چین: كشتی های ماهیگیری ما در آبهای ایران حضور ندارند

پكن - ایرنا - وزارت امور خارجه چین و سازمان شیلات و ماهیگیری این كشور اعلام كردند كه كشتی های ماهیگیری چینی در آب های ایران حضور ندارند.

بحث حضور و فعالیت كشتی‎‌های صیادی چین در خلیج فارس و دریای عمان چند ماهی است كه به بحثی داغ در محافل رسانه ای تبدیل شده است برخی مدعی بودند ماهیگیران چینی دریای عمان را شخم می زنند اما مسئولان می‌گویند كشتی‌های چینی «تحت اجاره اشخاص و شركت‌های ایرانی هستند» و با مجوز قانونی از سازمان شیلات ایران همچون سایر كشورهای همسایه از این ذخایر صید می‌كنند.
با پیگیری های خبرنگار ایرنا در پكن، از بخش اطلاع رسانی وزارت امور خارجه چین، مقامات این مركز اعلام كردند كشتی های چینی در آب های ایران حضور ندارند و به دنبال ارسال درخواست مكتوب خبرنگار ایرنا، وزارت امور خارجه چین بیانیه ای منتشر و برای دفتر ایرنا در پكن ارسال كرد.
وزارت امور خارجه چین با انتشار این بیانیه نسبت به فعالیت صیادان و كشتی های چینی در آب های ایران اظهار بی اطلاعی كرد و تاكید نمود چین كشوری مسئول در امور شیلات است و هرگز اقدامات غیرقانونی در این زمینه را برنمی تابد.
در بیانیه وزارت امور خارجه چین آمده است: پكن هرگز اجازه نمی دهد فعالیت های غیرقانونی شیلات و ماهیگیری در آبهای دیگر كشورها از جمله ایران صورت گیرد و با آن برخورد می كند.
این بیانیه با اشاره به اینكه پكن تلاش زیادی كرده است تا هر اقدام غیرمسئولانه ای را متوقف كند، تصریح می كند چین به سختی برای تقویت دانش ماهیگیران خود تلاش می كند.
این بیانیه ادامه می دهد: چین دوره های آموزشی مدیریتی برای ماهیگیران در نظر گرفته است و به آنها آموزش می دهد تا با قوانین دیگر كشورها آشنا شده و مقررات را مراعات كرده و شیلات و ماهیگیری قانونی داشته باشند.
وزارت امور خارجه چین ابراز امیدواری می كند كه كشورهای دیگر نیز حقوق و منافع مشروع و امنیت ماهیگیران را تامین كنند و مورد حراست قرار دهند.
در این بیانیه تاكید شده است كه چین از ارتباط و همكاری با كشورهای ذی ربط برای برقراری نظم شیلات در فرایند عادی استقبال می كند.

** سازمان شیلات چین: در آبهای ایران حضور نداریم
خبرنگار ایرنا، این موضوع را از مسئولان وزارت كشاورزی چین هم پیگیری كرد كه بخش اطلاع رسانی این وزارت نیز ضمن انكار هرگونه قرارداد رسمی برای صید ماهی توسط چین در آب های ایران، موضوع را به اداره شیلات و ماهیگیری چین ارجاع داد.
مقامات اداره كل امور بین الملل سازمان شیلات و ماهیگیری چین نیز با قراردادی میان شیلات ایران و چین در این مورد اعلام كردند: قراردادی برای حضور در آب های ایران نداریم.
یكی از مقامات سازمان شیلات چین در واكنش به سئوال ایرنا مبنی بر اینكه گزارش های رسانه ای نشان می دهد كه كشتی های چینی بدون رعایت استانداردهای جهانی و با استفاده از كشتی های ترال، اقدام به صیادی در آب های ایران می كنند، ضمن رد فعالیت چینی ها در آب های ایران می گوید: اگر چنین است چرا پلیس دریایی ایران این صیادان را دستگیر، دادگاهی و جریمه نمی كند.
وی می افزاید: شیلات چین با خیلی از كشورها، قرارداد صید ماهی دارند و هر بار كه صیادان چینی دچار تخلفی شده اند، پلیس دریایی این كشورها ، كشتی های آنها را توقیف و صیادان را جریمه سنگین كرده است پیشنهاد می كنم اگر صیادان هر كشوری حتی چین در آبهای ایران حضور دارند و دچار تخلفی شده اند با آنها به صورت قانونی برخورد شود.
این مقام سازمان شیلات چین در پاسخ به این سئوال كه آیا امكان حضور كشتی ها و شركت های خصوصی ماهیگیری چینی در آب های جنوب ایران وجود دارد، تصریح می كند: به صورت رسمی ما چنین قراردادی نداریم اما از حضور كشتی های خصوصی و یا صیادان چینی كه ممكن است با پیمانكاران و شركت های خصوصی ایرانی همكاری داشته باشند اطلاعی ندارم.

