۱۴ شهریور ۱۳۹۷،‏ ۱۴:۲۶
کد خبر: 83023730
۰ نفر
37 قطعه عتیقه در جیرفت كشف شد

كرمان - ایرنا - مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان كرمان گفت: با تلاش نیروهای یگان حفاظت این اداره كل 37 قطعه شیء از باند قاچاق اشیای عتیقه در جیرفت كشف و ضبط شد.

به گزارش روز چهارشنبه اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان كرمان ،غلامرضا فرخی افزود: ماموران یگان حفاظت میراث فرهنگی استان كرمان در ادامه رصد و پایش جرایم علیه مواریث تاریخی و فرهنگی و به ‌محض اطلاع از خبر واصله مربوط به نگهداری مقادیری اشیای عتیقه در شهرستان جیرفت با تحقیقات گسترده و تلاش بی وقفه موفق به شناسایی افراد دخیل در امر قاچاق اموال تاریخی شدند.
وی بیان كرد: تیم عملیات یگان حفاظت اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان كرمان با همكاری عوامل انتظامی و قضایی در عملیاتی غافلگیرانه در مراجعه به منزل یكی از قاچاقچیان عتیقه، 37 قطعه شی شامل 11 قلم شی فلزی، پنج قلم شی سنگی، یك قلم شی از جنس استخوان، 6 قطعه سكه، 2 عدد مدال و 12 قلم مهره كشف و ضبط و در این رابطه نیز یك نفر را دستگیر كرده اند.
مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان كرمان اظهار داشت: با توجه به بررسی‌های اولیه كارشناسان میراث فرهنگی بخشی از اشیای مكشوفه دارای ارزش تاریخی بوده و قدمت آنها احتمالا به دوران پیش از تاریخ، دوران تاریخی و معاصر بازمی گردد و بخشی دیگر نیز فاقد هرگونه ارزش تاریخی و فرهنگی است.
وی با بیان اینكه اقدامات لازم برای دستگیری سایر اعضای این باند ادامه دارد، تاكید كرد: در زمان حاضر تمامی محوطه ها و اماكن باستانی و تاریخی استان كرمان به صورت شبانه روزی كنترل و رصد می شوند و با هرگونه اقدام برای حفاری غیرمجاز در این قبیل اماكن به شدت برخورد می شود.
اماكن و محوطه های باستانی و تاریخی متعدد و با ارزشی در استان كرمان وجود دارد كه حفاری های باستان شناسی در دست انجام است.
نیروهای یگان حفاظت این سازمان در قالب 40 پایگاه بطور شبانه روزی از محوطه های تاریخی، باستانی و اماكن موزه ای این استان پاسداری می كند.
شهرستان تاریخی جیرفت در 240كیلومتری جنوب كرمان قرار دارد.
7437/ 5054