۱۴ شهریور ۱۳۹۷،‏ ۱۷:۰۳
کد خبر: 83023941
۰ نفر
اوآنا یك سوم گردش اطلاعات جهان را در اختیار دارد

تبریز - ایرنا - رئیس دوره ای اوآنا ( سازمان خبرگزاری های آسیا و اقیانوسیه ) و مدیرعامل خبرگزاری رسمی « آذرتاج » جمهوری آذربایجان گفت: خبرگزاری های عضو این سازمان در حال حاضر یك سوم گردش اطلاعات در سراسر جهان را در اختیار دارند.

به گزارش ایرنا، «اصلان اصلان اف» امروز چهارشنبه در دیدار با معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان شرقی در تبریز با بیان اینكه رسانه ها قدرت زیادی در انعكاس عملكرد دولت ها دارند، گفت: هر قدر كار مفیدی انجام دهید تا اطلاع رسانی نشود كسی نخواهد دانست.
وی با ابراز خشنودی از این دیدار بر گسترش همكاری های اقتصادی، سیاسی و نیز خبری بین دو كشور دوست و همسایه ایران و آذربایجان تاكید كرد.
وی خاطرنشان كرد: سازمان خبرگزاری های آسیا و اقیانوسیه در سال 1961 با هدف تسهیل اطلاع رسانی میان كشورهای این منطقه با حمایت یونسكو تاسیس شده است و اكنون 44 خبرگزاری از 35 كشور قاره های آسیا و اقیانوسیه در این سازمان عضویت دارند.
اصلان اف با بیان اینكه ایرنا یكی از خبرگزاری های فعال عضو این سازمان و دارای نفوذ در دنیاست، افزود:
عصر اینترنت نه تنها امكان مبادله اطلاع رسانی در میان خبرگزاری های عضو اوآنا را افزایش داده بلكه موجب افزایش تاثیر این خبرگزاری ها در سراسر جهان شده است.
وی با بیان اینكه جمهوری آذربایجان تا سال 1991 (قبل از استقلال) از نظر خبر رسانی تحت سلطه ایتارتاس بود و هر خبری كه ما به آنها مخابره می كردیم به نفع ارمنستان به دنیا مخابره شده و مظلومیت ما به گوش دنیا نمی رسید، افزود: به همین جهت حیدرعلی اف بر تاسیس خبرگزاری قدرتمند آذرتاج با سرعت و دقت اطلاع رسانی تاكید كرد.
اصلان اف با اشاره به دیدارش از ایران و گفت و گو با مقامات ارشد خبرگزاری های ایران گفت: چیزی كه من در اینجا مشاهده كردم آزادی بیان و رفتارهای دموكراتیك بود كه متاسفانه در برخی خبرگزاری های خارجی گاهی اوقات خلاف این گفته می شود.
وی همچنین با اشاره به زیرساخت های فضای مجازی موجود در ایران خاطرنشان كرد: گسترش فضای مجازی همگام با دنیا در ایران حیرت انگیز است و اخبار در سریع ترین زمان به گوش مردم می رسد.
اصلان اف با بیان اینكه امروزه مردم بسیار كمتر تلویزیون نگاه كرده و یا روزنامه می خوانند، گفت: در عرصه خبررسانی دنیا تحولات زیادی رخ داده و مردم بیشتر از طریق تلفن همراه خود اخبار را دنبال می كنند.
معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان شرقی نیز با تاكید بر گسترش ارتباطات اقتصادی، سیاسی و فرهنگی بین دو كشور ایران و جمهوری آذربایجان گفت: ریاست شما بر اتحادیه اوآنا برای ما مایه مسرت است و شما می توانید صدای ما را به گوش مردم دنیا برسانید.
رحیم شهرتی فر با تاكید بر اطلاع رسانی صحیح و به موقع اخبار اظهار داشت: شما هر خبری را كه مردم باید بدانند را به اطلاع عموم می رسانید و امروزه مردم باید اخبار صحیح و تخصصی را بدانند.
وی با اشاره به تحولات عظیم رخ داده در عرصه خبر گفت: امروز دنیا از حالت گرد بودن خارج شده و می توان گفت مسطح است و حوادث و رویدادها در سریع ترین زمان ممكن به اطلاع مردم در تمام مردم جهان می رسد.
به گزارش ایرنا، چهل و سومین اجلاس هیات اجرایی سازمان خبرگزاری های آسیا و اقیانوسیه (اوآنا) 12 شهریور ماه با حضور روسا، معاونان و مدیران ارشد خبرگزاری های عضو این سازمان قدرتمند رسانه ای كه بیش از دو سوم جمعیت جهان را پوشش می دهند، به میزبانی ایرنا در تهران برگزار شد.
این اجلاس با آیین افتتاحیه، نشست‌های كاری تخصصی و امضای چند توافق نامه همكاری مشترك دنبال شد و امروز نیز دیدارهای دوجانبه به منظور گسترش همكاری‌های موجود میان اعضای اوآنا صورت خواهد گرفت.
در اجلاس تهران مدیران عامل و مدیران ارشد خبرگزاری های 18 كشور روسیه، جمهوری آذربایجان، چین، قطر، تركیه، عمان، مغولستان، كره جنوبی، قزاقستان، ژاپن، ویتنام، اندونزی، مالزی،عراق، سوریه، لبنان، بلغارستان و خبرگزاری های مهر و ایرنا از جمهوری اسلامی ایران شركت كردند.
6132/3071