** داستان حضور كشتی های چینی چیست؟
اما آنطور كه مقامات ایرانی تاكید كرده اند كشتی های چینی كه مشغول صید (فانوس ماهیان) در آب های داخلی هستند، در تملك و یا اجاره مالكان ایرانی بوده و مجوزهای آنها ایرانی است و هیچ ربطی به چین ندارد.
لنج های ایرانی توانایی صید در عمق 200 متری آب های خلیج فارس را ندارد، به همین خاطر كشتی های چینی برای صید به اجاره و یا به تملك ایرانی ها در آمده است.
یك كارشناس امور شیلات نیز در چین به خبرنگار ایرنا می گوید: بخش خصوصی چین و یا كشتی های پیشرفته این كشور در خیلی از نقاط جهان حضور دارند.
'لی یوان' تصریح كرد: این كشتی ها با پیمانكاران كشورهای مختلف همكاری دارند و ماهی صید می كنند و ممكن است در هر كشوری وجود داشته باشند.
آنطور كه شواهد نشان می دهد كشتی های چینی در آب های ایران حضور دارند و ماهیگیری می كنند اما این كشتی ها متعلق به شركت ها و بخش خصوصی چین است كه به درخواست شركت های خصوصی ایرانی حضور پیدا كرده اند.

** اظهارات مقامات سازمان شیلات ایران
رئیس سازمان شیلات ایران نیز در تازه ترین اظهارات خود اعلام كرد این سازمان هیچ نوع قراردادی با سایر كشورها از جمله چین برای صید فانوس ماهیان ندارد و همه مجوزها برای شركت های ایرانی صادر شده است.
«حسن صالحی» در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا اظهار كرده بود حضور هر نوع شناور صیادی كشورهای دیگر در آب های ایران و قرارداد آنها با سازمان شیلات ایران را تكذیب می كنم.
وی با یادآوری اینكه صید فانوس ماهیان از سال 1395 آغاز شده است، گفت: شناورهای مخصوص برای صیادی در عمق 200 متری، با پرچم ایران در خلیج فارس حضور دارند و هیچ شناور خارجی برای بهره برداری در آبهای فراساحلی كشورمان نیست.
معاون وزیر جهاد كشاورزی تصریح كرد: مجوز صید به شركت های ایرانی داده شده است و هیچ مجوزی تاكنون به شركت های خارجی نداده و نمی دهیم.
صالحی اظهار داشت: ممكن است شركت های ایرانی شناورهای خود را از كره، چین، تایلند، ژاپن و یا كشورهای اروپایی خریداری یا اجاره بلندمدت كرده باشند.
وی به تردد شناورهای باری نیز اشاره كرد و گفت: ممكن است برخی شناورهای باری به تجهیزات صید مجهز و در آب های فراساحلی برداشت كنند.
صالحی اضافه كرد: اكنون حدود 2200 نیرو در این شناورها اشتغال به كار دارند كه بخشی از این پرسنل خارجی اند زیرا ایران دانش فنی و تكنولوژی استفاده از این شناورها را ندارد.
معاون وزیر جهاد كشاورزی در عین حال گفت كه سازمان شیلات در تلاش است در یك برنامه پنج ساله و از طریق آموزش نیروی انسانی در استان هرمزگان، نیروهای ایرانی را جایگزین نیروهای متخصص خارجی كند.
رئیس سازمان شیلات ایران تصریح كرد: صید فانوس ماهیان در عمق 200 متری آبهای عمان فراساحلی است و هیچ تلاقی با صید لنج ها و قایق های سنتی ایران ندارد.
آنچه مسلم است این است كه چینی ها هیچ قرارداد رسمی برای صید ماهی با ایران ندارند اما آنطور كه مقامات شیلات ایران هم تایید كرده اند ممكن است صیادان چینی روی كشتی های ایرانی كار كنند و یا شركت های ایرانی، كشتی های چینی ها را اجاره كرده باشند و كشتی های چینی در تملك شركت های ایرانی باشند.
**آساق**1904**231**1663**

سرخط اخبار جهان