زمان حاضر 2 اثر طبیعی، 52 اثر ناملموس و 305 اثر غیرمنقول در این استان به ثبت ملی رسیده است.
6047/6043