۱۶ شهریور ۱۳۹۷،‏ ۹:۴۰
کد خبر: 83025347
T T
۰ نفر
فروش كلیه، متاع جان برای نان

زنجان - ایرنا - كلیه به عنوان عضوی از بدن كه وظیفه تنظیم فشار خون، دفع مواد زائد و مدیریت خونسازی را دارد امروزه به عنوان منبع تامین مالی عده ای برای رفع مشكلاتشان تبدیل شده است.

به گزارش ایرنا ، بازار خرید و فروش كلیه به حدی گرم است كه تبلیغات و آگهی های این عضو بدن به روشهای مختلف و راحت در دسترس مردم قرار می گیرد، تا جاییكه سایت و كانال ها در شبكه های اجتماعی برای این كار ایجاد می شود.
آمارهای انجمن بیماران كلیوی استان زنجان بیانگر آن است كه روزانه 6 نفر برای اهدا و فروش كلیه به این انجمن مراجعه می كنند كه بیشتر آنها به قصد فروش برای حل مشكلات مالی و نوعا از طبقه پایین شهر هستند.
همه چیز از یك كار خداپسندانه شروع شد، دوست داشتم یكی از كلیه هایم را برای انسانهایی نیازمند اهدا كنم، اما یك دفعه روزگار روی خوش نشان نداد، بیماری پدر و مادرم و هزینه های سرسام آور آن موجب شد این عضو حیاتی بدن را بفروشم ، این را یك فروشنده كلیه زنجانی گفت.
هنوز به آینده مبهم خود فكرمی كند، از كار فداكارانه خود هرگز پشیمان نیست همین بس كه توانست با فروش كلیه خود مشكل مالی بیماری پدر و مادرش را تامین كند از ته دل رضایت خاطر دارد.
وی نمی خواهد این كارش بر ملا شود، چرا كه رنج بیماری صعب العلاج چند سالی است بر دوش آنان سنگینی می كند و فهمیدن این موضوع چه بسا بسیار دردناك خواهد بود.
این شهروند 38 ساله زنجانی یكی از ده ها متقاضی فروش كلیه بود كه به تازگی این كار را انجام داده است و پزشك معالج او توصیه كرده كه یكماه بطور كامل استراحت كند تا مشكلی برایش پیش نیاید، هر چند چهره خسته او سال ها از نداری، تشویش و بیماری پدر و مادرش حكایت دارد.
وی در این ارتباط به خبرنگار ایرنا گفت: همیشه به یك كار خوب و اقدام ایثارگرانه فكر می كردم و تصمیم داشتم كلیه خود را به انسانهای نیازمند اهدا كنم، اما كتاب زندگی ورق دیگری را برایم رقم زد، پدر و مادرم هر 2 به فاصله كوتاهی به سرطان مبتلا شدند.
این شهروند زنجانی ادامه داد: مادرم 72 سال دارد او در سال 93 پس از مراجعه به متخصص متوجه سرطان پستان و پدرم نیز كه هم اكنون 78 سال دارد به فاصله كوتاهی در همین سال به سرطان معده مبتلا شد.
وی بیان كرد: 2 خواهر و یك برادر بزرگتر دارم كه همه آنها تشكیل زندگی داده اند و من در واقع آخرین فرزند خانواده ام محسوب می شوم كه بیشترین رسیدگی بیماری پدر و مادرم را بر عهده دارم.
این شهروند زنجانی افزود: پس از مدتی تصمیم گرفتم كلیه ام را برای تامین هزینه درمان و دارویی بیماری پدر و مادرم بفروشم، چون هزینه های اقتصادی كفاف نمی داد، بنابراین با مراجعه به انجمن كلیوی زنجان موفق شدم گیرنده مناسبی را پیدا كنم و پس از توافق این عضو مهم را 200 میلیون ریال بفروشم.
وی اضافه كرد: چون پولی نداشتم 20 میلیون ریال از مبلغ بصورت توافقی با گیرنده كلیه صرف انجام آزمایش های لازم و دیگر فرآیندها كردم و یكماه پیش در مركز آموزشی درمانی تخصصی و فوق تخصصی زنجان عمل اهدا و پیوند انجام شد و هم اكنون در استراحت كامل بسر می برم.
این شهروند خاطرنشان كرد: با این هزینه توانستم هزینه های دارویی بیماری سرطان پدر به ویژه مادرم را تامین كنم ، هر چند انجمن مهرانه رادیوتراپی را برای بیماران استان بصورت رایگان انجام می دهد، اما اكنون شرایط اقتصادی هزینه های دارویی این بیماران را به مراتب افزایش داده است.
وی تاكید كرد: از انجام این كار رضایت كامل دارم چرا كه توانسته ام مشكل مالی تامین داروهای بیماری سرطان پدر و مادرم را تامین كنم و از سوی دیگر فردی كه نیازمند بود توانست به چرخه زندگی بازگردد و عمل پیوند موفقیت آمیز بوده است.

