۱۹ شهریور ۱۳۹۷،‏ ۱۲:۱۵
کد خبر: 83028637
۰ نفر
مخالفان شفاف سازي

روزنامه افسانه چاپ شيراز در شماره 3677 گزارشي با عنوان '8 نماينده فارس مخالف شفاف سازي هستند' منتشر كرده است.

در اين گزارش آمده است: شفافيت آراي نمايندگان مجلس چند هفته اي است كه به يكي از موضوعات داغ شبكه هاي اجتماعي به خصوص توئيتر تبديل شده است. ماجرا از توئيت حسينعلي حاجي دليگاني نماينده اصفهان در مجلس شروع شد، حاجي دليگاني با انتشار تصويري از امضاهاي جمع آوري شده براي طرح شفافيت آراي نمايندگان نوشت: بهترين معيارهاي ارزيابي نمايندگان توسط مردم اين است كه بدانند نمايندگان آنها در خصوص طرح ها و لوايح مختلف در مجلس چه نظراتي داشتند. طرح يك فوريتي شفافيت آراي نمايندگان تحويل هيات رئيسه مجلس شد. اسامي باقي حاميان شفافيت آرا را با شما در ميان خواهم گذاشت.
همزمان در مجلس شوراي اسلامي سه طرح درباره افزايش شفافيت وجود داشت. اگر چه اين امر را مي توان نكته مثبتي دانست كه بخش زيادي از نمايندگان به اهميت چنين موضوعي اشراف و آگاهي داشتند.
هفته گذشته مجلس شوراي اسلامي به فوريت بررسي طرح الحاق دو تبصره به ماده 119 قانون آئين نامه داخلي مجلس كه از سوي محمدجواد فتحي، نماينده اصلاح طلب و حسينعلي حاجي دليگاني، نماينده اصولگراي مجلس تهيه و به امضاي جمعي از نماينده رسيده بود راي منفي داد.
بر اين اساس نمايندگان مجلس ابتدا به تقاضاي تعدادي از همكاران خود مبني برعلني شدن راي به فوريت اين طرح، پاسخ منفي دادند و در ادامه نيز يك فوريت طرح مذكور به راي گذاشته شد اما اكثريت مجلس با فوريت بررسي طرح مخالف بودند و با 59 راي موافق، 108 راي مخالف و پنج راي ممتنع از مجموع 194 نماينده حاضر فوريت طرح راي نياورد.
با يك بررسي از تعداد نمايندگان فارس كه اين طرح را امضا كرده بودند متوجه مي شويم كه 10 نماينده از استان فارس از امضاي طرح شفافيت آرا حمايت كرده بودند.
آن طور كه اكبري نماينده شيراز در مجلس مي گويد عملياتي شدن اين طرح در شرايط فعلي باعث مي شود كه شبكه هاي مجازي مديريت آرا نمايندگان در مجلس را به دست بگيرند.
از سويي ديگر زارع نماينده آباده در مجلس شوراي اسلامي كه از موافقين طرح شفافيت آرا در مجلس است مي افزايد عملياتي شدن اين طرح باعث مي شود كه نمايندگان قبل از اينكه به طرح ها راي دهند در مورد موضوعاتي كه در مجلس مطرح مي شوند، مطالعه كنند و با يك اطلاعات كافي موارد و موضوعاتي كه در مجلس مطرح مي شود را رسيدگي كنند.
از طرفي ديگر رجبي نماينده شيراز در مجلس هم بر اين باور است كه تصويب طرح شفافيت آرا نمايندگان در مجلس باعث مي شود كه گروه هاي فشار خاصي اعم از گروه هاي صنفي، سياسي و ... در قبل از تصويب طرح ها در خارج از مجلس تشكيل شود.
7375/ 2027

سرخط اخبار استان‌ها