چین با 37 كشور آفریقا یادداشت تفاهم راه ابریشم امضا كرد

پكن- ایرنا- چین اعلام كرد با 37 كشور قاره آفریقا یادداشت تفاهم با هدف توسعه راه ابریشم و اجرای طرح های نوین در این حوزه امضا كرده است.

به گزارش ایرنا مسئول كمیسیون توسعه و اصلاحات چین روز شنبه در این ارتباط در مصاحبه با خبرنگاران داخلی و خارجی گفت: حدود 70 درصد از 53 كشور آفریقایی كه در اجلاس ماه جاری سران چین و آفریقا در پكن حضور داشته اند مشمول امضای این اسناد هستند.
'شیا چینگ' تصریح كرد 28 كشور آفریقایی در طول اجلاس سران و مابقی هم قبل از این نشست این اسناد را به امضا رسانده اند.
مسئول كمیسیون توسعه و اصلاحات چین اظهار كرد چین در آینده با كشورهای ذیربط آفریقا مبادلاتش را نزدیكتر كرده و با كشورهای بیشتری در قالب طرح یك كمربند یك جاده اسناد همكاری امضاء خواهد كرد.
به گفته وی چین در عین حال در اجرای همكاری ها كمك خواهد كرد تا ساخت یك كمربند یك جاده برای كشورها و مردم آفریقا ثمرات پرسودی به بار آرود.
شیا تاكید كرد هدف چین این است كه با تمامی كشورهای آفریقایی برای اجرای طرح های راه ابریشم بیانیه تفاهم امضا كند و تا زمانی كه این هدف تحقق نیابد تلاش ها متوقف نخواهد شد.
چین تاكنون با 105 كشور از آفریقا، آسیا و اروپا، آمریكای لاتین و منطقه اقیانوس آرام جنوبی 123 سند همكاری راه ابریشم و با 29 سازمان بین المللی 26 سند مشابه امضا كرده است.
در جریان اجلاس سران چین و آفریقا در روزهای سوم و چهارم سپتامبر كه برای سومین بار از سال 2015 به این طرف برگزار شد 'شی جین پینگ' رییس جمهوری خلق چین از اعطای كمك مالی و ایجاد صندوق 60 میلیارد دلاری برای اجرای طرح های سازندگی و زیربنایی و مرتبط با راه ابریشم در آفریقا خبر داد.
آساق**231**1904**