الخزعلی: چرا دفاتر صدر و العبادی مورد حمله قرار نمی گیرد

بغداد - ایرنا - شیخ 'قیس الخزعلی' دبیركل عصائب اهل الحق از نیروی الحشد الشعبی در واكنش به وقایع بصره این سوال را مطرح كرده است كه چرا فقط مقر دفاتر مربوط به جریان صدر و العبادی مورد حمله قرار نگرفته است.

به گزارش ایرنا، الخزعلی جمعه شب در گفتگو با تلویزیون الغدیر عراق گفت: مقرهای همه احزاب سیاسی و نیروهای الحشد الشعبی در بصره آتش زده شد و فقط مراكز مربوط به مقتدا صدر و حیدرالعبادی مورد حمله قرار نگرفت.
وی گفت: این نشان می دهد این حملات و آتش زدن ها، تسویه حساب سیاسی است.
الخزعلی گفت: یكی از مطالبات معترضان موضوع آب آشامیدنی است، همه می دانیم كه وزیر امور آب وابسته به جریان صدر است، نفر اول دولت نیز حیدرالعبادی نخست وزیر است اما مراكز آنها از این حملات مصون می ماند.
وی اضافه كرد: ما بعنوان الحشد الشعبی هیچ حضور و نقشی در دولت كنونی و گذشته نداشته ایم اما دفاتر ما مورد حمله قرار می گیرد.
الخزعلی گفت: هدف از این حملات روشن است و آن چیزی جز پیاده كردن طرح آمریكا برای تشكیل یك دولت و نخست وزیر دست نشانده در عراق نیست.
وی درعین حال هشدار داد كه ما با نخست وزیر دوباره العبادی مخالفیم و هرگز به او اجازه نخواهیم داد باردیگر نخست وزیر شود و تنها نامزد ما هادی العامری است.
الخزعلی همچنین در مصاحبه ای دیگر با گروهی از خبرنگاران بار دیگر دیدگاه های خود در خصوص وقایع اخیر را تشریح كرد و گفت: وقایع بصره اوضاع را به بن بست رسانده و به همین دلیل ما خواهان استعفای العبادی هستیم.
وی گفت: این حوادث در راستای طرح آمریكاست و واشنگتن می خواهد با بودن یك فرد معین در پست نخست وزیری، وارد كردن عراق در محور آمریكا و سپس تجزیه این كشور، طرح معامله قرن را تحقق بخشد.
وی گفت: آتش زدن مقر احزاب از سوی عوامل حزبی صورت می گیرد و آنها دنبال طرح های درازمدت خود هستند.
الخزعلی تاكید كرد همانطور كه در جنگ با داعش، مردانی بودند كه معادلات را تغییر دادند، امروز نیز در صورتی كه كشور و ملت عراق و اصل روند سیاسی در این كشور مورد تهدید قرار گیرد، با قدرت وارد خواهند شد و جلوی آن را می گیرند.
وی گفت: ما از نیروهای خود تاكنون خواسته ایم كه وارد عمل و برخورد با این وابستگان حزبی كه به مراكز حمله می كنند نشوند و از خود این احزاب خواسته ایم فتنه را دفع كنند اما اگر این حملات تكرار شود جلوی آن خواهیم ایستاد چرا كه اطمینان داریم طرح های خارجی پشت سر آن است.
این فرمانده ارشد الحشد الشعبی گفت: بصره مساوی با الحشد الشعبی است، بیشتر شهدای مبارزه با داعش از بصره هستند، اینها فرزندان مرجعیت هستند و زیر بار طرح ها و توطئه های خارجی نخواهند رفت.
وی افزود: مردم باید آماده باشند كه در صورت نیاز علیه این گونه اعتراضاتی كه شرایط را به مرحله خطرناكی رسانده است دست به تظاهرات بزنند.
دبیركل عصائب اهل الحق گفت: دشمن در سال 2014 و از طریق داعش قصد تجزیه عراق داشت و بیش از هر كسی اهل سنت را هدف قرار داد، بار دیگر از طریق جدایی طلبی دركردستان عراق تلاش كرد و این بار هیمنه كردها را شكست و اكنون با وقایع بصره دنبال زدن شیعه عراق است.
وی گفت: ما روی مردم بصره و آگاهی آنها حساب می كنیم آنها اجازه نخواهند داد امنیت عراق به خطر بیفتد.
الخزعلی اظهار داشت: ما و سائرون (ائتلاف انتخاباتی مورد حمایت مقتدا صدر) باید در یك جبهه باشیم خواه این جبهه در دولت یا در اپوزیسیون باشد. به مقتدا صدر پیام داده ایم كه ما حاضریم از نامزد خود برای نخست وزیری كوتاه بیاییم به شرطی كه شما هم (از گزینه خود یعنی العبادی) كوتاه بیایید.
وی تاكید كرد: الحشد الشعبی اجازه مورد تهدید قرار گرفتن كشور و آشتی در داخل كشور را نخواهد داد و در صورت نیاز برای دفاع از مردم وارد عمل خواهد شد.
وی همچنین درخصوص آخرین وضعیت دو محور سیاسی رقیب كه هر یك تلاش می كند ائتلاف (فراكسیون) بزرگ پارلمانی و به تبع آن دولت را تشكیل دهد گفت: ائتلاف سازندگی (العامری - المالكی) 153 نماینده و ائتلاف دیگر (سازندگی و بازسازی به رهبری صدر - العبادی) تنها 105 نماینده را جذب كرده اند.
الخزعلی افزود: آنها اگر دارای یك اكثریت محدود هم بودند، جلسه نخست (دومین روز) پارلمان (با خروج نمایندگان محور العامری - المالكی و باقی ماندن نمایندگان محور مقابل) از حد نصاب نمی افتاد.
سخنان مهم الخزعلی درحالی است كه ناظران مسائل عراق، شرایط سیاسی و امنیتی این كشور بطور كلی و مناطق جنوبی بطور ویژه را بسیار حساس و آبستن حوادث پیش بینی نشده ای می دانند.
خاورم*10*380**