۱۶ شهریور ۱۳۹۷،‏ ۸:۳۵
کد خبر: 83025322
۰ نفر
عقب نشینی مجلس نسبت به یكی از مطالبات مردم

تهران - ایرنا - طرح شفافیت آرا كه مسئولیت پذیری، تعهد و پاسخگویی نمایندگان را به همراه داشت و نظرات مجلسی ها را به طور شفاف به اطلاع افكار عمومی می رساند، چهارشنبه گذشته با مخالفت بررسی با فوریت آن همراه شد كه در واقع می توان یكی از نقاط ضعف مجلس دهم برشمرد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در حالی با فوریت طرح شفافیت آرا مخالفت كردند كه این شفافیت گامی برای نظارت هر چه بیشتر مردم بر نمایندگان محسوب می شد.
رد یك فوریت این طرح كه بسیاری از نمایندگان به بهانه ضرورت شفافیت توانستند آرای مردم را برای ورود به خانه ملت كسب كنند را باید یكی از نقاط ضعف مجلس دهم برشمرد و همان طوری كه طی روزهای گذشته بسیاری اظهار داشتند قطعا این موضوع در حافظه تاریخی ملت ایران می ماند.
شفافیت عملكرد مسئولان از دیرباز یكی از مطالبات عمومی مردم بوده است به همین دلیل شاهدیم در روند برگزاری انتخابات ادوار مختلف از جمله انتخابات مجلس نامزدها همیشه از شعار شفافیت به عنوان یكی از موارد تبلیغاتی خود بهره برده اند اما همیشه بعد از كسب رای مردم و حضور در مجلس این شعار از خاطر آنها پاك شده است.
از چندی پیش كه در رسانه ها عنوان شد طرح شفافیت آرای نمایندگان در مجلس مطرح است، مردم امیدوار شدند كه نمایندگان مجلس گامی را در جهت شفافیت عملكرد خود بر داشته اند.
طرح شفافیت آرای نمایندگان آن قدر برای افكار عمومی جذابیت داشت كه فراكسیون های مختلف مجلس سعی كردند در مصاحبه ها و اظهارنظرهای خود این طرح را به نام خود ثبت كنند، ولی در هنگام عمل مشاهده شد در حالی كه بیش از 160 نماینده آن را امضا كرده بودند تنها 59 نفر به یك فوریت بررسی آن رای مثبت دادند و 110 نماینده نیز با آن مخالفت كردند.
استدلال برخی مخالفان فوریت بررسی این طرح آن بود كه دلیلی برای بررسی فوریت دار آن در مجلس وجود ندارد و می توان این موضوع را مانند بسیاری از طرح ها و لوایح دیگر به طور عادی در دستور كار قرار داد.
با توجه به عمر باقی مانده از مجلس دهم و همچنین تعداد طرح و لوایح كه هم اكنون در دستور كار مجلس قرار دارند، بعید به نظر می رسد كه طرح شفافیت آرای نمایندگان در دستور كار مجلس قرار گیرد.
البته شماری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در فضای مجازی از رای نیاوردن یك فوریت این طرح در مجلس ابراز ناراحتی كردند. باید منتظر ماند تا سرنوشت طرح دیگری كه با 190 امضا با عنوان عملكرد فعالیت نمایندگان مجلس از سوی مجتبی ذوالنوری تهیه شده، چه می شود؟

**جزییات طرح شفافیت آرای نمایندگان
در تبصره یك این طرح الحاقی آمده است: در تمامی مواردی كه به موجب این قانون رای گیری به عمل می آید و مصادیق آن در ماده 121 آیین نامه داخلی مجلس مشخص شده، جهت اطلاع مردم، اسامی نمایندگان موافق، مخالف و ممتنع منتشر می شود.
براساس این تبصره، بدین منظور علاوه بر درج اسامی در مشروح مذاكرات، هیات رییسه موظف است نسبت به ایجاد سامانه الكترونیكی به طوری كه قابلیت دسترسی به آن برای آحاد ملت فراهم باشد، اقدام كند.
در تبصره دو این طرح نیز قید شده است: در موارد استثنایی با تقاضای 15 نفر از نمایندگان مجلس و با رای موافق اكثریت مطلق حاضران، رای گیری به صورت مخفی انجام می شود.
سیام**9121**1336