۱۸ شهریور ۱۳۹۷،‏ ۱۴:۳۳
کد خبر: 83027763
۰ نفر
ثبت شهر ملی سوزن دوزی حاصل هنر زنان بلوچ است

زاهدان - ایرنا - مدیر كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان با بیان اینكه سوزن دوزی یكی از غنی ترین داشته های زنان بلوچ است، گفت: ثبت ایرانشهر به عنوان شهر ملی سوزن دوزی حاصل زحمات زنان هنرمند بلوچ و فعالان این عرصه است.

به گزارش ایرنا علیرضا جلالزایی روز یكشنبه در آیین جشن ملی شدن ایرانشهر به عنوان شهر سوزن دوزی اظهار داشت: گاها حاصل دسترنج سوزن دوزان استان توسط عده ای دلال و سودجو به قیمت ناچیز خریداری شده و به قیمت گزاف در خارج از كشور به فروش می رسد.
وی ادامه داد: برای جلوگیری از سودجویی دلالان اقداماتی نظیر شناسایی و شناسنامه دار كردن هنرمندان صنعتگر فعال این عرصه در دستور كار قرار گرفته است.
مدیر كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان وجود پیشكسوتان صاحب نام در ایرانشهر را یكی از عوامل مؤثر در انتخاب این شهرستان به‌ عنوان شهر ملی سوزن دوزی دانست و گفت: شاخص ‌ترین و مشهورترین سوزن‌ دوز بلوچ، مهتاب نوروزی است كه آوازه‌ای جهانی دارد.
وی گفت: ظرافت و زیبایی و هندسی بودن سوزن دوزی بلوچ یكی از دلایلی است كه باعث شد ایرانشهر در میان 31 استان با ثبت ملی به جایگاه واقعی خودش برسد.
جلالزایی بیان كرد: امیدواریم به دنبال ثبت ملی ایرانشهر زمینه ثبت جهانی آن هم فراهم شود تا با ثبت جهانی این شهر، مشكلاتی كه گریبان گیر زنان و دختران سوزن دوز است مرتفع شود.
وی افزود: با ثبت ایرانشهر زمینه ای فراهم شده تا بتوانیم صادرات چمدانی محصولات سوزن دوزی را به صادرات گمركی تبدیل كنیم.
به گزارش ایرنا، ایرانشهر پنج مرداد امسال به عنوان شهر ملی سوزن دوزی انتخاب شد.
زنان و دختران هنرمند سوزن دوز با ظرافت دست و حركت سوزن نقش و نگارهای دل انگیزی بر لایه سطحی پارچه می آفرینند و ذوق و روح پرمایه خود را با حركت سوزن و نخ بر پارچه حك می كنند.
ایرانشهر علاوه بر سوزن دوزی در دیگر رشته‌ های صنایع دستی از جمله حصیربافی، سكه دوزی، زیورآلات تزئینی، گلیم بافی، طراحی و دوخت لباس نیز در كشور مطرح است.
20 تعاونی سوزن دوزی با افزون بر 140 نفر عضو در ایرانشهر به ثبت رسیده است.
ایرانشهر از توابع سیستان و بلوچستان در 337 كیلومتری جنوب زاهدان مركز این استان واقع شده است.
7316 **6081