** همسرم بدهی داشت، مجبور به فروش كلیه شدم
با هزاران امیدی و آرزویی كه داشت زندگی مشترك خود را آغاز كرد، او هرگز تصور نمی كرد قطار زندگی خوشبختی اش در فاصله كوتاهی متوقف و به عبارتی دیگر به جدایی ختم شود.
بسیار دوید از دیگران كمك خواست، تا شاید زندگی مشتركش از هم گسسته نشود، اما دیگر نمی شد كاری كرد، بدهی پشت سر بدهی و در نهایت راهی جز فروش كلیه نداشت.
مینا 33 ساله سختی و مشكلات چند ساله زندگی مشتركش چنان كمر او را خمیده كرده سن او را بیشتر نشان می دهد، كمی مكث می كند و با بغضی گرفته از انجام این كار و آنچه بر زندگی اش رخ داده به خبرنگار ایرنا گفت: هفت سال پیش با شوق فراوان و از اینكه شریك زندگی خود را انتخاب كردم، خوشحال بودم اما دیری نپایید كه تغییر شغل مكرر همسرم كم كم نگرانی های را برای خانواده ام ایجاد كرد اما این داستان تمامی نداشت.
وی ادامه داد: اوایل پدرم به دلیل مشكلات بدهی شوهرم و برای پایداری زندگی ما تلاش زیادی انجام داد ،بدهی ها را یكی از پس دیگری پرداخت می كرد اما همسرم به این موضوع توجه چندانی نداشت و مایل بود شغل مورد علاقه خود را با در آمدی بالا دست و پا كند.
این شهروند زنجانی اضافه كرد: در نهایت پس از تغییر مكرر شغل، كار آزاد لاستیك فروشی را دست و پا و البته هزینه بالایی را صرف این كار كرد، اما این اقدام او نیز بی فایده بود چرا كه چك های بی محل از طرفی و بدهی زیادی كه از قبل وجود داشت زندگی ام را تباه كرد.
وی خاطرنشان كرد: بر این اساس همسرم بار اول به زندان رفت و البته با وثیقه آزاد شد، اما عدم پرداخت بدهی كه در مجموع 4 میلیارد ریال را شامل می شد، مجبور به فروش منازل و حتی خانه پدرم شدیم كه تا حدودی كفاف داد.
مینا افزود: بر این اساس برای جبران بخشی از بدهی، یكسال پیش به انجمن كلیوی زنجان مراجعه كردم و پس از پیگیری لازم موفق شدم گیرنده مناسبی پیدا كنم و یكی از كلیه هایم را به قیمت توافقی 250 میلیون ریال بفروشم.
وی گفت: هر چند با این كار توانستم سند به گرو گذاشته در دادگستری را آزاد كنم، اما هنوز 400 میلیون ریال دیگر برای آزاد كردن سند دیگری در دادگستری زنجان نیاز دارم كه امیدوارم مهیا شود.
وی اظهار داشت: هم اكنون شوهرم متواری شده و از او خبری نیست و من را هم تهدید كرده بود كه در صورت پیدا كردن مكان من، پسر كوچكم را خواهد گرفت و بر این اساس مهریه و جهیزیه م را بخشیدم و با مراجعه به دادگاه خانواده طلاق توافقی گرفتم.
وی یادآوری كرد: هم اكنون با پسر سه ساله ام در منزل اجاره ای با خانواده ام زندگی می كنم و برای گذران زندگی ام نیز یك دار كوچك فرشبافی راه اندازی كردم كه بسیار طاقت فرسا است اما با این كار زندگی ام را سپری می كنم.
مینا گفت: بخاطر اینكه یكی از كلیه ام را از دست داده ام پزشك مربوطه به شدت از انجام كارهای سنگین اجتناب كرده و حتی فعالیت طولانی مدت نیز برایم مشكل ساز است.
وی خاطر نشان كرد: از چهار ماه گذشته و برای گذران زندگی ام و با توجه به مشكلات اقتصادی و برای تحت پوشش قرار گرفتن به بهزیستی مراجعه كردم كه تاكنون نتیجه ای به دنبال نداشته است.
مینا افزود: گاهی با گیرنده كلیه كه خانمی 35 سال است كه مشكل دیالیز داشت ارتباط دارم ، هر چند مشكلاتی دارد اما از اینكه توانسته به زندگی باز گردد، خوشحالم.

