نرخ تورم در قیمت خرید تضمینی گندم دیده شود

تهران- ایرنا- معاون امور زراعی وزیر جهاد كشاورزی گفت: از دولت می خواهیم قیمت خرید تضمینی گندم را با محاسبه نرخ تورم تعیین كند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «عباس كشاورز» روز شنبه در حاشیه ششمین گردهمایی سراسری كشت محصولات زراعی سال زراعی ٩٨- ٩٧ در جمع خبرنگاران افزود: وزارت جهادكشاورزی نرخ پیشنهادی خرید تضمینی را در زمان معین به دولت اعلام كرده است.
وی بدون اعلام نرخ پیشنهادی وزارت جهادكشاورزی برای خرید گندم در سال زراعی پیش رو اظهار داشت: برای كشت سال زراعی جدید، انتظار داریم دولت نرخ خرید تضمینی محصولات اساسی را تا پایان شهریور ماه جاری اعلام كند كه البته این محاسبه براساس نرخ تورم رسمی كشور خواهد بود.
معاون وزیر جهادكشاورزی در امور زراعی گفت: امسال تلاش كردیم منافع ملی و منافع كشاورزان را ادغام كنیم كه افزایش تولید جو، گندم، دانه های روغنی و شكر در راس آن قرار دارد.
كشاورز به اهمیت افزایش تولید برنج و ذرت در كشور اشاره كرد و افزود: حفظ استمرار پایدار تولید محصولات اساسی از جمله سیب زمینی، سبزی و صیفی برای ما از جایگاه ویژه ای برخوردار است اما به كشاورزان توصیه می شود كه این محصولات را بیش از ظرفیت بازار تولید نكنند.
معاون وزیر جهادكشاورزی گفت: كمبود آب و خشكسالی از ویژگی های آب و هوایی كشور ما شده است بنابراین برای كشت سال زراعی جدید برنامه استفاده حداكثری از آب و تمركز بیشتر بهره مندی از آب باران را در دستور كار داریم.
وی اظهار داشت: در برنامه امسال توجه به تنظیم بازار و مدیریت بازار و نیز تامین نیاز غذایی و امنیت غذایی كشور در دستور كار است.

** منع صادرات سیب زمینی در صورت افزایش قیمت ها
وی درباره افزایش قیمت سیب زمینی گفت: نرخ این محصول از اسفندماه سال ٩٢ تا یك ماه اخیر سر مزرعه كیلویی 600 تومان از كشاورزان خریداری می شد اما به دلیل تحولات بازار ارز، میل به صادرات آن افزایش یافت.
كشاورز در پاسخ به اینكه گفته می شود در مناطق مرزی قیمت هركیلوگرم سیب زمین یك دلار است، اظهار داشت: در مناطق مرزی كشور تولید سیب زمینی نداریم و اگر دولت ببیند كه قیمت این محصول بیش از حد در حال افزایش است، صادرات را ممنوع می كند.
به گفته وی، سیب زمینی محصولی سنگین است كه قابل قاچاق نیست و از مبادی رسمی صادر می شود.
معاون وزیر جهادكشاورزی تصریح كرد: قیمت سیب زمینی در هیچ جای دنیا یك دلار نیست بلكه سه دهم دلار است زیرا اگر نرخ آن بالا باشد، كشاورزان تركیه زودتر از ما دست به كار می شوند؛ هرچند منكر سوءاستفاده دلالان و واسطه ها از افزایش نرخ ارز نیستیم.
به گزارش ایرنا، سال زراعی از ابتدای مهرماه هر سال آغاز می شود و تا پایان شهریور ماه سال بعد ادامه دارد؛ نرخ خرید تضمینی محصولات كشاورزی باید تا پیش از آغاز سال زراعی به تصویب شورای اقتصاد برسد.
اقتصام *9186*1070*2025