افغانستان امپراتوري ترياك است

مادريد- ايرنا- روزنامه لا وانگوارديا روز پنجشنبه در گزارشي نوشت كه افغانستان در سال 2017 به صادرات 65 درصد بيشتر مواد مخدر نسبت به سال گذشته خود پرداخت تا به يك امپراتوري براي صادرات ترياك تبديل شود.

به گزارش پنجشنبه شب ايرنا، لا وانگوارديا افزود: همه مي‌ دانيم كه افغانستان كشوري است كه بيشترين صادرات ترياك را دارد اما آنچه كه نمي‌ دانستيم اين است كه در سال 2017، اين صادرات به رغم تلاش هاي آمريكا براي جلوگيري از آن از طريق يك سرمايه گذاري 7 ميليارد و 280 ميليون دلاري در عمليات هاي مبارزه با مواد مخدر، 65 درصد نسبت به سال گذشته خود افزايش داشت.
روزنامه اسپانيايي ادامه داد:سنت كشت ترياك از زمان هاي دور مي‌ آيد اما هيچ وقت در گذشته به اين سطح نرسيده بود به طوري كه اين كشور از 200 هزار هكتار مزارع كشت به 380 هزار هكتار رسيده است .
نشريه لا وانگوارديا به نقل از گزارش سالانه بازرس كل ويژه براي بازسازي افغانستان (SIGAR ) كه دفتر نظارت نيروهاي مسلح آمريكاست نوشت كه درآمد حاصله از اين افزايش از يك ميليارد و 500 ميليون دلار به سه ميليارد دلار رسيد .
لا وانگوارديا با يادآوري اينكه پيش بيني‌ مي‌ شود كه افغانستان 90 درصد بازار توليد ترياك در جهان را در دست دارد، افزود: مواد مخدر از افغانستان به سوي سه راه به جنوب اروپا از طريق ايران و تركيه، به اروپاي شرقي‌ از طريق آسياي ميانه و روسيه و به سوي آفريقا از طريق پاكستان روانه مي شود.
روزنامه اسپانيايي نوشت كه اين يك زنجيره مطلوبي است كه به لطف فساد شديد در نهادهاي دولتي و يك عدالتي كه نگاه خود را از اين كاسبي برگردانده و به آن توجهي ندارد، كار مي‌ كند.
لا وانگوارديا ادامه داد:قبل از اينكه آمريكايي ها، پاي خود را در اين كشور بگذارند، دولت طالبان، كشت اين گياه را در سال 2001 ممنوع اعلام كرد، داده هاي اين سال يك ركورد را نشان مي‌ دهند چرا كه تنها 8 هزار هكتار از مزارع به كشت پرداختند .
نشريه اسپانيايي نوشت : اما پس از حمله نظامي آمريكا، عقيده طالبان تغيير كرد و اكنون آنها حتي ماليات كشت آن را مي‌ گيرند به طوري كه در حال حاضر، اين امر به يكي‌ از بزرگترين منابع تامين مالي‌ اين گروه تبديل گشته است .
روزنامه لا وانگوارديا يادآورشد:آمريكا پس از حملات 11 سپتامبر 2001، كه از افغانستان و از سوي «بن لادن» رهبر القاعده سازماندهي شد، عليه طالبان جنگ اعلام كرد . اما قبل از آن در طول دولت «جيمي كارتر» و پس از آن در دوران دولت «رونالد ريگان» ، واشنگتن اجازه داد كه مزاياي مواد مخدر به تامين مالي‌ مجاهدين كه در آن زمان عليه ارتش شوروي در جنگ افغانستان بين سالهاي 1978 تا 1992 نبرد مي‌ كردند، كمك كند .
رسانه اسپانيايي افزود: كشت، تبديل و توزيع در حال حاضر غيرقانوني است اما در عمل، تخمين زده مي‌ شود كه 590 هزار نفر هر روزه در كسب و كار ترياك كار مي‌ كنند، تا جايي كه تعداد كارگراني كه در اين قشر كار مي‌ كنند ، سه برابر تعداد نيروهاي دفاعي و امنيت ملي‌ افغانستان است .
گزارش سالانه بازرس كل ويژه براي بازسازي افغانستان تخمين مي‌ زند كه ترياك بين 20 تا 32 درصد توليدات ناخالص داخلي‌ افغانستان را تشكيل مي‌ دهد .
به نوشته لا وانگوارديا، نبود امنيت، فقر موجود در منطقه، فساد و گروه هاي تروريستي، موانع اصلي‌ براي ريشه كن كردن كاسبي ترياك به شمار مي رود.
شبد**اروپام *5*491**1455**1010