روابط دفاعی در راس همكاری های ایران و چین است

پكن - ایرنا - وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران با اشاره به روابط همه جانبه ایران و چین در ابعاد مختلف اظهار داشت: روابط دفاعی در راس همكاری های دو كشور است.

امیر سرتیپ «امیر حاتمی» كه به دعوت همتای چینی خود و به منظور توسعه همكاری های نظامی و اقتصادی به چین سفر كرده است روز شنبه در گفت و گو با خبرنگا ایرنا در پكن تصریح كرد: در این سفر به دعوت وزیر دفاع جمهوری خلق چین ، علاوه بر وزیر دفاع با معاون كمیسیون مركزی نظامی چین كه عالی رتبه ترین مقام تصمیم گیر نظامی در چین است ملاقات های خوبی انجام شد.
وی تاكید كرد كه در این دیدارها بر روابط دو جانبه و مسایل مهم منطقه ای و بین المللی از جمله نقض مكرر قوانین، اصول و هنجارهای بین المللی از سوی آمریكا كه همه جهان در مورد آن نگران است صحبت شد.
امیر حاتمی افزود: چین و ایران نسبت به شرایط منطقه به ویژه بحران آفرینی هایی آمریكا در جنوب شرق و غرب آسیا نگران هستند و در این سفر با یكدیگر هماهنگی های لازم را انجام دادند.
وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران تصریح كرد: بحث اصلی سفر راجع به موافقت نامه ای بود كه در سال 95 میان وزرای دفاع دو كشور به امضا رسیده بود.
وی اظهار داشت: در این سفر موافقت نامه را مرور كردیم بخش های از آن به خوبی در حال اجرا است ولی بخش هایی هم با كندی مواجه است كه هماهنگی های لازم برای پیگیری آن صورت گرفت.
امیر حاتمی اظهار امیدواری كرد بعد از این سفر حركت خوبی در همه ابعاد و جوانب پیش بینی شده در موافقت نامه صورت گیرد.
وی یادآور شد: اعضای هیات همراه هم همزمان با ملاقات من با وزیر و مسئولین عالی رتبه نظامی، با مسئولان و همتایان خودشان دیدارهایی انجام دادند و در این نشست ها هم هماهنگی های بسیار مناسب و خوبی انجام شد.
وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران گفت: در این سفر دو بازدید از مراكز نظامی و صنعتی انجام و نكات و تجربیات خوبی برای استفاده هر دو طرف رد و بدل شد.
حاتمی با اشاره به روابط تاریخی، اهداف، منافع و تهدیدات مشترك دو كشور اظهار داشت: این اشتراكات می تواند مبنای توسعه روابط دو كشور باشد.
وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران افزود: روابط دفاعی دیرینه ای از ابتدای انقلاب با چین داشتیم و در ابعاد مختلف نظامی، فنی و صنعتی این روابط اكنون نیز ادامه دارد.
امیر حاتمی كه به دعوت همتای چینی خود و به منظور توسعه همكاری های اقتصادی در راس یك هیات بلندپایه دفاعی به چین سفر كرده است پنجشنبه شب به وقت محلی وارد پكن شد.
دیدار با وزیر دفاع چین، دیدار با معاون كمیسیون مركزی نظامی چین، بازدید از دو واحد صنعتی و نظامی از جمله برنامه های وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران در سفر به چین بود.
**آساق**1904**1663**