حكم اعدام 3 تن از محكومان دادگاه‌های انقلاب اجرا شد

تهران- ایرنا- حكم اعدام سه تن از محكومان دادگاه‌های انقلاب تهران و سنندج، سحرگاه شنبه (17 شهریور 97) اجرا شد.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع‌ رسانی دادسرای عمومی و انقلاب تهران، این سه محكوم‌ علیه، لقمان مرادی فرزند عثمان، زانیار مرادی فرزند اقبال و رامین حسین پناهی فرزند محمد میرزاست كه دو نفر اول در تاریخ 14 تیر 1388 با فعالیت تروریستی در شهرستان مریوان به فوت سه نفر و از جمله فرزند امام جمعه مریوان اقدام كردند.
لقمان و زانیار مرادی كه از اعضای گروهك كومله بودند، دارای سوابق دستگیری به اتهام اقدام علیه امنیت ملی بودند. از جمله لقمان دارای دو فقره سابقه‌ دستگیری در سال‌های 1386 و 1387 بود و زانیار نیز یك فقره سابقه محكومیت به سه سال حبس بابت ارتكاب جرم علیه امنیت ملی داشته است.
زانیار مرادی نزد بازپرس دادسرای سنندج، با قبول اتهام اظهار داشته است كه اقدامات مجرمانه را به پیشنهاد فردی به نام هلپاچ كه یك تبعه عراقی بود، با هدف دریافت 20 میلیون تومان پول و اعزام به یك كشور اروپایی انجام داده است.
وی افزوده است كه در اجرای عملیات ترور، لقمان را با خود همراه كرده و پس از تهیه اسلحه و انجام ترور هر سه نفر به عراق رفته است.
لقمان مرادی نیز با تایید اظهارات زانیار، اقرار كرده است كه پیشنهاد زانیار مبنی بر ترور را در قبال دریافت وجه پذیرفته و در جهت همراهی با او، یك قبضه اسلحه كلاش از عراق تهیه كرده؛ به همراه زانیار هفت تا هشت بار به موقعیت ترور كه میان مسجد و منزل امام جمعه بوده مراجعه كرده و نهایتاً در ساعت 21 روز 14 تیر 1388 در مسیر بازگشت مرحومان از مسجد به طرف آنها شلیك كرده و سپس ترك موتور زانیار مرادی محل را ترك كرده است.
بازپرس دادسرای مریوان نظر بر قرار جلب هر دو متهم را داده و به موجب این قرار، اتهامات زانیار مرادی شامل محاربه، معاونت در سه فقره قتل عمد و مشاركت در حمل و نگهداری اسلحه‌ جنگی و اتهامات لقمان مرادی نیز اقدام علیه امنیت ملی، ترور و سه فقره قتل عمد، تردد غیرمجاز از مرز و مشاركت در حمل و نگهداری اسلحه‌ جنگی ذكر شده است.
متعاقباً درخواست رئیس كل دادگستری استان كردستان دائر بر احاله پرونده به دادسرای تهران، در تاریخ 24 تیر 1389 مورد پذیرش دیوان عالی كشور قرار گرفته و كیفرخواست صادره از دادسرای عمومی و انقلاب تهران، برای محاكمه به دادگاه انقلاب اسلامی تهران ارجاع شده است.
دادگاه پس از اخذ آخرین دفاع، با اعلام ختم رسیدگی طی دادنامه‌ در چهارم دی 1389هر دو متهم را از بابت محاربه به اعدام محكوم كرد و این حكم 12 بهمن 1389صادره از دیوان‌عالی كشور ابرام شده است.
محكوم دیگر به نام رامین حسین پناهی، عضو گروهك كومله است كه حسب گزارش دوم تیر 1396 سازمان اطلاعات سپاه كردستان در قالب یك تیم نظامی، به قصد عملیات خرابكارانه به كشور وارد شده و با مشكوك شدن ماموران به اعضای این تیم در ایستگاه بازرسی ورودی شهرستان سنندج، رامین حسین پناهی و همراهانش به پرتاب نارنجك جنگی و شلیك تیر به سمت ماموران اقدام كردند. این درگیری به هلاكت سه تن از اعضای تیم مذكور و مصدوم شدن رامین حسین پناهی منجر شد.
بازپرس دادسرای سنندج به نامبرده اتهامات محاربه، عضویت در گروه‌های معاند نظام و حمل مهمات جنگی را تفهیم كرد و متهم تحت قرار بازداشت موقت قرارگرفت.
وی اقرار كرده است كه مسلحانه وارد كشور شده و قصد عملیات در داخل كشور را داشته است. همچنین پذیرفته است كه یك خشاب 30 تیری را به سمت ماموران شلیك كرده و افزوده است برای انجام مأموریت گروهكی به منطقه دهگلان وارد شده بود.
پس از صدور قرار جلب به دادرسی و متعاقب آن كیفرخواست، برای متهم مستند به ماده 287 قانون مجازات اسلامی به اتهام بغی تقاضای مجازات شده و رسیدگی به این كیفرخواست به دادگاه انقلاب اسلامی سنندج محول شده است. برای متهم ابتدا وكیل تسخیری تعیین شده و متعاقباً خود وكیل معرفی كرده است.
جلسات محاكمه با حضور متهم و وكیل وی برگزار شد و دادگاه طی دادنامه‌ در تاریخ 30 دی 1396حكم بر اعدام متهم صادر كرد. این حكم در دیوان عالی كشور ابرام شد و متعاقبا اجرای حكم رامین حسین پناهی به دادسرای عمومی و انقلاب تهران نیابت داده شد و بر همین اساس سحرگاه روز شنبه - 17 شهریور- حكم اعدام محكومان در تهران اجرا شد.
اجتمام *7029 * 3063