دعوا و ایجاد تشكیلات موازی با دولت، اصلاح كار نیست

تهران- ایرنا- رهبر معظم انقلاب در دیدار امروز(پنجشنبه) اعضای مجلس خبرگان رهبری اظهار داشتند: دعوا و ایجاد تشكیلات موازی با دولت، اصلاح كار نیست؛ كار جهادی باید توسط خود مسئولان و از مجاری قانونی انجام گیرد.

به گزارش ایرنا از دفتر حفظ و نشر آثار آیت الله العظمی خامنه ای، حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در این دیدار مهمترین وظیفه مردم و نخبگان را در شرایط خطیر كنونی، حركت در جهت حفظ و تعمیق انسجام مردم با دستگاه های دولتی و پرهیز از ایجاد فضای یأس و ناامیدی و احساس بن‌بست دانستند و گفتند: بدخواهان ملت ایران به موازات جنگ اقتصادی، جنگ رسانه‌ای و تبلیغاتی را نیز در دستور كار خود قرار داده اند، بنابراین انتقادها باید با هدف اصلاح و خیرخواهانه باشند.
رهبر انقلاب اسلامی در ابتدای سخنانشان با اشاره به ایام پر بركت و مهم نیمه دوم ماه ذی‌حجه و مناسبت های تاریخی روز مباهله و روز نزول سوره دهر خاطرنشان كردند: مباهله در واقع مظهر اقتدار ایمانی و تكیه بر حقانیت است و ما همواره نیازمند اقتدار ایمانی و تكیه بر حقانیت نظام اسلامی در مقابل استكبار هستیم و در شرایط كنونی نیز برآیند گرایش های افكار عمومی، اطمینان نسبت به بر حق بودن حركت و مسیر نظام اسلامی است.
حضرت آیت الله خامنه ای سپس با تشكر از گزارش‌های بیان شده در جلسه، به اهمیت و ضرورت وحدت و انسجام ملی و شكل دهی افكار عمومی در این جهت اشاره كردند و افزودند: شرایط امروز ما، شرایط حساسی است اما این حساسیت به دلیل تعداد زیاد دشمنان و یا قدرت بالای آنها نیست زیرا این دشمنان از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی همواره بوده اند و حتی در آن زمان قدرت بیشتری نیز داشته اند اما با وجود همه اقدامات خصمانه از جمله حمله نظامی طبس، تحمیل جنگ هشت ساله، سرنگونی هواپیمای مسافری و محاصره اقتصادی، هیچ كاری از پیش نبرده اند و اكنون نظام اسلامی همچون شجره طیبه ای است كه با پایه های مستحكم، در حال گسترش و ثمردهی است.
ایشان تأكید كردند: حساسیت شرایط از این جهت است كه نظام اسلامی با قدم گذاشتن در یك راه نو و طرح دیدگاهها و نظریات متفاوت، در چهل سال گذشته، برخلاف جریان كلی استكبار و نظام سلطه حركت كرده است و در چنین شرایطی، در جنگل پر از تعارض سیاست بین المللی، شرایط و اقتضائات گوناگونی به وجود می آید كه باید در هر شرایطی به تناسب آن و با دقت كامل عمل كرد.
رهبر انقلاب اسلامی افزودند: اگر در هر اوضاع و اقتضایی، آحاد مردم بویژه نخبگان، نسبت به شرایط و جایگاه نظام غفلت كنند، قطعاً ضربه خواهیم خورد.
حضرت آیت الله خامنه ای در ادامه به تبیین شرایط فعلی و اقتضائات آن پرداختند و گفتند: امروز نظام اسلامی با یك جنگ همه جانبه اقتصادی مواجه است كه از یك اتاق جنگ و با دقت و اهتمام كامل هدایت می شود اما در كنار این جنگ، یك جنگ مهم رسانه ای و تبلیغاتی نیز در جریان است كه بیشتر اوقات از آن غفلت می شود.
ایشان با تأكید بر اینكه این جنگ رسانه ای، از قبل هم وجود داشته ولی اكنون شدت آن بیشتر شده است، افزودند: براساس اطلاعاتی كه در اختیار داریم، دستگاههای جاسوسی امریكا و رژیم صهیونیستی با حمایت مالی قارون های منطقه اطراف كشور ما، تشكیلاتی را برای این جنگ رسانه ای راه اندازی كرده اند و به طور جدی در حال برنامه ریزی و تلاش برای آلوده كردن فضای تبلیغاتی و فكری جامعه هستند.
رهبر انقلاب اسلامی تأكید كردند: اهداف این جنگ رسانه ای، ایجاد اضطراب، یأس، ناامیدی و احساس بن بست و بدبین كردن مردم نسبت به یكدیگر و نسبت به دستگاههای مسئول و همچنین بیشتر و بزرگ‌تر نشان دادن مشكلات اقتصادی در ذهن جامعه است.
