وزیران خارجه ایران، عراق وتركیه امنیت مرزها را بررسی می كنند

بغداد - ایرنا - وزیر كشور عراق اعلام كرد كه وزیران خارجه ایران، عراق و تركیه قرار است در نشستی موضوع امنیت مرزها را بررسی كنند.

به گزارش ایرنا، 'قاسم الاعرجی' روز چهارشنبه در جریان كنفرانس خبری مشترك با 'عبدالرضا رحمانی فضلی' وزیر كشور جمهوری اسلامی ایران، با اشاره به اهمیت تامین امنیت مرزها در سه بخش عبور و مرور زائر و مسافر، تجارت زمینی و محلی، و مبارزه با قاچاق مواد مخدر و تروریسم، گفت: بزودی نشستی میان سه كشور در این خصوص برگزار می شود.
وی به زمان و مكان دقیق این نشست اشاره نكرد اما گفت كه در یكی از پایتخت های این سه كشور خواهد بود.
الاعرجی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به مذاكرات خود با همتای ایرانی اش گفت كه با وی درباره تردد زائران، مبارزه با مواد مخدر و تروریسم در مناطق مرزی گفتگو كرده است.
رحمانی فضلی وزیر كشور جمهوری اسلامی ایران نیز در این كنفرانس خبری با ابراز خرسندی از سفر به كشور دوست و برادر عراق بر اهمیت این روند و تلاش ایران برای گسترش آن در ابعاد مختلف تاكید كرد.
رحمانی فضلی وزیر كشور ایران صبح چهارشنبه در راس یك هیات بلندپایه سیاسی - امنیتی برای یك سفر كوتاه در خصوص مراسم اربعین وارد بغداد شد.
ساعتی پس از ورود، وی به همراه الاعرجی همتای عراقی اش، یك یادداشت تفاهم همكاری در زمینه مراسم اربعین حسینی امضا كردند.
این سند پس از نشست مشترك هیات های عالیرتبه دو كشور در محل وزارت كشور عراق امضا شد.
در جلسه امضای این تفاهمنامه 'ایرج مسجدی' سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد، 'حسین ذوالفقاری' معاون امنیتی و انتظامی وزارت كشور و سردار 'قاسم رضایی' فرمانده مرزبانی ناجا نیز حضور داشتند.
سالانه حدود چهار میلیون زائر ایرانی به شهرهای مقدس عراق سفر می كنند كه بخش عمده آن مربوط به ایام زیارت اربعین است.
همچنین نزدیك دو میلیون زائر و گردشگر سیاحتی و پزشكی از عراق به ایران سفر می كنند.
خاورم*2*380**