۱۹ شهریور ۱۳۹۷،‏ ۱۲:۴۸
کد خبر: 83028698
۰ نفر
400هزار دوز واكسن آنفلوانزا در داروخانه ها توزیع شد

تهران- ایرنا- عضو كمیته كشوری كنترل آنفلوآنزا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی گفت: 400 هزار دوز واكسن آنفلوانزا در داروخانه های كشور توزیع شد.

مسعود مردانی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار حوزه سلامت ایرنا افزود: امسال دو میلیون دوز واكسن آنفلوآنزا در كشور نیاز داریم كه اكنون 400 هزار دوز آن وارد و توزیع شده است.
وی با اشاره به افزایش 20 درصدی قیمت واكسن آنفلوآنزا، اظهار داشت: واكسن چهار ظرفیتی آنفلوآنزا 20درصد افزایش قیمت داشته است. این واكسن حدود 410 هزار ریال به فروش می رسد و واكسن سه ظرفیتی نیز با 20درصد رشد قیمت حدود 300هزار ریال عرضه می شود.
مردانی ادامه داد: افراد بالای 60 سال، بیماران مبتلا به سرطان، دیابت، زنان باردار، مبتلایان به نارسایی قلبی و ریوی، HIV مثبت، افرادی كه پیوند كلیه كرده اند و كودكان 6 ماه تا 6 سال بهتر است واكسن آنفلوآنزا تزریق كنند.
وی تصریح كرد: افراد هنگام تهیه این واكسن حتما به تاریخ تولید آن كه 2018 است، توجه كنند و از تزریق واكسن های تاریخ سال های قبل بپرهیزند.
عضو كمیته كشوری آنفلوآنزا گفت: واكسن آنفلوانزا باید در دوزی كه پزشك تجویز كرده به صورت داخل عضلانی یا زیر جلدی عمیق تزریق شود و مانند تمام فرآورده های دارویی این واكسن هم ممكن است در برخی از افراد موجب عوارض جانبی نظیر سردرد، تعریق، درد عضلات، درد مفاصل، تب، ضعف، خستگی، سرخی و ورم و سختی محل تزریق شود كه این عوارض معمولا طی یك تا دو روز بدون درمان برطرف می شود.
این متخصص بیماریهای عفونی تاكید كرد: آنفلوانزا ویروس های مختلفی دارد و واكسن آنفلوانزای هر سال از ابتلا به شایعترین ویروس های سال جلوگیری می‌ كند اما مصونیت 100درصدی در برابر همه انواع ویروس این بیماری ندارد. بعد از تزریق واكسن آنفلوانزا نیز دو تا سه هفته طول می‌كشد تا ایمنی مناسب در فرد ایجاد شود.
مردانی افزود: بهترین زمان تزریق واكسن آنفلوانزا اواسط شهریور و اوایل مهر است كه واكسن بهترین كارایی و زمان ایمن‌زایی مناسب را خواهد داشت.
اجتمام * 9022 * 3063