۱۸ شهریور ۱۳۹۷،‏ ۷:۱۳
کد خبر: 83027104
T T
۰ نفر
چین یك بار دیگر به انگلیس هشدار داد

پكن- ایرنا- چین برای دومین بار در یك هفته گذشته به انگلستان هشدار داد كه مداخله در امور داخلی چین می تواند برای روابط دو كشور گران تمام شود.

به گزارش ایرنا تارنمای یی سی چین روز یكشنبه گزارش كرد اولین بار به دلیل نزدیك شدن ناو انگلیسی به جزایر مورد مالكیت چین در دریای جنوبی و دومین بار هم به دلیل ورود این كشور به مساله هنگ كنگ باعث شد تا پكن به بریتانیا هشدار دهد.
وزارت خارجه چین در بیانیه ای آورده است كه مداخله های فزاینده انگلستان در امور هنگ كنگ باعث خواهد شد تا به روابط دو كشور در زمینه سیاسی لطماتی وارد شود.
'هوا چون اینگ' سخنگوی وزارت خارجه چین هم در بیانیه ای تاكید كرد كه گزارش دولت بریتانیا درباره هنگ كنگ، مداخله غیرقانونی در امور داخلی چین محسوب می شود.
دولت انگلیس در گزارش شش ماهه خود درباره هنگ كنگ از بهبود شرایط در منطقه ابراز خرسندی كرده اما چین را متهم كرده است كه آزادی های اساسی و از جمله حق استقلال مردم را در این منطقه نقض می كند.
سخنگوی وزارت خارجه چین با اشاره به این گزارش گفت كه اظهاراتی از این دست نادیده گرفتن حقایق است و انگلستان باید به اصل یك چین احترام گذاشته و بداند كه مساله هنگ كنگ جزو امور داخلی چین است و كشورها نباید در آن مداخله كنند.
وی انتشار این گزارش را گستاخانه توصیف كرد و افزود كه دولت چین نمی تواند تحمل كند كه انگلستان به بهانه هنگ كنگ در امور داخلی پكن مداخله كند.
دولت چین بارها تاكید كرده است كه قوانین مختلف از جمله قانون اساسی در هنگ كنگ مورد احترام است و این منطقه دارای خودمختاری عالی است و این خودمختاری نقض نشده است.
آساق**231**1904**

سرخط اخبار جهان