** شمار مراجعان برای فروش كلیه افزایش یافته است
كارشناس امور بیماران انجمن كلیوی استان زنجان نیز در این ارتباط به خبرنگار ایرنا گفت: زندگی شهرنشینی كنونی به نوبه خود مشكلات و معضلات متعددی را با خود به ارمغان آورده و در این میان تشدید مشكلات اقتصادی عده ای را بناچار و برای تامین هزینه های زندگی به خرید و فروش كلیه سوق داده است.
گلزار باباخانی افزود: این در حالی است كه شمار مبتلایان به بیماران دیالیزی در این استان رو به افزایش بوده و حتی این روند طی ماههای گذشته روند صعودی نشان می دهد.
وی یادآوری كرد: بر این اساس از ابتدای امسال تا كنون 42 نفر بیمار دیالیزی جدید در استان شناسایی شده كه این رقم در كل استان 425 بیمار را شامل می شود كه نیازمند پیوند كلیه هستند.
این كارشناس ادامه داد: مشكلات عدیده و از طرفی نابسامانی های اقتصادی و از طرفی وجود معضلات گوناگون دست به دست هم داده كه خرید و فروش كلیه نیز در استان زنجان كه در مقایسه با سال های گذشته بسیار اندك شمار بود امروز افزایش یابد.
وی بیان كرد: بطور میانگین روزانه 6 نفر برای اهدای كلیه و به عبارتی برای فروش عضو به این انجمن مراجعه می كنند كه در برخی موارد نیز سنین خیلی پایین نیز مشاهده می شود.
باباخانی افزود: اغلب مراجعه كنندگان بیشتر از طبقات متوسط به پایین و اغلب كارگران ساختمانی و یا فصلی تشكیل می دهند كه با مشكلات اقتصادی دست به گریبان هستند و برای ادامه و بقای زندگی خود به این كار تن می دهند.
وی اضافه كرد: مشكلات مالی از قبیل بدهی بالا، بیماری اعضای خانواده و بیكاری موجب شده متقاضیان حتی در صورت برخوردار نبودن از شرایط لازم به اصرار خواستار ثبت نام و پیدا كردن گیرنده مناسب هستند.
این كارشناس ادامه داد: بطور معمول اهدای كلیه و یا فروش این عضو مهم بدن طبق فرآیندهایی بویژه انجام آزمایش های لازم انجام می گیرد اما بیشتر مراجعه كنندگان از شرایط لارم برخوردار نیستند.
باباخانی افزود: هم اكنون برای خرید و فروش كلیه نرخ مصوبی از سوی انجمن كلیوی ایران بخاطر جلوگیری از بروز دلالی وجود دارد كه بیماران زیادی در انتظار پیوند نباشند كه این مبلغ در مرز 200 میلیون ریال انجام می شود كه البته این رقم می تواند بصورت توافقی بیشتر نیز باشد.
وی اظهار داشت: 90 درصد مراجعه كنندگان به این انجمن برای فروش كلیه پس از ارجاع به متخصص مربوطه متوجه می شوند به نوعی با مشكلات كلیوی مواجه شده اند و باید تحت درمان قرار بگیرند.
این كارشناس خاطر نشان كرد: در واقع می توان گفت این انجمن با این اقدام كار غربالگری بیماری های مربوط به كلیه را انجام می دهد كه این مهم پس از انجام آزمایش های مربوطه مشخص می شود.

