۱۷ شهریور ۱۳۹۷،‏ ۱۵:۱۳
کد خبر: 83026641
۰ نفر
مذاكرات بی نتیجه 2+2 در مورد تحریمهای ایران

دهلی نو - ایرنا - منابع خبری هندی دیدار اخیر جیمز متیس وزیر دفاع و مایك پمپئو وزیر امور خارجه آمریكا با همتایان هندی خود را فاقد دستاورد خاصی در مورد تحریم های ایران ارزیابی كرده اند.

به گزارش ایرنا، دولت هند به دنبال آن است كه تحفیف هایی از آمریكا برای ادامه برنامه دفاعی خود با روسیه و خرید نفت از ایران به دست آورد چرا كه هر دو طرح از اهمیت حیاتی برای آن برخوردارند اما مذاكرات دو روز گذشته بین مقامات آمریكا با همتایان هندی خود آشكار كرد كه واشنگتن هنوز هم به سیاست 'اول آمریكا' پایبند است و تنها به تامین منافع خود فكر می كند.
پمپئو پس از گفت و گو با سوشما سواراج همتای هندی خود اعلام كرد هر چند آمریكا دلش نمی خواهد به منافع متحدانش ضربه بزند اما همه كشورهایی كه دوست دارند روابط خود با آمریكا را حفظ كنند باید به درخواست آن برای قطع همكاری با كشورهای هدف تحریم های آمریكا پاسخ مثبت داده و نظر آمریكا را تامین كنند.
متیس و پمپئو برای ملاقات برای نیرمالا سیتارامان و سوشما سواراج همتایان هندی خود تحت مذاكرات 2+2 روز پنجشنبه وارد دهلی نو شدند.
دلیل نام گذاری این مذاكرات به نام'2+2' این است كه دو وزیر تعیین شده از سوی دو كشور با یك دیگر دیدار می كنند تا در مورد مسائل مهم امنیتی و راهبردی گفت و گو كنند. به دلیل وجود مسائل مهم تر، تاكنون دو بار این مذاكرات لغو شده بود.
در سال جاری این مذاكرات بالاترین سطح تعامل دیپلماتیك و سیاسی میان هند و آمریكا است.
وزیر امور خارجه هند یك دیدار دوجانبه جداگانه با پمپئو داشت در حالی كه سیتارامان صبح روز پنجشنبه پیش از آغاز مذاكرات 2+2 با متیس دیدار كرد.
پمپئو پس از پایان دیدار خود از اسلام آباد به دهلی نو سفر كرد به همین دلیل مقامات رسمی هند اعلام كردند دهلی نو سعی خواهد كرد از نقطه نظر پمپئو در ارتباط با دولت جدید پاكستان به رهبری عمران خان آگاهی یابد. نتیجه آن شد كه آمریكا و هند از پاكستان خواستند در حمایت خود از تروریسم تجدید نظر كند. وی پس از دهلی نو، به كابل سفر كرد.
12 مقام از هر دو كشور در مذاكرات شركت كردند و مذاكرات با یك ناهار كاری همراه بود. عصر روز پنجشنبه وزرای امور خارجه و دفاع هند و آمریكا با نارندرا مودی نخست وزیر هند دیدار و گفت و گو كردند.
بر خلاف گمانه زنی های تحلیلگران و ناظران سیاسی، دو مساله خرید نظامی از روسیه و واردات نفت از ایران كه آمریكا با آنها مخالف است در اولویت مذاكرات نبود. پمپئو اعلام كرد این مذاكرات در مورد مسائل 'بسیار بزرگ' است كه سال های طولانی ادامه خواهند داشت.
یكی از این مسائل ، قرارداد های دفاعی هند در آینده است. آمریكا هند را به عنوان همكار بزرگ دفاعی خود معرفی كرده است اما اصرار دارد برای دسترسی هند به تكنولوژی های پیشرفته چند توافق مهم و پایه ای باید امضا شوند.
دومین مساله نقش هند و آمریكا در منطقه هند و اقیانوسیه بود و سپس مساله تروریسم مطرح شد. آمریكا می خواهد هند به یك گروه 49 عضوی كه با هدف مبارزه با تروریسم تشكیل شده است بپیوندد.

