۱۶ شهریور ۱۳۹۷،‏ ۱۳:۵۲
کد خبر: 83025488
۰ نفر
حمایت امیدی‌ها از سلحشوری در مقابل توهین‌ها و فشارها

تهران-ایرناپلاس- نمایندگان فراكسیون امید، توهین به پروانه سلحشوری را محكوم و اعلام كردند این مساله را پیگیری خواهند كرد.

سه شنبه هنگامی كه موعد نطق میان دستور بهارستان نشینان فرارسید، پروانه سلحشوری، عضو فراكسیون امید پشت تریبون رفت و ضمن انتقاد نسبت به اوضاع كشور، پیشنهادهایی را برای برون رفت از این اوضاع مطرح كرد. او در بخشی از نطق خود نسبت به ناكارآمدی قوه قضائیه و نظارت استصوابی شورای نگهبان اعتراض كرد و گفت: «به خدا پناه می برم و خطابم را مقام معظم رهبری قرار می دهم، زیرا اعتقاد دارم تنها راه برون رفت از ابرچالش های فعلی، ورود رهبری برای نجات كشور است. همان گونه كه 10 سال پس از انقلاب در زمان امام خمینی (ره) نیاز به بازنگری قانون اساسی دیده شد و چنین نیز شد، اكنون از مقام معظم رهبری تقاضا دارم در مواردی كه به نظر می رسد جمهوریت و اسلامی بودن نظام آن طور كه باید در جامعه شكل بگیرد، صورت نگرفته، به تغییرات در این حوزه ها كمك كنند.»

**عصبانیت دلواپسان از نطق سلحشوری
اما نطق این نماینده اصلاح طلب زن مجلس به مذاق برخی اصولگرایان بهارستان خوش نیامد و از همان زمان كه تریبون را به سمت صندلی خود ترك كرد، مورد هجمه و اهانت آنان قرار گرفت. سلحشوری همان روز در گفت وگو با ایرناپلاس گفته بود برخی از نمایندگن جبهه پایداری پس از نطقش به او معترض شدند و با ادبیاتی تند با او برخورد كردند.

**نماینده معترض كه بود
اما این ادبیات تند كه سلحشوری می گوید نمایندگان جبهه پایداری علیه او به كار بردند چه بوده و از سوی كدام نماینده بیان شده است.
برخی نمایندگان مجلس و همچنین خبرنگارانی كه صحن علنی بهارستان را روز سه شنبه پوشش دادند، با استناد به صدای ضبط شده می گویند احمد امیرآبادی فراهانی، نماینده قم بعد از نطق سلحشوری به سوی او رفته و خطاب به این نماینده اصلاح طلب مجلس گفته است: «من این حرفت را قبول دارم، اگر شورای نگهبان اصلاح طلبانی كه اسم و رسم دارند و سرشان به تنشان می ارزد را ردصلاحیت نكند، آدم های بی بته ای مثل تو به مجلس نمی آیند!»
امیرآبادی اما در گفت وگو با ایرناپلاس می گوید به سلحشوری اهانت نكرده و مودبانه با او صحبت كرده است. با این حال او اذعان دارد كه خطاب به سلحشوری گفته است اگر شورای نگهبان آدم های كاركشته اصلاح طلب را ردصلاحیت نكند افردی مانند سلحشوری به مجلس نمی آمدند كه مصالح ملی را نمی دانند.

گرچه امیرآبادی بكار بردن واژه «بی بته» برای نماینده اصلاح طلب زن مجلس را تكذیب كرده، اما تنها او نبوده كه از نطق سلحشوری برآشفته است. بیرون از بهارستان هم مهدی كوچك زاده، نماینده سابق مجلس و نزدیك به جبهه پایداری در صفحه اینستاگرام خود با انتشار كاریكاتوری از سلحشوری به او اهانت كرد و نوشت: «خامباجی به خانه ات برگرد و اگر توفیق یافتی دو ركعت نماز برای عاقبت بخیری خودت و شوهرت بخوان قول میدهم اندكی از مشكلات مردم كم شود!»