حضرت آیت الله خامنه ای به یك نمونه اشاره كردند و گفتند: در همین مسائل مربوط به سكه و ارز و كاهش ارزش پول ملی، جنگ رسانه ای و فضاسازی های تبلیغاتیِ بدخواهان، تأثیرگذار بوده است كه البته از دشمن توقعی جز رذالت نیست اما باید مراقب باشیم، ما به این فضاسازی‌ها برای آلوده كردن ذهن مردم، كمك نكنیم.
ایشان با تأكید بر اینكه گاهی اوقات در بیان مشكلات و یا انتقادها مبالغه می شود، خاطرنشان كردند: این مبالغه موجب تشدید اضطراب افكار عمومی و همچنین موجب گسترش «ویروس بدبینی» در جامعه خواهد شد.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به اینكه همواره از ابتدای مسئولیت رهبری، به دولتها در زمینه های گوناگون انتقاد و یا اعتراض داشته اند كه در برخی موارد هم تند بوده است، گفتند: بنده خودم اهل انتقادم و اهل مسامحه در برخورد با مشكلات و دستگاههای مسئول نیستم اما تأكید دارم كه نحوه گفتن و نحوه اقدام كردن نباید به گونه ای باشد كه مردم دچار بیماری بدبینی شوند.
حضرت آیت الله خامنه ای خاطرنشان كردند: نباید فضای عمومی كشور بگونه ای شود كه اقدامات و تبلیغات مثبت قابل باور نباشند اما سخن دروغ دشمن قابل باور شود زیرا این وضعیت بسیار خطرناك است.
ایشان با تأكید بر اینكه ویروس بدبینی نسبت به دولت، مجلس، قوه قضاییه و نهادهای انقلابی، بد است، در عین حال، انتقاد خیرخواهانه را برای اصلاح امور لازم دانستند و گفتند: گاهی اوقات انتقاد باید عمومی باشد و نباید همیشه در گوشی باشد اما اینكه بگونه ای صحبت كنیم كه بندِ دلِ شنونده پاره شود و همه چیز را از دست رفته تلقی كند، كار صحیحی نیست.
رهبر انقلاب اسلامی افزودند: ما برخی اوقات در نحوه انتقاد اشتباه می كنیم زیرا دستگاههایی كه مورد انتقاد قرار می گیرند، كارهای خوب هم دارند كه باید آنها هم دیده و گفته شوند.
حضرت آیت الله خامنه ای با تأكید مجدد بر لزوم دیده شدن نكات مثبت و منفی دولت و دیگر دستگاهها در كنار یكدیگر، گفتند: بیان عمل سیئه در كنار عمل صالح موجب می شود كه مردم بدانند كارها و اقدامات خوب هم وجود دارد و ناامید نشوند.
ایشان با تأكید بر اینكه با وجود همه فضاسازی های تبلیغاتی بدخواهان و همه مشكلات، انقلاب و كشور در حال پیشرفت است، افزودند: بیان این موضوع به عنوان رجزخوانی نیست بلكه با اطلاع دقیق می گوییم كه كشور در حال حركت به سمت مفاهیم و آرمانها و حقایق انقلابی است، اگرچه ممكن است سرعت حركت، آنگونه كه انتظار می رود نباشد اما نظام در زمینه های گوناگون علمی، صنعتی، عزت سیاسی، رشد فكری و معنوی، حركت رو به جلو دارد و پیشرفت‌های خوبی روی داده است.
رهبر انقلاب اسلامی، گرایش روز افزون به معنویت در میان جوانان با وجود مطالب و تبلیغات پرحجم و گمراه كننده در فضای مجازی را یكی از نمونه های بارز برشمردند و گفتند: حضور گسترده جوانان در راهپیمایی اربعین، اعتكاف، نماز جماعات دانشگاهها و جلسات ماه رمضان، نشان دهنده پیشرفت در زمینه های معنوی است. چرا این نكات مثبت و پیشرفتها را نبینیم؟ این حقایق باید دیده، تحلیل و گفته شوند بویژه از جانب كسانی كه مخاطبان زیادی دارند.
حضرت آیت الله خامنه‌ای سپس به یك نكته مهم در شرایط فعلی كشور یعنی «انسجام مردم و دستگاههای مدیریتی كشور» پرداختند و گفتند: بخش مهمی از اعتمادسازی و جلب اعتماد در گرو اقدامات دستگاههای مختلف است البته تریبون‌داران نیز باید به این كار كمك كنند.
