جشنواره فرهنگ و هنر ایرانی در هند برگزار شد

دهلی نو - ایرنا - جشنواره دو روزه فرهنگی هنری با موضوع فیلم، هنر و صنایع دستی ایرانی در مجموعه شهرك سینمایی شهر نویدا در ایالت اتارپرادش هند برگزار شد.

به گزارش ایرنا ، این جشنواره با همكاری رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دهلی نو و شاخه بین الملل صنایع رسانه و سرگرمی (وابسته به مجتمع فعالیت های رسانه ای و آموزش عالی مروه) و باحضور رییس مجتمع و رییس دانشگاه رسانه و هنر، هنرمندان، دانشجویان و دست اندركاران سینما و رسانه روز جمعه به كار خود پایان داد.
حجت الهگ عابدی معاون رایزن فرهنگی ایران در دهلی نو در گفت و گو با ایرنا گفت: در این جشنواره فیلمهای فاخر سالهای اخیر سینمای ایران در كنار نمایشگاههای فرهنگی و هنری از جمله نمایشگاه صنایع دستی ایرانی همچون فرش، خاتم، شیشه، سفال، پارچه قلمكار، مس، فلزكاری، نمایشگاه های عكس از آثار و ابنیه تاریخی و معماری و هنر اسلامی، مناظر و طبیعت ایران و نمایشگاه عكس از شاهنامه به نمایش در آمد.
به گزارش روابط عمومی رایزنی فرهنگی در برنامه افتتاحیه سندیپ مروه رییس مجتمع و رییس دانشگاه رسانه و هنر، گفت: هنر به ویژه فیلم آینه ای است كه ما را نه تنها به فرهنگ های مختلف دنیا آشنا می سازد بلكه ما را تفكر در مشتركات و ارزش های فرهنگی بین كشورها و تمدن های گوناگون وا می دارد.
او افزود: تماشا و مطالعه فیلم های ایرانی برای همه به خصوص برای محصلین این رشته باعث رشد سطح فهم و درك آنها نسبت به تولید فیلم خواهد بود كه كارگردان و هنرپیشه های ایرانی چگونه با محدودیت هم توانسته اند فیلم هایی را بسازند كه مورد استقبال در سراسر جهان است. ما هم باید تلاش كنیم فیلم هایی را تولید كنیم كه بتواند مورد توجه عامه مردم و هنرمندان قرار گیرد.
اشوك تیاگی دبیر كل شاخه بین الملل صنایع رسانه و سرگرمی وابسته به مجتمع فعالیت های رسانه ای و آموزش عالی مروه نیز در ابتدا از روابط دیرینه و تنگاتنگ هند و ایران و همین طور همنژاد بودن این دو ملت یاد كرد و گفت: بین دو كشور هند و ایران مشتركات فرهنگی فراوانی وجود دارد.
وی از شباهت های واژگان زبان هندی و فارسی سخن راند و زبان اردو را محصول تلاقی دو تمدن باستانی هند و ایران دانست و ادامه داد شیوایی و شیرینی زبان اردو مرهون واژه های فارسی است.
حجت اله عابدی معاون رایزن فرهنگی ایران در دهلی نو هم در سخنانی ظهور سینمای معنی گرا را یكی از محصولات و دستاوردهای متعدد انقلاب اسلامی ایران عنوان كرد.
عابدی خاطرنشان كرد كه امروز قرارداد فرهنگی ایران و هند 62 ساله شده است و تاكید كرد خانه فرهنگ ایران در دهلی نو فعالیت های متعددی را با همكاری و مشاركت موسسات، سمن ها و نهادهای مختلف هندی اجرا می كند كه جشنواره فیلم یكی از آنهاست.
وی در ادامه برگزاری فستیوال بزرگ فیلم ایرانی با مشاركت 'وزارت اطلاع رسانی و رسانه هند' در سال 2016، حضور در جشنواره های مشهور فیلم در هند همچون گوا، گواهاتی، كلكته، چنای، دهلی، We Care و مشاركت در برگزاری جشنواره های فیلم ایرانی در دانشگاهها و موسسات آموزش عالی همچون گونكا، جاگانات و ایگنو در دهلی، و دیگر شهرها مثل بریلی، لكهنو، كشمیر و همچنین كتابخانه مرجع 'رضا' در شهر رامپور را تنها به عنوان نمونه هایی از فعالیتهای اخیر رایزنی فرهنگی ایران در دهلی نو در زمینه فیلم ایرانی ذكر كرد.
عابدی همچنین توضیح داد كه در حال حاضر 8 فیلم ایرانی در جشنواره بین المللی فیلم جاگران در هند در حال نمایش است كه از دوماه پیش در دهلی شروع و پس از نمایش در 16 شهر دیگر در بمبئی خاتمه خواهد یافت.
این جشنواره با نمایش فیلم 'بادیگارد' ساخته ابراهیم حاتمی كیا آغاز به كار كرد. عابدی درباره دلیل این انتخاب گفت: این فیلم نشان می دهد كه چگونه ایران یكی از قربانیان اصلی تروریسم است و دانشمندانش به بهانه فعالیتهای اتمی ترور می شود در حالیكه این برنامه ها تماما صلح آمیز و برای تولید برق یا مواد پزشكی است.
عامر عبد الله مدیر دانشكده سینما در این مجتمع رسانه ای و آموزشی عالی هم در سخنانی خود را یكی از علاقه مندان و شیفتگان سینمای ایران بویژه آقای مجید مجیدی اعلام كرد و گفت تمامی آثار ایرانی را دنبال و بویژه ساخته های آقای مجیدی را تماشا و مطالعه می كند.وی به دانشجویان حاضر در جمع نیز توصیه كرد كه فیلم های مثل رنگ خدا و بچه های آسمان را حتما تماشا كنند.
وی همچنین از عباس كیارستمی و اصغر فرهادی نیز به عنوان دو نمونه از بزرگان سینمای سالهای دورتر و اخیر ایران یاد كرد و ساخته هایشان را ارزشمند دانست.
شایان ذكر است تنها در مدت یكی دوساعت پیش از افتتاح رسمی برنامه، بیش از 2000 نفر از نمایشگاههای فرهنگی و هنری ایرانی بازدید داشتند.
شهرك سینمایی نویدا در ایالت اتارپرادش هند بزرگترین شهرك سینمایی در زمینه تولیدات رادیو و تلویزیونی و رسانه در هند و شاید در جهان به شمار می آید كه در آن 15000 ایستگاه رادیویی، تلویزیونی، ماهواره ای و اینترنتی روزانه تولیدات خود را در سراسر هند و جهان عرضه می كنند.
'ماروا استودیو' علاوه بر ایستگاه رادیویی 'Noida' با 17 ساعت پخش در شبانه روز، یك تلویزیون اینترنتی (MStv) 24 ساعته را نیز اداره می كند كه 20 درصد برنامه هایشان زنده و بقیه ضبط شده است.
ساخت انیمیشین، برگزاری فستیوالهای ویژه بیش از 40 كشور، برگزاری رویدادهای فرهنگی هنری بویژه جشنواره های فیلم و نمایشگاههای هنری، ساخت فیلمهای سینمایی نیز از جمله دیگر فعالیتهای آن موسسه می باشد.
همچنین برگزاری كارگاههای تخصصی یك تا 15 روزه با حضور مدرسین داخلی و خارجی از جمله كارگردانان و دست اندركاران فیلم و رسانه به علاوه دوره های منجر به مدرك سه ماهه، یكساله و كارشناسی سه ساله در این مجتمع در جریان است.
آساق**1424**1663**