**جمع آوری امضا علیه نماینده زن تهران
عصبانیت دلواپسان از نطق پروانه سلحشوری به اهانت به او ختم نشده و 20 نماینده با امضای نامه ای خطاب به هیات نظارت بر رفتار نمایندگان، با انتقاد از اظهارات دو نماینده تهران در نطق میان دستور، اظهارات این افراد را موجب تشویش اذهان عمومی نسبت به اركان نظام خواندند و خواستار بررسی پرونده این افراد در قوه قضاییه شدند.
با این حال اعضای فراكسیون امید، سلحشوری را تنها نگذاشتند و ضمن حمایت از سلحشوری می گویند كه پیگیر اهانت صورت گرفته نسبت به او خواهند بود.

**اهانت به سلحشوری را پیگیری می كنم
فاطمه سعیدی، عضو فراكسیون زنان و فراكسیون امید مجلس در واكنش به توهین ها به پروانه سلحشوری به دلیل نطق میان دستورش گفت: «من آن روز در مجلس نبودم، اما این موضوع را به عنوان یك نماینده بررسی می كنم و اگر توهین صورت گرفته باشد به آن واكنش نشان خواهیم داد.»

او افزود:«طبق قانون نمایندگان برای اظهارنظر آزادند و مصونیت دارند. خانم سلحشوری تشخیص دادند آن حرف ها حرف مردم است و با جسارت آن را بیان كردند. اینكه كسی توهین كند چون به مذاقش خوش نیامده منطقی نیست و محكوم است.»
سعیدی اضافه كرد:«ما در مجلس بارها شاهد نطق ها و صحبت هایی بودیم كه مخالف نظر ما است. برای نمونه اخیرا آقای كریمی قدوسی مطالبی علیه آقای ظریف در صحن علنی مطرح كردند، با اینكه ما مخالف این صحبت ها بودیم اما اهانتی نكردیم چون برای نمایندگان حق اظهارنظر قائل هستیم.»

این نماینده اصلاح طلب مجلس با محكوم كردن اهانت صورت گرفته به پروانه سلحشوری گفت: «اگر مشخص شود كه این اهانت صورت گرفته ما نسبت به آن واكنش نشان خواهیم داد.»

**اهانت به نماینده زن مجلس دون شان نمایندگی بود
بهرام پارسایی، سخنگوی فراكسیون امید نیز با محكوم كردن اهانت صورت گرفته به نماینده اصلاح طلب مجلس گفت: «این رفتار دون شان نمایندگی مجلس آن هم مجلس شورای اسلامی است.»

او به ایرناپلاس گفت: «طبق اصل 84 قانون اساسی نماینده آزاد است درباره همه مسائل داخلی و خارجی اظهارنظر كند.اما ما همیشه شاهد وجود افرادی دوآتشه و افراطی بوده ایم كه التزام عملی به قانون نداشتند.»

پارسایی اضافه كرد: «این گروه به قدری افراطی هستند كه اگر نماینده ای از اصول قانون اساسی بگوید آن را برنمی تابند و به او حمله و اهات می كنند. اینها در واقع التزام به قانون ندارند و نمی توانند حرف منتقدان را بشنوند.»
سخنگوی فراكسیون امید گفت: «اهانت و توهین ضعف و كوچكی را نشان می دهد چون اگر انتقادی دارند می توانند در قالب تذكر آن را بیان كنند اما به دلیل ضعفی كه دارند اهانت می كنند.»

او با محكوم كردن اهانت به پروانه سلحشوری تاكید كرد: «این رفتار دون شان نمایندگی است. اگر این افراد ادعای دینمداری دارند در عرصه عمل نشان دهند.»

گزارش از زینب نورانیان
**اداره كل اخبارچندرسانه ای**ایرناپلاس**

سرخط اخبار سیاست