***تحریم های ایران:
رسانه ها پیش بینی می كردند در طول مذاكرات، هند همچنین تلاش خواهد كرد تا به آمریكا اعلام كند كه پالایشگاه های این كشور به شدت وابسته به واردات نفت از كشور های مختلف از جمله ایران هستند و در وضعیت زمانی جاری كه قیمت سوخت در بازارهای هند به شدت افزایش یافته است، عدم توجه به نفت ارزانی كه از سوی ایران ارائه می شود برای هند امری مشكل است.
هر چند این مساله به صراحت در گفت و گوها مطرح نشد و نامی از ایران نبرده شد اما پمپئو تاكید كرد كه آمریكا از همراهان خود تابعیت محض انتظار دارد و همه كشورهایی كه خواهان ادامه روابط اقتصادی با آمریكا هستند باید تا 4 نوامبر (13 آبان) واردات نفت از ایران را به صفر برسانند. وی همچنین گفت چنین كشورهایی از جمله هند می توانند كمبود سوخت ناشی از این اقدام را با خرید نفت از آمریكا جبران كنند.
هند از آمریكا خواسته بود تا منابع جایگزین با قیمتی مشابه نفت ایران پیشنهاد دهد. هند 83 درصد از نفت مورد نیاز خود را وارد می كند بنابراین قیمت نفت خام برای دهلی نو بسیار اهمیت دارد و رشد اقتصادی و همچنین نرخ تورم به آن وابسته می باشد.
آمریكا پس از خروج یك جانبه از توافق هسته ای ایران، علیه این كشور تحریم های تازه ای وضع كرده است و از كشور ها از جمله هند درخواست كرده است تا چهارم ماه نوامبر واردات نفت از ایران را قطع كنند، در غیر این صورت با تحریم مواجه خواهند شد.
در همین رابطه سیما گوها روزنامه نگار پیشكسوت و تحلیلگر مسائل منطقه ای كه ستون نویس روزنامه معتبر هند مانند تایمز او ایندیا نیز می باشد در تحلیل محتوا و نتایج این سفر به ایرنا گفت: پمپئو پس از توقف در پاكستان برای تعامل با دولت جدید عمران خان در اسلام آباد وارد هند شد. ماتیس، وزیر دفاع، در ساعات اولیه روز پنجشنبه وارد هند شده و به طور مستقیم به مذاكرات پیوست. بعد از مذاكرات یك كنفرانس مطبوعاتی مشترك برگزار شد. مذاكرات هند و آمریكا با هدف پیگیری روابط دفاعی و استراتژیك بین دو كشور آغاز شد. از زمانیكه یك توافق هسته ای هسته ای میان رئیس جمهور پیشین جورج بوش و منموهان سینگ نخست وزیر هند امضا شده است روابط دهلی با واشنگتن تا حد زیادی گرم شده است. بر خلاف زمان جنگ سرد كه دو كشور در جبهه های متفاوتی می جنگیدند، اكنون روابط هند و آمریكا به شدت سرعت می گیرد.
وی گفت: بیشتر تمایل واشنگتن به تعامل با هند بخواطر توازن قدرت اقتصادی و نظامی چین در منطقه است. ایده نئوكون های بوش (محافظه كاران جدید در حزب جمهوریخواه) كه توسط باراك اوباما هم پیگیری شد در حال حاضر توسط دونالد ترامپ مورد تاكید قرار گرفته است. مذاكرات 2+2 بخشی از روند و تلاش برای تبدیل هند به متحد ایالات متحده در معماری دفاع منطقه ای آسیا، اقیانوس آرام و هند است بنابراین، اشاره به آسیا و اقیانوس آرام تلاشیست برای جلب نظر هند در این مذاكرات.
این تحلیلگر سیاسی افزود: دهلی از مواضع سختگیرانه ای كه دونالد ترامپ نسبت به پاكستان گرفته است خشنود است.اعلام لغو پرداخت كمك 300 میلیون دلاری به ارتش پاكستان،پیش از سفر پمپئو و ماتیس وهمچنین سخنرانی آمریكایی ها بر علیه مواضع تروریستی پاكستان كه شامل تجهیز تروریست هاست، خبری گوشنواز برای دهلی است. انتظار می رفت گفت و گوی 2 + 2 فردای هند با ایالات متحده بدون هیچ گونه اختلافات راهبردی مهم در مورد منطقه دریایی هند و اقیانوس آرام،پاكستان و افغانستان به پایان برسد. با این حال اختلاف عمده ای در مورد ایران و روسیه وجود دارد. هند، همانند سایر نقاط جهان، وقتی ترامپ از برجام خارج شد شوكه شد. توافقنامه باوجود پایبندی كامل ایران به برجام كه توسط بازرسان آژانس تایید شده وتصویب قطعنامه با رای تمامی اعضای طرف توافق برجام در سازمان ملل،باز ترامپ تصمیم به خدشه دار كردن اعتبار بین المللی آمریكا گرفت و حتی تحریمهای تنبیهی علیه ایران اعمال كرد .
گوها با ذكر اینكه ایالات متحده امیدوار است تحریمهای فلج كننده ای كه تمامی جامعه را دربر میگیرد باعث خواهد شد كه ایرانیان علیه رییس جمهور و نظام بپاخیزند تاكید كرد: آمریكاییها متوجه این موضوع نیستند كه در مواردی از این قبیل و یا زمانی كه ایالات متحده سعی در قلدری در مقابل ایران دارد، نتیجه كاملا برعكس می شود و تمامی ملت یكپارچه در كنار هم قرار میگیرند.
وی درباره تاثیرات این اقدام آمریكا بر سیاست خارجی آمریكا و نگرانی های این كشور ادامه داد: اما برای هند و دیگر شركای ایران، نگرانی در مورد اقدام آمریكا آن است كه هر شركت یا موسسه ای كه با 'دشمنان' آمریكا كار می كند، از دسترسی به بازارهای ایالات متحده، بانك های آن و به طور كلی از ایالات متحده باز خواهد ماند كه این برای بسیاری از نهادهای تجاری هند كه مراودات زیادی با واشنگتن دارند تجاری بسیار سخت است.
وی گفت: هند به دوستی با ایران اهمیت می دهد و همچنین به منافع راهبردی خود می نگرد پس تلاش كرد این نقطه نظر خود به آمریكا بفهماند.
روزنامه نگار كاركشته هندی تاكید كرد: واقعیت این است كه برغم تلاش تیم ترامپ برای جلب نظرهند به نفع منافع آمریكا، دهلی نو میخواهد تمامی گزینه ها را باز نگه دارد وبه طوركامل به جبهه آمریكا نرود. دلایل زیادی برای این كار وجود دارد اما دلیل قطعی آن ماهیت كاخ سفید در زمان ترامپ است.
او با اشاره به سخنان تلمیذ احمد، سفیر سابق عربستان سعودی و محقق كنونی در امور غرب آسیا كه گفته بود 'ترامپ شریكی مسئولیت پذیر نیست و مدیریتی غیرطبیعی دارد و پایبند به هیچ معاهده ی بین المللی نیست' افزود: فرقی نمیكند معاهده آب و هوایی پاریس باشد یا برجام. وی معتقد است كه هند تلاش خواهد كرد كه منافع استراتژیك خود را در ایران تقویت كند تا كار ساخت وساز بندر چابهار كه توسط شركت های هندی در ایران انجام میشود را جلو ببرد.
وی گفت: هند به خوبی می داند كه اگر چابهار را ترك كند، چینی ها با خوشحالی جایشان را پر خواهند كرد و هند به جنوب آسیا محدود ومحصورخواهد شد.
چین درحال حاضر در ایران حضور دارد. كمربند و جاده ابتكاریش (بی ار آی) بزودی چهره آسیای مركزی را عوض خواهد كرد.
بنابراین، در جریان گفت و گوها هم انتظار می رفت هند به آمریكا بفهماند كه منافع اهبردی به چابهار مرتبط است. مقامات هندی همچنین اشاره كردند كه چابهار می تواند نقش مهمی در برقراری ثبات در افغانستان ایفا كند. اما هیچكس نمی داند واكنش ایالات متحده چگونه بود.
گوها در خاتمه اظهار نظر كرد كه هر چند آمریكا دوست دارد نظرات خود درباره ایران و روسیه را به هند تحمیل كند اما دهلی نو ثابت كرده است كه به نظرات خود عمل كرده و بر اساس منافع خود عمل خواهد كرد.

