۱۵ شهریور ۱۳۹۷،‏ ۱۲:۵۷
کد خبر: 83024751
۰ نفر
برقی كردن موتورسیكلت ها از برنامه های دولت است

اصفهان - ایرنا - معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست، برقی كردن موتور سیكلت ها تا سه سال آینده به منظور كاهش آلودگی هوا را از برنامه های دولت اعلام كرد.

به گزارش ایرنا، عیسی كلانتری روز پنجشنبه در آیین افتتاح خط تولید موتورهای پیشرفته الكتریكی مغناطیس دائم در اصفهان افزود: در صورت تبدیل موتورسیكلت ها و خودروها به موتورهای برقی تا سه سال آینده، آلودگی هوا در كلانشهرها به صورت چشمگیر كاهش خواهد یافت.
وی با اشاره به خطرات زیست محیطی آلودگی هوا و آسیب های اقتصادی و اجتماعی ناشی از آن اظهار داشت: بهبود كیفیت هوا در كلانشهرها یكی از راهبردهای مهم زیست محیطی دولت دوازدهم است و تلاش بر این است كه كلانشهرها از هوای استاندارد بهره مند شوند.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، تردد زیاد خودروها را از علت های آلودگی هوای شهرهای بزرگ دانست و گفت: دود ناشی از سوخت موتورسیكلت ها نیز به شدت آلودگی هوای كلانشهرها افزوده است.
كلانتری با اشاره به اینكه در كشور، واحدهای متعدد و پیشرفته ای در زمینه تولید وسایل نقلیه برقی از جمله صنایع دریایی وابسته به وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح فعالیت دارند، ابراز امیدواری كرد با همكاری و كمك دولت این واحدهای تولیدی تقویت و زمینه استفاده بیش از پیش شهروندان از وسایل نقلیه برقی فراهم شود.
او بیان كرد: خوشبختانه در این بخش هیچ گونه وابستگی خارجی نداریم و خودكفا هستیم.
معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست گفت: با ارتقای فرهنگ مردم برای استفاده از وسایل نقلیه برقی به جای وسایل نقلیه بنزینی، علاوه بر صرفه جویی در مصرف سوخت های فسیلی كه بخش عمده آن وارداتی است، می توانیم شاهد هوای پاك در شهرهای كشور باشیم.
كلانتری تصریح كرد: به منظور حمایت از مصرف كنندگان این وسایل، دولت بخشی از سود تسهیلات را تقبل می كند و بخش دیگر آن را مصرف كننده باید پرداخت كند.
او افزود: شهرداری ها نیز باید در داخل شهرها مكان هایی را برای شارژ وسایل نقلیه برقی تعبیه كنند.
كلانتری ابراز امیدواری كرد: با هماهنگی مشترك همه نهادها، زمینه استفاده از موتورها، خودروها و دوچرخه های برقی برای شهروندان فراهم شود تا مردم بتوانند از حداقل حقوق شهروندی كه هوای پاك است، بهره مند شوند.
خط تولید موتورهای پیشرفته الكتریكی مغناطیس دائم روز پنجشنبه با حضور جانشین سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و استاندار اصفهان در شاهین شهر راه اندازی شد.
این خط تولید مكانیزه كه در مركز صنایع دریایی شهید قربانی ایجاد شده مشتمل بر سه محصول موتور مغناطیس دائم موتورسیكلت، موتور مغناطیسی دائم دوچرخه برقی و موتور مغناطیس دائم كولرهای آبی است.
شاهین شهر در 20 كیلومتری شمال اصفهان قرار دارد.
7134/7150/ 2093

سرخط اخبار اقتصاد