استقلال رای و عمل رسانه‌ها تامین‌كننده منافع ملی كشورهاست

تهران- ایرنا- مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی، استقلال رای و عمل رسانه‌ها را تامین‌كننده منافع ملی كشورها و حتی احزاب و جناح‌های سیاسی آنها دانست.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، سید ضیاء هاشمی در ادامه دیدار با مدیران عامل و مدیران ارشد خبرگزاری های حاضر در چهل و سومین اجلاس هیات اجرایی اوآنا در تهران، میزبان «لور سلیمان» (laure sleiman saab) مدیر خبرگزاری ملی لبنان بود.
وی در این دیدار، تضمین منافع ملی را از مهم ترین اصول رسانه‌ای برشمرد و گفت: هر آنچه موجب تشدید تعارض و تفرقه در سطوح ملی و بین المللی می شود نهایتا به ضرر همگان تمام خواهد شد؛ همانگونه كه در مورد داعش، شاهد بودیم.
هاشمی تصریح كرد: در مقابل، مواضع شجاعانه و فداكارانه رسانه‌ای در دفاع از امنیت و صلح حتما نتیجه‌بخش خواهد بود.
مدیرعامل ایرنا، تقویت وحدت ملی و اقتدار لبنان را برای جمهوری اسلامی ایران را بسیار مهم عنوان كرد و گفت: ما به سهم خود در فضای رسانه‌ای و حرفه‌ای از تحقق این اصل مهم و كلیدی، حمایت خواهیم كرد و خرسندیم كه لبنان همچون نگین انگشتری خاورمیانه، خوش بدرخشد.
مدیر خبرگزاری ملی لبنان نیز ضمن قدردانی از میزبانی ایرنا در چهل و سومین اجلاس هیات اجرایی اوآنا در تهران، سطح این اجلاس را بسیار عالی و كارشناسی توصیف كرد و گفت: امضای توافق‌نامه با ایرنا یكی از دستاوردهای ارزشمند برای ما بود كه در حاشیه این اجلاس شاهد بودیم و در یكی دو روز گذشته، تماس های زیادی از رسانه های بیروت داشتم كه از این اتفاق، ابراز خوشحالی می كردند و سوالات زیادی در این رابطه داشتند.
«لور سلیمان» با اشاره به روابط تنگاتنگ خبرگزاری ملی لبنان و ایرنا ابراز امیدواری كرد امضای این توافق‌نامه و این دیدار به توسعه و تعمیق تعاملات موجود كمك كند.
وی مهم ترین رویكرد خبرگزاری ملی لبنان را حفظ استقلال حرفه‌ای به دور از گرایش های سیاسی ذكر كرد و گفت: در تمام مدت فعالیت خود سعی كرده ایم تمركز خود را بر وحدت گرایی و تقویت عناصر وحدت بخش در كشورمان قرار دهیم.
سلیمان با توضیح اینكه تولیدات خبری خبرگزاری ملی لبنان به زبانهای عربی، انگلیسی، فرانسوی ارائه می شود، اظهار داشت: اسپانیولی از یك سال قبل، به زبانهای خبرگزاری ما اضافه شد ولی اخیرا به دلیل مشكلات مالی، متوقف شده است كه امیدواریم با توجه به كثرت مخاطبان این زبان، شاهد راه اندازی مجدد آن باشیم.
مدیران عامل دو خبرگزاری در ادامه این دیدار درباره اجرایی كردن بندهای تفاهم‌نامه ایرنا و خبرگزاری لبنان (ان ان ای) و تبادل تجربه در زمینه های تخصصی همچون تولیدات چندرسانه‌ای گفت و گو كردند.
به گزارش ایرنا، چهل و سومین اجلاس هیات اجرایی سازمان خبرگزاری های آسیا و اقیانوسیه (اوآنا) دوشنبه 12 شهریور ماه با حضور روسا، معاونان و مدیران ارشد خبرگزاری های عضو این سازمان قدرتمند رسانه ای كه بیش از دو سوم جمعیت جهان را پوشش می دهند، به میزبانی ایرنا در هتل اسپیناس پالاس تهران برگزار شد.
این اجلاس با آیین افتتاحیه، نشست‌های كاری تخصصی و امضای چند توافق نامه همكاری مشترك، دنبال شد و طی دیروز و امروز (13 و 14 شهریور) نیز دیدارهای دوجانبه به منظور گسترش همكاری‌های موجود میان اعضای اوآنا در حال برگزاری است.
در اجلاس تهران مدیران عامل و مدیران ارشد خبرگزاری های 18 كشور روسیه، جمهوری آذربایجان، چین، قطر، تركیه، عمان، مغولستان، كره جنوبی، قزاقستان، ژاپن، ویتنام، اندونزی، مالزی،عراق، سوریه، لبنان، بلغارستان و خبرگزاری های مهر و ایرنا از جمهوری اسلامی ایران شركت كردند.
مدیران عامل یا مدیران ارشد خبرگزاری های سوریه، قطر، عراق، عمان و بلغارستان به عنوان میهمان ویژه در اجلاس تهران شركت داشتند.
سازمان خبرگزاری های آسیا و اقیانوسیه در سال 1961 با هدف تسهیل اطلاع رسانی میان كشورهای این منطقه با حمایت یونسكو تاسیس شده است و اكنون 44 خبرگزاری از 35 كشور قاره های آسیا و اقیانوسیه در این سازمان عضویت دارند.
خبرگزاری جمهوری اسلامی از اعضای با سابقه این تشكیلات رسانه ای ، یك دوره سه ساله (1997-2000) ریاست آن را بر عهده داشته و پس از آن نیز تا سال 2016 نایب رئیس این سازمان بوده و اكنون عضو كمیته اجرایی اوآنا است.
آخرین و شانزدهمین مجمع عمومی اوآنا در آبان 1395 (2016 میلادی) در باكو برگزار و ریاست دوره ای آن از روسیه به جمهوری آذربایجان منتقل شد و قرار است كره جنوبی، ریاست دوره بعدی این سازمان رسانه ای را برعهده بگیرد.
در تشكیلات اوآنا، فعالیت مجمع عمومی، هیات اجرایی و كمیته های فنی خبری و اخلاقی پیش بینی شده است.
هیات اجرایی اوآنا متشكل از 13 عضو است كه در دوره كنونی 5 خبرگزاری آذرتاج (جمهوری آذربایجان)، ایتارتاس (روسیه)، شین هوا (چین)، یونهاپ (كره جنوبی) و آناتولی (تركیه)، تركیب هیات رئیسه را تشكیل می دهند.
ایرنا (ایران)، ای. ای. پی (استرالیا)، برناما (مالزی)، پی. تی. ای (هند)، كیودو (ژاپن)، ان .ان. ای (لبنان)، بی.ان .ای (بحرین) و وی.ان .ای (ویتنام) نیز دیگر اعضای هیات اجرایی اوآنا هستند.
فراهنگ**1055