***روابط دفاعی هند با روسیه
هند از زمان جنگ سرد به خاطر مواضع مشتركی كه با شوروی سابق علیه آمریكا داشت ، روابط دفاعی قوی با مسكو داشته و آن را اصلی ترین تامین كننده نیازهای دفاعی خود می داند. آمریكا به هند در این خصوص هم هشدار داده و گفته باید به تحریم های واشنگتن علیه مسكو عمل كند. انتظار می رفت این موضوع هم در این دیدار مطرح شود اما در بیانیه ای كه وزارت خارجه هند درباره مذاكرات منتشر كرد تاكید شد كه هیچ تصمیمی دراین مورد اتخاذ نشده است.

***كام كاسا:
توافق امنیتی ارتباطات و سازگاری موسوم به 'كام كاسا' در این مذاكرات مورد بررسی قرار گرفت و امضا شد. توافق كام كاسا كه روند نهایی شدن آن بیش از یك دهه به طول انجامیده است، به هند اجازه خواهد داد تا از تجهیزات ارتباطی پیشرفته و امن آمریكایی در ابزار نظامی خود مانند بالگرد ها و هواپیماهای خریداری شده از آمریكا استفاده كند.
پیش از این دهلی نو نگران بود كه استفاده از اینگونه تجهیزات ارتباطی، آزادی عملیاتی این كشور را تحت تاثیر قرار خواهد داد. هند سعی خواهد كرد كه از دسترسی آزاد آمریكا به سیستم های ارتباطی خود كه برای اهداف نظامی استفاده می شوند جلوگیری كند.
هدف اصلی آمریكا از توافق های امنیتی با هند در وهله اول، مقابله با نفوذ چین است.
آساق**267**1663**