دماوند نخستين شهر ثبت شده در آثار ملي ايران و خاورميانه است

تهران- ايرنا - رئيس اداره ميراث فرهنگي و گردشگري شهرستان دماوند گفت: شهر دماوند نخستين شهر ثبت شده در آثار ملي ايران و خاورميانه است كه براي حفظ و نگهداري اين اثر تاريخي بايد بيش از گذشته تلاش كرد.

به گزارش ايرنا، شهرام شريفي روز چهارشنبه در حاشيه 366مين نشست شب بخارا كه با نام «شب شهر دماوند» و به مناسبت هشتاد و هفتمين سالگرد ثبت ملي اين شهر تاريخي همزمان با هفته فرهنگي شهرستان در سالن اجتماعات فرهنگسراي كوثر برگزار شد، اظهار داشت: اين برنامه از مجموعه برنامه هاي مجله بخارا است.
وي افزود: در هر نشست كه مرتبط به شهر دماوند باشد، برخي از دانشمندان فعال در حوزه دماوند و دماوند شناسي حضور خواهند داشت و اميدواريم اين نشست ها محلي جهت معرفي بهتر و بيشتر شهر دماوند و همچنين پتانسيل ها و قابليت هاي اين شهر به پژوهشگران باشد تا دايره پژوهش خود را گسترش دهند.
شريفي با بيان اينكه در اين نشست ها به حوزه هايي همچون كوه، گياهان، قدمت، آثار تاريخي كشف شده و ... كه كمتر شناخته شده، مي پردازد، افزود: سالها است كه تنها دماوند را به دليل خوش آب و هوايي مي شناسند ولي اين شهر پتانسيل ها و تاريخچه ايي دارد كه بايد در اين زمينه نيز تقويت شود؛ دماوند آنگونه كه بايد شناخته نشده است.
وي در خصوص محدوده جغرافيايي شهر دماوند كه در 24 شهريورماه 1310 به شماره 924 ثبت ملي شده است، خاطر نشان كرد: محدوده ثبت شده اين شهر در 87 سال قبل با محدوده فعلي متفاوت بود؛ مركز شهر همين محل كنوني و دايره محدوده آن از شمال تا لاريجان و قله دماوند و از شرق تا منطقه خمده فيروزكوه و از جنوب تا مرز ايوانكي را در بر مي گرفت.
اين مقام مسئول گفت:مقصودمان از شهر دماوند اين محدوده جغرافيايي است كه وسعت بزرگي دارد و در نظر داريم در نشست هاي بعدي باستان شناسان و افرادي كه حفاري انجام دادند را دعوت كنيم.
شريفي با تاكيد بر اهميت فرهنگي و تاريخ دماوند عنوان كرد: ري در زمان هاي گذشته پايتخت ايران و مركز تجاري بوده و همه بر اين گمان هستند كه ري قديمي ترين شهر در تهران است، اما طبق اسناد قدمت دماوند از ري كمتر نيست كه در برخي اسناد تاريخي بيشتر هم است؛ شهر كيلان از توابع شهرستان دماوند قدمت 18 هزار ساله دارد.
رئيس اداره ميراث فرهنگي و گردشگري شهرستان دماوند اضافه كرد: شهرستان دماوند 73 اثر ملي و 183 اثر شناسايي شده دارد و در سند توسعه چشم‌انداز شهرستان چه به لحاظ گردشگري و چه به لحاظ تاريخي بالاترين اعتبار درخواستي مصوب شده است كه در صورت تحقق اعتبارات كافي، شاهد تقويت زيرساخت هاي بخش تاريخي و گردشگري منطقه هستيم.
وي خاطر نشان كرد: با توجه به طرح موزه باستان شناسي در شرق استان تهران، ساختمان موزه به مساحت 1600 متر در نظر گرفته شده كه با آماده سازي مكان موزه، موافقت جهت انتقال اشيا كشف شده از دماوند كه هم اكنون در موزه ملي نگهداري مي شود به اين مكان انتقال يابد.

**دماوند بدون دماوند معنا ندارد
همچنين در اين مراسم داود محمدي فر، نويسنده كتاب «دايره المعارف دماوند كوه»، ولي الله مظفريان، نويسنده و گياه شناس، مسعود نصرتي نويسنده كتاب «دماوند، خاستگاه اساطيري ايران زمين»' سخنراني كردند و به پتانسيل هاي شهر و قله دماوند در زمينه تقويت جايگاه حرفه كوهنوردي، شناسايي گياهان دارويي شهر و كوه دماوند و همچنين سابقه ديرينه اين منطقه در تاريخ ملي پرداختند.
داود محمدي‌فر؛ نويسنده كتاب «دايره‌المعارف دماوند كوه» در مراسم اظهار داشت: پيشگامي كوهنوردي در دنيا براي ايرانيان است زيرا آغاز قله نوردي در دنيا با قله دماوند در سال 835 ميلادي بود و بعد در سال 1492 در اروپا اتفاق افتاد.
وي با بيان اينكه بايد قله دماوند را به دليل پتانسيل هاي ويژه آن جهاني كرد، گفت: يك كوه ملي، نيازمند بودجه ملي است؛ اين كوه قابليت هاي بسياري دارد و همواره داشته هاي خود را در اختيار ما قرار داده است و امروز فرصت خدمت ما رسيده تا اين كوه را دريابيم و بدانيم اگر توجه نشود، از ياد خواهد رفت.
همچنين ولي‌الله مظفريان، نويسنده و گياه‌شناس دماوندي كه در سطح كشور نيز مطرح است، با بيان اينكه معتقدم دماوند بدون دماوند معنا ندارد، گفت: براي نوشتن كتاب «فلور دماوند» ۶۴۲ نوع گياه از كوه دماوند و اطراف آن و يك‌هزار و ۲۱۰ گونه از انواع گياهان در شهرستان دماوند جمع آوري شد و سي‌ و امين جلد كتاب خود را با عنوان منتشر و ارائه كردم.
وي ادامه داد: فلور دماوند به مجموعه پوشش گياهي در شهر، كوه، دره و روستا گفته مي شود و با تلاش هاي صورت گرفته طي اين سال ها توانستيم 4 گونه گياه به نام دماوند و بيش از 50 گونه گياه به نام خود ثبت كنم.
علي دهباشي، سردبير مجله فرهنگي و هنري بخارا با اشاره به برگزاري برنامه شب‌هاي بخارا در ۱۳ شهر داخل و خارج كشور، گفت: دومين برنامه شب شهر دماوند برگزار مي‌شود.
وي ادامه داد: ويژه برنامه شب‌هاي بخارا به فرهنگ ايران و جهان مي‌پردازد و مراسم هايي را در شهرهاي ايران همچون بندگناوه، قزوين، شيراز، بافت، يزد، آمل، بابل و رشت برگزار كرده است و در آينده هم به ديگر شهرها خواهيم رفت.
وي افزود: همچنين در سطح جهاني برنامه شب‌هاي بخارا را در دانشگاه يورك كانادا، كلگيري، ترونتو، هرات و كابل برگزار كرديم.
تهرام/7246/ 1539