حمله به كنسولگری ایران چه كسانی را خرسند كرد

بغداد – ایرنا – نگاه شبكه های اجتماعی بویژه در عراق به بحران اخیر در بصره بر حسب گرایش های سیاسی متفاوت بوده است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، كاربران سعودی و شیخ نشین های حوزه خلیج فارس خصوصا طیف وهابی به طور گسترده تصاویر آتش زدن كنسولگری ایران در بصره را بازتاب داده و مدعی شده اند كه این نشانه دوری مردم عراق از سیاست های ایران در منطقه و عراق است.
در مقابل كاربران عراقی برخلاف سعودی ها، مواضع كاملا متفاوتی نسبت به كل حوادث بصره داشته اند و عده ای عامل مشكلات و معضلات بصره را دولت و عده ای نیز كل طبقه سیاسی حاكم دانسته اند.
'حنان الفتلاوی' رییس جنبش 'اراده' و نماینده سابق پارلمان عراق كه از فعالان در شبكه های اجتماعی است، به طور ویژه 'حیدر العبادی' را مقصر دانسته و خواستار استعفای او شده است.
الفتلاوی نوشته است كه حیدر العبادی باید از اهالی بصره عذرخواهی كرده و از سمت نخست وزیری استعفا و اعلام كند كه بار دیگر نامزد این پست نمی شود و به همان كشوری برگردد كه از آن آمده است.
اشاره الفتلاوی به كشور انگلیس است كه گفته می شود حیدرالعبادی دارای تابعیت آن است و كل دوره معارضه عراقی ها با صدام را در این كشور سپری كرده است.
اما 'احمد ملال طلال' مجری معروف برنامه سیاسی در شبكه تلویزیونی 'الشرقیه' (نزدیك به حزب منحله بعث و محور سعودی) كل طبقه سیاسی حاكم در عراق را در قبال معضل بصره مقصر دانسته است.
ملال طلال نوشته است كه 'بصره الگوی آشكاری از ناتوانی و فساد طبقه سیاسی و نظام حاكم در عراق است و هر طرف می كوشد گلوله آتش بصره را به سمت دیگری پرتاب كرده و او را مقصر بداند.'
'وفیق السامرایی' تحلیلگر سرشناس سیاسی و مسائل راهبردی در عراق نیز در یادداشتی از بعضی جریان های سیاسی كه به گفته او منتطر گذشت زمان هستند تا مشكل بصره به تدریج حل بشود انتقاد كرده است.
وی گفته است: آنهایی كه در قضیه بحران بصره منتظر گذشت زمان هستند، در محاسبات خود دچار اشتباه بزرگی شده اند.
اما 'سالم مشكور' نگاه كاملا خوشبینانه ای به اوضاع بصره داشته و نوشته است كه طرح جنگ شیعه – شیعه در بصره ناكام ماند.
این روزنامه نگار برجسته عراقی با اشاره به بازگشت آرامش به بصره از شب شنبه نوشته است كه آرامش در بصره، طرح جنگ شیعه – شیعه را ناكام گذاشت و اكنون زمان آن است كه با جدیت برای حل تمامی مشكلات بصره تلاش شود.
وی اضافه كرده است كه باید تمامی عوامل تخریبگر در بصره شناسایی شده تا جلوی تكرار این بحران در آینده گرفته شود.
با وجود این كاربران سعودی و كشور حاشیه خلیج فارس مانند شبكه تلویزیونی 'وصال' وهابیت و شبكه خبری 'العربیه' و 'العربیه حدث' و رسانه های سعودی دیگر همچنان در شبكه های اجتماعی حمله به كنسولگری ایران را بازتاب می دهند و نسبت به آن ابراز خرسندی می كنند.
به رغم این ادعاهای كاربران سعودی، اما اكثر افكار عمومی عراق از اقدامات تخریبگر و آتش افروزی ها در بصره انتقاد كرده و آن را كار افراد نفوذی دانسته اند.
برخی از كاربران عراقی با انتشار نمونه هایی از دیدگاه های افراط گرا در حمایت از خشونت های بصره، گروه های منحرف یمانی ها، صرخی ها و حتی جماعت 'یاسر حبیب' (طیف شیرازی ها در انگلستان) كه از این اقدامات تخریبگر حمایت كرده اند، مقصر دانسته اند.
