تصویر پلنگ برای نخستین بار در پارك ملی بختگان ثبت شد

شیراز - ایرنا- مدیركل حفاظت محیط زیست استان فارس گفت: برای نخستین بار، تصویر یك قلاده پلنگ به همراه دو توله آن در ارتفاعات پارك ملی بختگان شهرستان نی ریز به كمك دستگاه های عكاسی ثبت و ضبط شده است.

به گزارش ایرنا، روابط عمومی اداره كل حفاظت محیط زیست فارس یكشنبه به نقل از سعید محمودی افزود: از خرداد ماه سال 96 كارشناسان اداره نظارت برامور حیات وحش نسبت به نصب دوربین تله ای بر روی یكی از چشمه های دائمی پارك ملی بختگان كه محیط بانان احتمال وجود پلنگ را با توجه به علایم و آثار مشاهده شده همچون خراش بر روی درختان و رد پا می دادند اقدام كرده بودند.
وی با بیان اینكه وجود پلنگ در این منطقه، جفت گیری و داشتن دو توله نشان دهنده امنیت منطقه برای زیست این جانور است، افزود: گونه نادر پلنگ ایرانی یكی از 9 زیرگونه پلنگ دنیا است كه از نظر جثه بزرگترین آنها به شمار می رود و در لیست سرخ اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت در زمره جانوران در معرض خطر انقراض است .
پلنگ ایرانی بومی غرب آسیا است و ایران مهمترین زیستگاه پلنگ در خاور میانه است.
مدیركل حفاظت محیط زیست استان فارس یادآور شد: پارسال نیز برای نخستین بار در منطقه حفاظت شده هرمود لارستان از گونه پلنگ تصویر برداری شد.
محمودی در عین حال گفت: از سال 93 تاكنون چندین قلاده پلنگ در شهرستانهای رستم، كازرون، فیروزآّباد، شیراز، مُهر، ارسنجان و استهبان به دلایل مختلف از جمله تصادفات جاده ای، شكار و یا طعمه گذاری و در تعارض با دامداران تلف شده است.
مدیركل حفاظت محیط زیست استان فارس افزود: سازمان حفاظت محیط زیست به منظور كاهش تعارض بین دامداران و عشایر با گونه پلنگ نسبت به بیمه پلنگ در سال 95 و 96 اقدام كرد و در این راستا حدود 30 فقره خسارت به افراد زیان دیده و یا آسیب دیده ناشی از حمله پلنگ در شهرستان های استان فارس پرداخت شده است.
محمودی اظهار داشت: جهت برآورد جمعیت در پارك ملی بختگان نیاز به انجام یك پروژه پایش جمعیت و نصب تعداد معین دوربین تله ای در سلول های مشخص و در مناطقی كه احتمال حضور پلنگ وجود دارد است كه در صورت تامین اعتباز از سوی سازمان این موضوع به صورت دقیق امكان پذیر خواهد بود.
وی ادامه داد: نصب این دوربین ها در نهایت منجر به تعیین جمعیت دقیق تعداد پلنگ نر و ماده و توله و چگونگی پراكنش و مهاجرت و قلمرو طلبی و سایر رفتار های زیستی حیوان خواهد شد.
این مقام مسئول گفت: بیمه پلنگ ایرانی یكی از فصول برنامه ملی حفاظت و مدیریت پلنگ ایرانی است كه به منظور مدیریت و جلوگیری از تعارض این گونه با دامداران در دو سال گذشته در كشور انجام گرفته، با توجه به كاهش تعارضات و اتلاف پلنگ در این دو سال پیش بینی می شود این روند در سال جاری از سوی سازمان محیط زیست ادامه یابد.
پارك ملی بختگان در استان فارس با 160 هزار هكتار مساحت در شهرستان نی ریز و در فاصله 300 كیلومتری شرق شیراز قرار دارد.
منطقه بختگان اولین بار در سال 1347 به عنوان منطقه حفاظت شده اعلام شد و سپس در سال1354 به‌عنوان پناهگاه حیات وحش به تصویب رسید .
6113/ 2027