رحمانی فضلی: همكاری مرزی با عراق گسترش می یابد

بغداد - ایرنا - 'عبدالرضا رحمانی فضلی' وزیر كشور جمهوری اسلامی ایران گفت كه همكاری مرزی با عراق گسترش می یابد و توافقات انجام شده در یك روند مستمر پیگیری خواهد شد.

به گزارش ایرنا، رحمانی فضلی روز چهارشنبه پس از امضای تفاهم نامه همكاری اربعین با 'قاسم الاعرجی' همتای عراقی خود در یك كنفرانس خبری مشترك اعلام كرد: در مذاكرات هیات های دو كشور در خصوص موضوعات مختلف دو جانبه صحبت و توافق شد.
وی همكاری ها و هماهنگی های مرزی و گسترش آن را از محورهای مهم این مذاكرات عنوان كرد و گفت: مسوولان ذیربط در حوزه مرزی دو كشور، تعاملات و ارتباطات خود را برای تقویت همكاری های مرزی بطور مستمر ادامه خواهند داد.
رحمانی فضلی، یكی دیگر از محورهای مذاكرات هیات های بلندپایه سیاسی - امنیتی را موضوع اربعین و بررسی راهكارهای تسهیل و هر چه آسان تر كردن زیارت اربعین، تامین امنیت زائران و فراهم كردن شرایط بهتر با اجرای توافق های صورت گرفته میان دو طرف ذكر كرد.
وزیر كشور ایران گفت: هر دو كشور بر این باورند كه اربعین نماد وحدت، هماهنگی و همكاری است و می تواند بعنوان یك الگو در جهان اسلام باشد.
رحمانی فضلی با ابراز امیدواری نسبت به تاثیرات مثبت اجرایی شدن تفاهم نامه ای كه امروز به امضای دو طرف رسید، گفت: باید تلاش كنیم مراسم اربعین حسینی امسال، با شكوه تر، منظم تر و با امنیت بیشتر برگزار شود.
وی در بخش دیگری از سخنانش روابط ایران و عراق را فراتر از یك رابطه سیاسی دانست و گفت: روابط دو كشور در فرهنگ، تاریخ، مرز طولانی و ریشه های مشترك ریشه عمیق دارد.
وزیر كشور ایران گفت: هر دو دولت و ملت ایران و عراق تلاش می كنند در كنار هم و با تقویت وحدت و همدلی، اهداف مشترك مهمی چون مبارزه با تروریسم، تقویت تعاملات تجاری، توسعه پایدار و امنیت بیشتر در منطقه را بیش از پیش تحقق بخشند.
قاسم الاعرجی وزیر كشور عراق نیز در این كنفرانس خبری ضمن تشكر از سفر هیات ایرانی به عراق، مذاكرات انجام شده را موفق ارزیابی كرد و گفت: روابط دو كشور در حال حاضر خوب و ممتاز است اما باید تلاش كنیم، همكاری ها و هماهنگی ها را بویژه در بخش مبارزه با تروریسم، تردد زائران و تبادلات تجاری میان دو كشور توسعه دهیم.
وی گفت كه كشورش مصمم است روابط خوب كنونی با جمهوری اسلامی ایران را گسترش دهد.
وزیر كشور عراق همچنین بر آمادگی كامل وزارت كشور، نیروهای تابعه و سایر بخش های دولتی و مردمی عراق برای هر چه بهتر، روان تر و امن تر برگزار كردن مراسم اربعین امسال تاكید كرد.
رحمانی فضلی وزیر كشور جمهوری اسلامی ایران صبح چهارشنبه در راس یك هیات بلندپایه سیاسی - امنیتی برای یك سفر كوتاه در خصوص مراسم اربعین وارد بغداد شد.
ساعتی پس از ورود، وی به همراه الاعرجی همتای عراقی اش، یك یادداشت تفاهم همكاری در زمینه مراسم اربعین حسینی امضا كردند.
این سند پس از نشست مشترك هیات های عالیرتبه دو كشور در محل وزارت كشور عراق امضا شد.
در جلسه امضای این تفاهمنامه 'ایرج مسجدی' سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد، 'حسین ذوالفقاری' معاون امنیتی و انتظامی وزارت كشور و سردار 'قاسم رضایی' فرمانده مرزبانی ناجا نیز حضور داشتند.
هیات بلندپایه سیاسی - امنیتی ایران به ریاست رحمانی فضلی پس از كنفرانس خبری به زیارت حرم امام موسی كاظم و امام جواد (ع) در شهر كاظمین رفت و قرار است پس از آن بغداد را به مقصد تهران ترك كند.
سالانه حدود چهار میلیون زائر ایرانی به شهرهای مقدس عراق سفر می كنند كه بخش عمده آن مربوط به ایام زیارت اربعین است.
همچنین نزدیك دو میلیون زائر و گردشگر سیاحتی و پزشكی از عراق به ایران سفر می كنند.
خاورم*2*380**