** مشكلات اقتصادی، علت اصلی فروش كلیه
یك فوق تخصص بیماری های كلیه و فشار خون نیز با اشاره به اینكه بیشتر مراجعه كنندگان فروش كلیه به دلیل مشكلات اقتصادی این كار را انجام می دهند، ادامه داد: 90 درصد مراجعه كنندگان را مردان و 10 درصد را زنان تشكیل می دهند كه اغلب به دلایلی نظیر بدهی، تصادف و نرفتن به زندان این كار را انتخاب می كنند.
دكتر بهاره حاج سلیمی افزود: در این میان شمار مراجعه كنندگانی كه با انگیزه خیرخواهانه خواستار اهدا و یا فروش كلیه خود باشند بسیار ناچیر است و بیشتر آنان نیز از طبقه متوسط و پایین هستند.
وی اضافه كرد: فروش و اهدای كلیه تابع شرایط خاصی است و نداشتن بیماری های متعدد از قبیل فشار خون و دیابت فاكتور بسیار مهمی تلقی می شود.
این فوق تخصص بیماری های كلیه و فشارخون ادامه داد: این در حالی است كه شمار زیادی از مراجعه كنندگان كه دارای شرایط لازم نیستند،اصرار می كنند كه فروش و اهدا كلیه انجام گیرد كه در عمل انجام چنین كاری امكان پذیر نیست.
وی بیان كرد: از طرفی تعدادی از مراجعه كنندگان را زنان جوان تشكیل می دهند ك بدلیل مشكلات اقتصادی و یا بدهی همسرانشان مجبور به انجام این كار می شوند كه البته این كار با دقت بیشتری انجام می گیرد.
حاج سلیمی افزود: بهترین رده سنی برای فروش و اهدا این عضو بین 20 تا 30 سال بوده و در این میان مردان در مقایسه با زنان به دلیل وجود نفرون و كلیه های بزرگتر شرایط بهتری برای انجام كار دارند.
وی ابراز كرد: طی سال های گذشته به ویژه مشكلات اقتصادی در سال جاری شمار مراجعه كنندگان به كیلینك برای بررسی موارد و فروش كلیه افزایش یافته است.
این فوق تخصص بیماری های كلیه و فشار خون ادامه داد: هم اكنون سه روز هفته در كلینیك نسبت به پذیرش بیماران ا قدام می كنم كه روزانه سه اهدا كننده كلیه به این مكان مراجعه می كند كه این موضوع بیانگر افزایش رو به رشد این پدیده است.
وی اظهار داشت: اغلب مراجعه كندگان به دلیل نیاز فوری به بعد مادی ماجرا تمایل دارند تمامی مراحل به ویژه انجام آزمایشات و در نهایت عمل پیوندبه گیرنده طی مدت كوتاهی انجام بگیرد، در حالی كه این مدت از 10 روز تا یك ماه متغیر است.
حاج سلیمی افزود: طبق توافقی كه بین خریدار و فروشنده انجام می گیرد هزینه آزمایش ها اختیاری بوده و یا حتی خود فرد نیز می تواند عهده دارشود.

** قیمت مشخصی برای خریدو فروش كلیه وجود ندارد
این فوق تخصص بیماری های كلیه و فشار خون ادامه داد: هم اكنون قیمت مشخصی برای خرید و فروش كلیه بین متقاضیان وجود ندارد و این رقم بین 200 تا 400 میلیون ریال در نوسان بوده و حتی می تواند بیشتر نیز باشد.
وی ابراز كرد: بطور قطع تضمینی برای عمل یپوند كلیه فرد گیرنده وجود ندارد اما بین 80 تا 90 درصد موفقیت آمیز بوده كه بیمار باید مدتی زیر نظر پزشك و متخصص مربوطه باشد.
حاج سلیمی افزود: به این موضوع باید توجه داشت كه امكان پس زدگی پیوند كلیه برای فرد گیرنده وجود دارد اما تلاش می شود این نقضیه با تجویز داروهای مناسب برطرف شود.
وی ادامه داد: تمامی افرادی كه كلیه خود را بفروش رساندند از انجام كار خود پشیمان نیستند چون مشكلات اقتصادی و از طرفی از قبل كسب اطمینان لازم برای این كار سوال می شود.
این فوق تخصص بیماری های كلیه و فشار خون ادامه داد: بیشتر دهنده ها كلیه نیز باید نكات خود مراقبتی را رعایت كنند چه بسا در صورت بی توجهی بیماری های خود ایمن كلیه ها را گرفتار می كند و حتی بیماری نظیر دیابت و فشاز خون با افزایش سن به از كارافتادن عضو دیگر كلیه منحر شود.
وی خاطر نشان كرد: اغلب فروشنده ها كلیه مشكل بوجود آمده خود با هزینه ای كه بدست آمده تاحدودی برطرف می شود اما این كار بخاطر اهدا به كار ایثارگرانه ای نیاز دارد.
9646/8068

سرخط اخبار استان‌ها