۱۷ شهریور ۱۳۹۷،‏ ۱۵:۳۷
کد خبر: 83026689
۰ نفر
ساخت ربات هوشمند با الهام از خفاش

تهران – ايرنا - محققان آمريكايي با الهام از خفاش ربات جديدي را ساختند كه با بهره گيري از يك سيستم سونار قادر است به صورت خودكار در محيط هاي مختلف مسيريابي كند.

به گزارش روز شنبه گروه اخبار علمي ايرنا از پايگاه خبري ساينس ديلي، خفاش ها با استفاده از دهان خود امواج صوتي را توليد مي كنند كه پس از برخورد به اجسام موجود در محيط منعكس مي شوند. خفاش ها با استفاده از حس شنوايي فوق العاده خود اين امواج بازگشتي را تحليل كرده و موقعيت اشياي مختلف را در محيط هاي تاريك شناسايي مي كنند و مسير خود را مي يابند.
ربات جديد محققان نيز با بهره گيري از يك بلندگو و دو ميكروفون مافوق صوت قادر است امواج صوتي با فركانس هاي مشابه خفاش توليد كرده و با استفاده از يك شبكه عصبي هوشمند دروني، محيط اطراف را با جزئيات بسيار دقيق، مدل سازي كند.
اين ربات قادر است موانع مختلف را شناسايي كرده و در ميان آن ها حركت كند. حتي مي تواند از موانع سخت و بزرگ مانند ديوار، بالا رفته و مسير عبور از آن ها را بيابد.
اين ربات اولين نمونه كاملا خودكار است كه مي تواند در محيط هاي كاملا جديد صرفا با استفاده از اطلاعات امواج بازگشتي مسيريابي كرده و مانند خفاش حركت كند.
گزارش كامل اين تحقيقات در نشريه PLOS Computational Biology منتشر شده است.
علمي (6)**9259**1440