یكی از نمونه های جالب توجه دخالت خارجی در حوادث بصره، اشاره به دخالت صهیونیست ها بوده كه در این راستا 'احمد الذواق' كاربر معروف عراقی توئیتر 'ایدی كوهن' كارشناس سیاسی فعال صهیونیستی را منتشر كرده كه در آن از خشونت های بصره حمایت كرده است.
الذواق این توئتر ایدی كوهن كه از حامیان جدایی كردستان از عراق در 2017 بود، منتشر كرده و آن را دلیل دیگری بر دخالت خارجی در خشونت های بصره دانسته است.
از طرفی شبكه 'المرصد العراقی' (دیده بان عراقی) كه مجموعه ای از كاربران عراقی آن را اداره می كنند، اسناد تازه ای از دخالت كنسولگری امریكا در بصره را در حوادث این استان منتشر كرده اند.
از جمله این اسناد، مشاركت یكی از زنان معروف اهل بصره است كه قبل از حوادث بصره، چند بار با سركنسول آمریكا در بصره در ساختمان كنسولگری امریكا دیدار كرده بود.
فرد یاد شده 'رهام الیعقوبی' است كه تحت پوشش فعال اجتماعی همزمان در تظاهرات های بصره در طول دو ماه گذشته حضور فعال داشته و توانسته بود تعدادی از زنان شهر بصره را در این تظاهرات ها با خود همراه كند.
تصاویر دیگری نیز از برخی دیگر از فعالان اعتراضات هفته های اخیر در بصره در كنار سركنسول آمریكا در این شهر منتشر شده است.
همچنین تصویر فرمانده سابق ستاد عملیات بصره در كنار سركنسول آمریكا نیز بازتاب گسترده داشته و حتی باعث اعتراض و تذكر نمایندگان پارلمان به دولت حیدر العبادی شده است.
كاربران مدعی شده اند: عكس مذكور در همان روز حمله و آتش زدن مراكز مختلف دولتی و حزبی در بصره گرفته شده و این سوال را مطرح كرده اند كه یك فرمانده نظامی چرا باید با سركنسول خارجی كه هر دو ماموریت های تعریف شده و بی ارتباط با یكدیگر دارند، آن هم در اوج یك بحران امنیتی - سیاسی ملاقات كند.
این فرمانده در پی خشونت های گسترده بصره در اواخر هفته گذشته، متهم به كوتاهی در انجام وظایف، فساد مالی و حتی تبانی با آشوبگران شد و سرانجام در اثر فشار افكار عمومی و نمایندگان پارلمان از سمت خود بركنار شد.
اما 'بسام النصر الله' در واكنش به وجود عوامل نفوذی با انتشار تصاویری از گسیل گسترده نیروهای امنیتی به بصره نوشته است كه 'نیروهای امنیتی عراق عملیات تعقیب و بازداشت عوامل نفوذی و خرابكار را دربصره آغاز كرده اند.
همزمان با آن برخی از كاربران نیز تعدادی از تصاویر افراد دستگیر شده را منتشر كرده و آنها را جزو عوامل اصلی آتش افروزی برشمرده اند.
در عین حال برخی كاربران نزدیك به احزاب در عراق از اتهام زنی به احزاب رقیب كوتاهی نكرده و به طور مثال عده ای جماعت مقتدا صدر (جریان صدر) را همانند همیشه متهم كرده و این سوال را مطرح كرده اند كه چرا مقرهای صدر در هیچ مرحله ای از اقدامات خشونت بار در عراق مورد حمله قرار نمی گیرد.
یكی از كاربران به طنز نوشته است كه دو چیز (در جریان خشونت ها و آشوب های اخیر بصره) طعمه آتش نشده اند یكی 'ابراهیم خلیل الله و دیگر دفاتر جریان صدر!'
به دلیل تازگی حوادث بصره، واكنش ها در شبكه های اجتماعی همچنان نسبت به خشونت ها و حوادث بصره داغ و به روز است و برخی از كاربران نزدیك به تظاهرات ها، تهدید به از سرگیری تظاهرات ها در صورت عدم رسیدگی به مطالباتشان كرده اند.
خاورم *10*353*380*