۱۹ شهریور ۱۳۹۷،‏ ۱۱:۲۵
کد خبر: 83028561
۰ نفر
نام زن گلستانی در سیاهه میراث ملی ثبت شد

گرگان - ایرنا - نام هنرمند زن استان گلستان به سبب سال ها تلاش در عرصه هنر «سیاه دوزی» و خلق آثار ناب و ماندگار به عنوان نخستین بانوی ایرانی در فهرست میراث ملی ناملموس ثبت شد.

به گزارش ایرنا، «ام ایمن دهقان» كه به «ایمن باجی» مشهور است در آستانه 70 سالگی علاقه ای عجیب برای زنده نگه داشتن سیاه دوزی این هنر به جای مانده از پیشینیان دارد.
سوزن‌ دوزی، هنر آراستن پارچه‌های ساده به نقوشی نشات گرفته از تصاویر سنتی و بومی است كه در منطقه شاهكوه استان گلستان بر روی لباس ‌های محلی زنان مانند پیراهن و روسری انجام می‌شود.
رنگ غالب این نوع سوزن‌دوزی سیاه است و به همین علت این هنر سیاه‌دوزی نامیده می شود.
كارشناس تهیه پرونده های پیشنهادی میراث معنوی اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان گفت: ایمن باجی از 10 سالگی شروع به فعالیت در سیاه دوزی، گلیم بافی، نساجی سنتی، جوراب بافی، نخ ریسی و بافت جاجیم كرد و همچنان در این هنرها و به طور مشخص سیاه دوزی فعالیت مستمر دارد.
مریم منصوری اظهار داشت: این هنرمند گلستانی به دلیل كهولت سن همانند گذشته قادر به انجام فعالیت های هنری نیست، اما شاگردان آموزش دیده او به صورت حرفه ای مشغول تولید آثار سیاه دوزی هستند تا این هنر ارزشمند باقی مانده از سال های دور همچنان زنده بماند.
به گزارش ایرنا، در منطقه شاهكوه شهرستان گرگان سیاه دوزی هنری خانگی و مخصوص زنان است و آنها بدون نقشه و به طور ذهنی، نقوشی را كه الهام گرفته از آداب و رسوم و اعتقادها و عناصر طبیعی محیط پیرامون است بر روی لباس ها می دوزند.
در تولید این نوع لباس محلی تنها از پارچه سفید رنگ استفاده می شود و در ایجاد نقوش سوزندوزی روی آن از نخ سیاه و به ندرت از نخهای رنگین چون سبز و قرمز بهره گرفته می شود.
در باور مردم بومی شاهكوه گفته می شود، سیاه دوزی همانند فلسفه تولد انسان است كه از عالم پاكی پا به عرصه هستی گذارده و سفیدی لباس، نمادی از پاكی و درستی عالم دگر است.
نقوش انتزاعی سیاه دوزی شاهكوه بر گرفته از محیط اطراف و عناصر موجود در طبیعت منطقه است.
از جمله شباهت نقش «كج بته» با درخت «سرو كوهی» یا «اورس» كه محل رویش آن در كوه های شاهكوه است و حضور پرندگانی چون كبك و گنجشك و خروس در این منطقه و طرح «ول ولو» كه نشان از كوه دارد، گواه این مدعاست.
بر اساس اعلام روز دوشنبه اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان همچنین 9 اثر میراث ناملموس دیگر استان هم در فهرست آثار ملی كشور به ثبت رسید.
در نشست روز گذشته شورای عالی ثبت كشور كه با دستور رسیدگی به پرونده های ناملموس برگزار شد 10 اثر استان گلستان در سیاهه آثار ناملموس كشور به ثبت رسید كه آیین مذهبی حسن و حسین گالیكش، فن و مهارت چلنگری، بازی محلی «دوفر» گالیكش، غذای سنتی ساك گرگان، هودی لالایی مادران تركمن از آن جمله است.
همچنین نام استاد «غلام آق» به عنوان مفاخر حامل میراث فرهنگی هنرمند عرصه زیورآلات تركمن، استاد مهدی ملك حسینی به عنوان مفاخر حامل میراث ناملموس موسیقی قوم كتول در حوزه «بید خوانی كتولی»، موسیقی آیینی بیدخوانی قوم كتول، قورچق و عروسك آیینی و سنتی تركمن به عنوان میراث ناملموس این قوم در این نشست در فهرست میراث ناملموس كشور به ثبت رسید.
تاكنون 786 اثر گلستان در فهرست آثار ملی كشور به ثبت رسیده است.
برج قابوس بلندترین برج آجری دنیا و یكی از آثار ارزشمند معماری دوره اسلامی در شهرستان گنبدكاووس تنها اثر ثبت جهانی، استان گلستان است.
3091/1648