رهبر انقلاب اسلامی با تأكید بر اینكه هیچ دولتی بدون كمك و پشتیبانی مردم قادر به فعالیت نیست و نباید اعتماد مردم از دستگاههای دولتی، قضایی و نیروهای مسلح سلب شود، افزودند: راه علاج مشكلات كشور، خالی كردن پشت دولت و ابراز برائت از فعالیت دستگاههای مسئول نیست، بلكه راه علاج، ایجاد رابطه سالم بین افكار عمومی و دستگاههای مسئول، سخن گفتن و انتقاد كردن، و در عین حال كمك فكری و عملی كردن است.
ایشان مسئولان دولتی را به استفاده از نظرات مردم و راه حل‌های متخصصان اقتصادی از جمله در مسئله ارزش پول ملی و هدایت نقدینگی توصیه كردند و گفتند: وظیفه دولتی ها، استفاده از نظرات كارشناسان و تحرك برای حل مشكلات است.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به نگرانی بجای برخی‌ها در قبال گره های فكری افكار عمومی نسبت به كارآمدی و خوشبین بودن به حل مشكلات افزودند: وظیفه ما، هدایت دولتی ها به سمت استفاده از دیدگاههای كارشناسان و حل مشكلات و خوشبین كردن مردم نسبت به تلاشهای آنها است كه در چنین صورتی، گره های افكار عمومی باز می شوند.
حضرت آیت الله خامنه ای در پاسخ به برخی اظهارنظرها گفتند: جلسات خصوصی بنده با مسئولان دولتی، قضایی و نظامی ده برابر جلسات عمومی و رسانه‌ای است و در این جلسات مسائل مختلفی بحث می‌شود كه عموم از آن جلسات مطلع نیستند.
رهبر انقلاب اسلامی تأكید كردند: دعوا كردن راه اصلاح نیست، همچنانكه ایجاد تشكیلات و كار موازی با دولت نیز به صلاح و موفق نخواهد بود و تجربه ثابت كرده است كار باید به وسیله مسئولان آن، در مجاری قانونی انجام بگیرد.
ایشان افزودند: مسئولان باید كار را جهادی انجام دهند، البته در موارد خاص همچون نامه اخیر رئیس قوه قضائیه كه ممكن است قانون جوابگو نباشد و احتیاج به اجازه رهبری باشد، یقیناً همراهی و كمك خواهیم كرد.
حضرت آیت الله خامنه‌ای در پایان به نمونه‌ای از پیشرفت نظام اسلامی در عرصه معنویت و شرح حال یكی از شهیدان مدافع حرم اشاره و با استناد به آیاتی از قرآن كریم تأكید كردند: اگر در مقابل دشمنان بایستیم، مجبور به عقب‌نشینی خواهند بود و به توفیق الهی استكبار را به زانو در خواهیم آورد و این الگو را به همه دنیا نشان خواهیم داد كه اگر طرفداران اسلام آماده دفاع و مجاهدت باشند، قطعاً پیروز خواهند شد.
پیش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی، آیت‌الله جنتی رئیس مجلس خبرگان به تشكیل هیات اندیشه‌ورز در این مجلس اشاره كرد و گفت: علاوه بر تدوین آیین نامه اجرایی هیئت‌های اندیشه‌ورز، كارگروه‌هایی نیز با موضوعات دین و فرهنگ، اقتصادی، اجتماعی- سیاسی، علم و فناوری و حقوقی- قضایی تشكیل شده و در حال فعالیت هستند.
رئیس مجلس خبرگان مسئله اصلی كشور را اقتصاد، نابسامانی‌های بازار ارز و گرانی‌ها خواند و خاطرنشان كرد: در شرایط فعلی با توجه به گرفتاری‌های مردم، نیازمند حركت انقلابی و جهادی برای عبور از مشكلات هستیم.
همچنین آیت‌الله موحدی كرمانی نایب رئیس مجلس خبرگان با برشمردن محورهای سخنان نمایندگان خبرگان در اجلاسیه اخیر گفت: به دلیل مشكلات اقتصادی مردم، موضوع اجلاس اخیر مجلس خبرگان به مسائل اقتصادی و میزان موفقیت قوای سه‌گانه در حل آنها اختصاص داده شد.
به گزارش ایرنا، اعضای هیات رئیسه و نمایندگان مجلس خبرگان رهبری صبح امروز پیش از دیدار با رهبری با حضور در مرقد مطهر امام راحل با آرمان های بنیانگذار جمهوری اسلامی تجدید میثاق كردند.
پنجمین اجلاسیه مجلس خبرگان رهبری در دور پنجم، روز سه ‌شنبه به مدت 2 روز با بررسی میزان تحقق مطالبات رهبر معظم انقلاب در بهبود اوضاع اقتصادی و حل مشكلات معیشتی مردم در ساختمان پیشین مجلس شورای اسلامی برگزار شد.
سیام**9121 ** 2023